MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pszczelarze z całego kraju dyskutowali w Kielcach. "Stan pszczół przekłada się na ekonomikę produkcji rolników". Zobacz zdjęcia i wideo

Marzena Ślusarz
Marzena Ślusarz
Bogdan Konopka, Świętokrzyski Wojewódzki Lekarz  Weterynarii podczas konferencji pszczelarskiej w Kielcach.
Bogdan Konopka, Świętokrzyski Wojewódzki Lekarz Weterynarii podczas konferencji pszczelarskiej w Kielcach. Mikołaj Opatowski
Właściciele rodzin pszczelich przyjechali w poniedziałek do Kielc z różnych stron kraju na Ogólnopolską Konferencję „Weterynaryjne aspekty odpowiedzialnego pszczelarstwa w Polsce”. Była mowa przede wszystkim o utrzymaniu pszczół w zdrowiu, gdyż ich stan przekłada się na ekonomikę produkcji dla rolnika oraz na ilość i jakość produktów dla konsumentów.

Konferencja dla pszczelarzy w Kielcach

Około 300 pszczelarzy i lekarzy weterynarii z całego kraju, jeden z uczestników przyjechał z Austrii, wzięło udział w Ogólnopolskiej Konferencji z cyklu „Weterynaria dla pszczelarstwa” pod nazwą „Weterynaryjne aspekty odpowiedzialnego pszczelarstwa w Polsce”. Mowa była przede wszystkim o tym, jak zapewnić możliwie jak najlepszy dobrostan pszczołom, utrzymać ich w zdrowiu oraz zwalczać przeróżne choroby.

- Zainteresowanie szóstą ogólnopolską konferencją pszczelarską jest bardzo duże. Mówimy o weterynaryjnych aspektach odpowiedzialnego pszczelarstwa w Polsce. Ujęliśmy całokształt spraw związanych z dobrostanem pszczół, włącznie z zagadnieniami przyczyn chorób i wyginięć pszczół, jak również przedstawiliśmy diagnostykę badawczą, co jest podstawowym narzędziem w zwalczaniu chorób u pszczół. Potrzebna jest wiedza, doświadczenie i wyobraźnia. Te wszystkie elementy tworzą harmonię, muszą ze sobą współpracować. Stan pszczół przekłada się na ekonomikę produkcji, tak dla rolnika, u którego pszczoły pracują jako zapylacze, ale także dla nas konsumentów korzystających z różnych produktów pszczelich, które są dla nas prozdrowotne - mówi doktor Bogdan Konopka, Świętokrzyski Wojewódzki Lekarz Weterynarii.

Jak wyjaśnił doktor, wiedza, jaką dysponuje pszczelarz, ma duży wpływ na przeżywalność pszczół. W tym momencie szacuje się, że 20 procent rodzin nie przeżyje zimy. - Są to nie tylko błędy ludzkie, ale także niesprzyjająca pogoda. Gdy mamy temperatury dodatnie, w dzień robi się ciepło, pszczoły zaczynają się budzić i wyruszają na zewnątrz, z kolei mroźne noce im zagrażają, niskich temperatur mogą nie przeżyć - tłumaczy lekarz.

- Pszczelarze podczas konferencji korzystają z wiedzy ekspertów, ale bardzo ważnym aspektem wydarzenia jest wymiana doświadczeń. Uczestnicy mają okazję rozmawiać i dyskutować, dzielić się wiedzą - uzupełnia Krzysztof Jażdżewski, zastępca Głównego Lekarza Weterynarii.

Organizatorami konferencji byli Świętokrzyski Wojewódzki Lekarz Weterynarii w Kielcach, Vet-Animal, Polskie Towarzystwo Nauk Weterynaryjnych Oddział Świętokrzyski, Świętokrzyska Izba Lekarsko – Weterynaryjna, Świętokrzyski Związek Pszczelarzy w Kielcach.

Czytaj także:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Seria pożarów Premier reaguje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie