Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przychodnia "Południowa" w Końskich realizuje wiele programów profilaktycznych

Marzena KĄDZIELA
Konecki Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej "Południowa" zajął pierwsze miejsce w województwie na najlepszą przychodnię.

W plebiscycie "Echa Dnia" oprócz głosów oddawanych przez czytelników w ostatecznej klasyfikacji liczył się także głos kapituły złożonej z licznego grona ekspertów.

Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej "Południowa" to największa przychodnia w powiecie koneckim. Przynależy do niej ponad 25 tysięcy pacjentów z miasta i gminy Końskie.

Istnieje od wielu dziesięcioleci, jednak 11 lat temu nastąpiła w jej funkcjonowaniu zasadnicza zmiana. Organem założycielskim nie był już samorząd konecki, a spółka z ograniczoną odpowiedzialnością złożona z sześciu osób. Na jej czele stanął jednoosobowy zarząd czyli prezes dr nauk medycznych Jacek Wijata. Właścicielem budynku nadal jest gmina, która wydzierżawia go spółce. - Od nowego roku czynsz ten jest niestety bardzo wysoki, co utrudnia realizację wielu zadań - informuje szef przychodni.

JAKO SPÓŁKA MOŻEMY WIĘCEJ

Jak doszło do zmian? - Doszliśmy do wniosku, że jako spółka będziemy mieli większe pole manewru na wielu płaszczyznach działania - odpowiada doktor Jacek Wijata.

- Dotyczy to zarówno możliwości szybszego podejmowania decyzji gospodarczych bez długich i skomplikowanych procedur przetargowych jak i pozyskiwania pieniędzy na przykład na remonty z różnych źródeł. Możemy szukać partnerów do współpracy dotyczącej badań czy terapii, jak również zdobywania pieniędzy na profilaktykę, promocję zdrowia edukację. Ważne jest także to, że znacznie otworzyły nam się możliwości różnego rodzaju szkoleń dla pracowników. Budynek przeszedł gruntowny remont od piwnic po gabinety, co dostosowało obiekt do wszelkich aktualnych wymagań.

Zmiany spowodowane przekształceniem przychodni szybko dostrzegli pacjenci. A to przede wszystkim za sprawą zwiększenia dostępności do lekarzy. Wcześniej pracowało ich tu kilkunastu, obecnie 25. Pamiętamy też, jaką nowością, ale przede wszystkim udogodnieniem, było umawianie się na wizytę na konkretną godzinę, czy rejestracja przez telefon.

- Podliczyliśmy, ilu pacjentów przyjęliśmy w nowych strukturach - dodaje dyrektor Jerzy Grabowski. - Okazało się, że jest ich ponad milion!

PIELĘGNIARKI W SZKOŁACH I DOMACH PACJENTÓW

Oprócz poradni ogólnej, w której przyjmuje wielu specjalistów, przychodnia ma także poradnię ginekologiczną, poradnię dla dzieci, dział rehabilitacji oraz dział diagnostyki, w skład którego wchodzą: własne laboratorium, pracownia rtg i usg.

- Mamy jeszcze medycynę szkolną - kontynuuje szef "Południowej". - Swoją opieką obejmujemy 22 placówki oświatowo - wychowawcze. Pielęgniarki pracują w szkolnych gabinetach świadcząc nie tylko pomoc doraźną, ale także realizując programy promocji zdrowia i profilaktyki. Niezwykle ważną jest także praca pielęgniarek środowiskowo - rodzinnych, które odwiedzają chorych i niepełnosprawnych w ich domach, wykonują iniekcje, opatrunki i inne zabiegi zlecone przez lekarzy.

REHABILITACJA I MEDYCYNA SPORTOWA

- Marzymy o zmniejszeniu kolejek do działu rehabilitacji - kontynuuje Jerzy Grabowski, dyrektor. - Niestety, nie jest to zależne od nas lecz od kontraktów z Narodowym Funduszem Zdrowia. Robimy jednak wszystko, by pacjenci na zalecone przez lekarzy zabiegi czekali krócej. To między innymi wprowadzenie zabiegów odpłatnych. Zapewniam, że ich ceny są symboliczne.

- Chcemy też wkrótce otworzyć gabinet medycyny sportowej, w której będzie przyjmował jeden z nielicznych w województwie lekarzy o takiej specjalizacji doktor Jacek Wiaderny - dodaje Jacek Wijata.

- To doświadczony medyk pracujący od lat w Świętokrzyskim Centrum Rehabilitacji w Czarnieckiej Górze. Będzie to wielkie ułatwienie dla ludzi, którzy chcą uprawiać sport.

"KOŃSKIE ZDRÓWKO" STRZAŁ W DZIESIĄTKĘ

Od kilku miesięcy "Południowa" realizuje program profilaktyczny "Końskie zdrówko". To chyba jedyna przychodnia w województwie, której kadra wyszła tak daleko ze swych gabinetów.

- To był nasz prezent dla pacjentów na nasze dziesięciolecie - dodaje dyrektor Grabowski. - To na przykład ścisła współpraca z Małą Ligą Piłki Ręcznej organizowaną przez Fundację Vive Serce Dzieciom.

- Współpracujemy z NZOZ "Południowa" w ramach projektu ministerialnego "STOP zwolnieniom z w-f", a także w projekcie, który ma na celu przywrócenie lekcji wychowania fizycznego w klasach I - III - mówi prezes Fundacji Vive Serce Dzieciom" Grażyna Jarosz.

- Lekarze pediatrzy z "Południowej" wykonywali szereg badań dzieci, które wypadły niepokojąco. Będziemy je na pewno wykorzystywać w podsumowaniach, które prześlemy do premiera i Ministerstw Oświaty i Sportu.

Specjalne podziękowania za współpracę złożył naszym medykom były trener drużyny Vive Bogdan Wenta, a obecnie nowo wybrany poseł do Europarlamentu. Podpisał się pod projektami profilaktycznymi przychodni.

- My natomiast znakomitemu zawodnikowi i szkoleniowcowi wystawiliśmy specjalny certyfikat zdrowia - śmieje się doktor Jacek Wijata. - Trener przyjął go z radością.

"Końskie zdrówko" to także wykłady położnych w szkołach na temat wejścia w dorosłość dziewcząt, dietetyka o zdrowym żywieniu, konkursy plastyczne dla dzieci upowszechniające uprawianie sportu, konsultacje z psychologiem dziecięcym czy tak modne marsze Nordic Walking i rajdy rowerowe organizowane pod patronatem "Echa Dnia".

Aktualne informacje można znaleźć na stronie www.nzoz-poludniowa.pl

SPRAWDŹ najświeższe wiadomości z powiatu KONECKIEGO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie