Raczej kiepska nauka jazdy - ranking szkół jazdy w Kielcach

  Raczej kiepska nauka jazdy - ranking szkół jazdy w Kielcach

  Jarosław SKRZYDŁO skrzydlo@echodnia.eu

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Raczej kiepska nauka jazdy - ranking szkół jazdy w Kielcach
  Mówi się, że egzamin na prawo jazdy jest najtrudniejszym w życiu. O tym, czy zakończy się powodzeniem, w dużej mierze zależy jakość szkolenia na kursie. Kto jest w tym skuteczny, a kto powinien się podciągnąć? Podajemy ranking kieleckich szkół jazdy.
  Raczej kiepska nauka jazdy - ranking szkół jazdy w Kielcach


  Właściciele szkół nauki jazdy nie mają żadnego wpływu na to, kto do nich zgłosi się na kurs. Czy będzie to osoba mająca predyspozycje do prowadzenia auta, czy też nie. Cel nauki jest jednak jeden - adept nauki jazdy powinien zdać egzamin na "prawko" po przeprowadzonym szkoleniu. To jednak trudna sztuka, bo o sukcesie lub porażce decyduje wiele czynników: jakość szkolenia, sposób podejścia do egzaminu, stres.

  Powtarzalne błędy

  Jerzy Brożyna, naczelny egzaminator w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Kielcach pytany o ocenę umiejętności osób, które stają do egzaminu po zakończonych kursach, odpowiada: - Generalnie osoby, które dają sobie radę na placu manewrowym, radzą sobie także podczas jazdy po mieście. Najczęstszym błędem popełnianym na placu jest nieprawidłowa obserwacja w czasie jazdy do przodu i do tyłu. Z kolei w mieście nie respektowanie znaków drogowych, nie ustępowanie pierwszeństwa przejazdu, zmienienie pasów ruchu na łuku drogi - informuje Jerzy Brożyna.

  Uczono inaczej?

  - Zdarzają nam się przypadki, że egzaminowany po tym jak popełnił jakiś błąd mówi, że w tym miejscu uczony był przez instruktora jeździć inaczej. My jednak nie wnikamy w sam proces nauczania. Zdarza się jednak, że właściciele szkół jazdy kontaktują się z nami pytając, jaki mamy pogląd odnośnie tego, jak powinien zachować się kierowca w określonych miejscach w mieście. Wtedy dzielimy się swoimi uwagami - podkreśla Jerzy Brożyna.

  Szkoła to nie tylko firma

  Obiektywnym kryterium pozwalającym stwierdzić, która szkoła jazdy dobrze szkoli przyszłych kierowców jest nic innego jak zdawalność na prawo jazdy osób, które pobierały nauki. Rankingi sporządzane są raz na pół roku. W roku 2008 największą zdawalność egzaminu praktycznego na prawo jazdy miała w Kielcach szkoła jazdy ABC Piotra Dudka. Co jest źródłem sukcesu?

  - Samochodami i motoryzacją zajmuję się od 30 lat. Mam duże doświadczenie. Ważne jest podejście do nauczania. Żeby kogoś nauczyć jeździć, trzeba się przyłożyć - mówi Piotr Dudek. - Połowa moich kursantów to ludzie, którzy wcześniej byli szkoleni przez inne firmy. Wiele rzeczy muszę poprawiać - dodaje.

  Niestety wiele szkół jazdy w Kielcach miało zdawalność niższą niż średnia wojewódzka. Kilka szkół nauki jazdy nie wyraziło zgody na ujawnienie danych, wskazujących jaka jest skuteczność ich nauczania…

  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Świętokrzyskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (187)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (187) forum.echodnia.eu

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Wideo

  Galerie zdjęć

  Polecamy

  Miss i Mister Studniówki 2019| Głosowanie zakończone

  Miss i Mister Studniówki 2019| Głosowanie zakończone