Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przygarną przestrzeń koło Domu Kultury w Małogoszczu

TH
Archiwum Wspólnie – Fundacja LafargeHolcim
Młodzi architekci spotkali się z mieszkańcami i władzami Małogoszcza, aby zbadać ich potrzeby i oczekiwania w zakresie korzystania z przestrzeni publicznych w mieście. Grzegorz Krzemień i Agnieszka Jurczak, bo o nich mowa, biorą udział w programie „Przygarnij przestrzeń” – pilotażowej inicjatywie Wspólnie – Fundacji LafargeHolcim.

ZOBACZ TAKŻE: Tarnów: kontrowersyjny projekt sali koncertowej?

(Źródło:Tarnowskie Media sp. z o.o.)

W jego ramach przygotują projekt zagospodarowania terenu między Domem Kultury a Osiedlem Małogoszcz, który zostanie zrealizowany jeszcze w tym roku dzięki grantowi ze środków Fundacji.

Kilkudniowa rezydencja projektowa stanowi kluczowy element programu.
– Ideą przewodnią naszych działań jest skłanianie mieszkańców do refleksji i angażowanie ich w proces zmiany. Są oni przecież najważniejszymi użytkownikami przestrzeni, które przekształcimy w ramach projektu – tłumaczy Jolanta Bosca z Fundacji Wspólnie. – To wymaga dużo czasu i pracy, ale daje gwarancję, że nowe miejsca spełnią ich oczekiwania i będą chętnie odwiedzane.

W dniach 27–29 marca architekci wzięli udział w serii spotkań, między innymi z burmistrzem Janem Głogowskim, dyrektorem domu kultury Andrzejem Stańkiem oraz instruktorami różnych pracowni, a także z uczniami pani Doroty Kosik z publicznego gimnazjum w Małogoszczu.

– Na wiele rzeczy nie wpadlibyśmy samodzielnie, głos „z wewnątrz” był niezbędny. Ważna była choćby informacja, którą uzyskaliśmy niezależnie od pracowników Domu Kultury i uczniów, że w mieście popularna jest jazda na rolkach – zauważa Agnieszka Jurczak – Kluczowe było też odkrycie, że starsi uczniowie umawiają się na spotkania w miejscach nie do końca do tego przeznaczonych – na drabinkach na placu zabaw… czy na dachach.

Ogromnej pomocy dla duetu projektantów udzielili uczniowie gimnazjum. Wzięli oni udział w spacerach badawczych po osiedlu oraz przedstawili swoje pomysły na tę przestrzeń w formie szkiców oraz makiet. Jak przyznają projektanci odwiedzający Małogoszcz, ich prace mogłyby zawstydzić swoim profesjonalizmem i innowacyjnością studentów architektury.
– Nie wiemy, czy przezroczysta kopuła, która jednocześnie pełni funkcję ścianki wspinaczkowej i wiaty, jest możliwa do zrealizowania, ale bardzo dużo mówi o tym, czego brakuje na osiedlu młodym użytkownikom przestrzeni – przyznaje Grzegorz Krzemień.

Ważnym elementem projektu jest jego wpisanie w lokalną specyfikę. O to, by uczestnicy projektu poznali i polubili Małogoszcz, zadbał Grzegorz Szymański – instruktor w Domu Kultury, przewodnik i opiekun Ostoi Dworskiej. Przedstawił im bogatą historię miejscowości i jego zabytki architektoniczne, wskazał najciekawsze szlaki przyrodnicze oraz opowiedział o niektórych zwyczajach i tradycjach związanych z tym terenem.

– Dzięki tym wszystkim aktywnościom powstanie projekt na miarę, prawdziwie „małogoski”, który nie mógłby się pojawić nigdzie indziej – ma nadzieję Jolanta Bosca.

W „Przygarnij przestrzeń” bierze udział 11 młodych architektów i projektantów zakwalifikowanych spośród ponad 60 zgłoszeń z całej Polski. Pracują oni w zespołach nad rozwiązaniami dla 5 miejscowości w różnych regionach Polski. Poza Małogoszczem są to: Gliśno, Łabiszyn, Siedlec i Sulików. Projekt „Przygarnij przestrzeń” zyskał poparcie środowiska architektów i urbanistów. Został objęty patronatem przez: Stowarzyszenie Architektów Polskich, Ogólnopolskie Stowarzyszenie Studentów Architektury, magazyn architektoniczny ARCH, Miasto2077 oraz Fundację imienia Stefana Kuryłowicza.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie