Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przyrodnicza trasa Żeromskiego otwarta

Marzena Kądziela
Marzena Kądziela
Turystyczna ścieżka pokazująca przyrodę w twórczości Stefana Żeromskiego już może przyjmować pierwszych piechurów. Została oficjalnie otwarta w minioną sobotę w podkieleckich Brzezinkach.

[galeria_glowna]
To pierwsza tego typu trasa w województwie świętokrzyskim, na której turyści mogą podziwiać krajobrazy i znaleźć do nich odniesienie w książkach pisarza. To inicjatywa Klubu 4H działającego w Szkole Podstawowej w Brzezinkach. Trasa została wytyczona przez dzieci oraz liderki Klubu 4H Olgę Zawodnik i Sylwię Nalepę. Wiedzie z Brzezinek przez Pasmo Masłowskie i Diabelski Kamień do Ciekot, miejsca gdzie Stefan Żeromski spędził swoje dzieciństwo.

Legendy i goście

W minioną sobotę przyrodnicza ścieżka edukacyjna została oficjalnie przekazana lokalnej społeczności przed Szkołą Podstawową w Brzezinkach, na placu której znajduje się tablica z całą trasą ścieżki. Przekazania dokonali miedzy innymi Ryszard Pazera, wójt gminy Masłów, Katarzyna Lubczyńska - Saffell z Fundacji Heifer International, Sylwia Miros, prezydent Klubu 4H "Brzezinki", uczennica.

Uroczystość, w której udział wzięli przedstawiciele z Ambasady USA w Polsce oraz goście z amerykańskiego stanu Ohio, została podzielona na dwie części. Pierwsza z przecięciem wstęgi odbyła się w Brzezinkach, druga z oficjalnymi przemowami i programem artystycznym w Centrum Edukacyjnym Szklany Dom - Dworek Stefana Żeromskiego w Ciekotach. Publiczności zaprezentowali się: Koło Gospodyń Wiejskich z Brzezinek oraz członkowie Klubu 4H w specjalnym spektaklu na podstawie legend świętokrzyskich związanych z gminą Masłów. Całość poprowadziły Olga Zawodnik i Sylwia Nalepa, liderki Klubu 4H oraz Zbigniew Długosz, dyrektor SP w Brzezinkach.

Nowy przewodnik

W czasie imprezy swoją premierę miał przewodnik po ścieżce. Zawiera on dokładny opis trasy, ryciny roślin, zdjęcia i co ciekawe cytaty z dzieł Stefana Żeromskiego bezpośrednio odnoszące się do oglądanej przyrody. Przejście ścieżki niespiesznym krokiem zajmuje około czterech godzin. Całość liczy siedem kilometrów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie