Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przywracają kolędniczą tradycję (zdjęcia)

Lidia Cichocka
czniowie z Mąchocic Scholasterii rywalizują miedzy sobą kto  zagra w herodach. Kolędują także po skończeniu szkoły, w okolicy działa kilka grup kolędniczych.
czniowie z Mąchocic Scholasterii rywalizują miedzy sobą kto zagra w herodach. Kolędują także po skończeniu szkoły, w okolicy działa kilka grup kolędniczych. D. Łukasik
Prezes OSP w Kijach jako Król a naczelnik OSP jako Diabeł - strażacy od 7 lat bawią się w kolędowanie. W tym roku wystąpili na przeglądzie w Wojewódzki Dom Kultury.

[galeria_glowna]
- Nasz przegląd to jedna z niewielu okazji by zobaczyć tradycyjnych kolędników mówi Małgorzata Wójcik wicedyrektor Wojewódzkiego Domu Kultury.. Na tegoroczny przegląd zgłosiło się 9 zespołów, są dorośli kolędnicy, ale co nas najbardziej cieszy są także dzieci, które uczą się tej tradycji i które będą ją kultywować.
O tym, że tak właśnie się dzieje przekonuje Tomasz Lato dyrektor szkoły w Mąchocicach Scholasterii, którego uczniowie od 20 lat biorą udział w przeglądzie. - Chętnych do udziału w grupie kolędniczej jest tylu, że nauczycielka Jadwiga Pedryc prowadząca zajęcia teatralne za każdym razem organizuje casting na daną rolę. I zawsze mamy po kilku zmienników a na przeglądy wyjeżdżają najlepsi.

Uczniowie z Mąchocic pokazują inscenizację według zapisków Doroty Michty z zespołu Ciekoty, która informacje o kolędowaniu zbierała wśród najstarszych mieszkańców Doliny Wilkowskiej, Ciekot i Mąchocic.
Dyrektora cieszy i to, że byli uczniowie chętnie bawią się w kolędników odwiedzając domy w sąsiednich wsiach. - Nasi są za mali na takie wizyty, gros to uczniowie klas I - III, ale starsi mogą kolędować i z tego co wiem robią to i są bardzo chętnie przyjmowani.

Trochę inne doświadczenia ma ze swojej miejscowości Jerzy Woźniak, naczelnik OSP w Kijach, który kolędował od małego. - Tak jak większość strażaków - przyznaje. Kilka lat temu strażacy stworzyli zespół kolędniczy Kasztelanie. - Nie chodzimy jednak po domach, ale występujemy w remizach, szkołach, sanatoriach. Za dużo nas jest by wpuszczać na pokoje.

Strażacy sami uszyli kostiumy a w tym roku dopuścili do występów kobietę, Agata Piłat gra Anioła co jest dobre także i dlatego, że jej mąż naczelnik OSP Władysław Piłat wciela się w rolę Diabła.

Jury oceniało oryginalność prezentacji, bogactwo strojów i rekwizytów oraz różnorodność indywidualnych punktów spojrzenia na tradycję kolędowania. - Poziom przeglądu był wysoki - przyznaje Jerzy Gumuła, instruktor z WDK. - Ciągle są zespoły, które kultywują tradycyjne kolędowanie. Czasami herodami są ludzie po 70-ce, najbardziej autentyczni, pamiętający jak kolędowanie wyglądało.

A sadząc po ilości zgłoszeń zwyczaj kolędowania jest najpopularniejszy na Ponidziu: z Działoszyc pochodziło 5 biorących udział w przeglądzie zespołów. Nagrody przyznano w dwóch kategoriach: wśród autentycznych grup kolędniczych pierwszą nagrodę otrzymały Herody Strażackie z Działoszyc, wśród stylizowanych grupa "Kasztelanie" z miejscowości Kije.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie