Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radni Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego nie przyjęli uchwały o obronie Jana Pawła II. Prawo i Sprawiedliwość nie uzyskało większości

Anna Gwóźdź
Anna Gwóźdź
Damian Wiśniewski
Damian Wiśniewski
Sesja rady sejmiku województwa świętokrzyskiego w poniedziałek, 27 marca.
Sesja rady sejmiku województwa świętokrzyskiego w poniedziałek, 27 marca. Dawid Łukasik
W poniedziałek 27 marca odbywa się sesja rady sejmiku województwa świętokrzyskiego. Jednym z jego punktów był projekt uchwały "W sprawie obrony czci i godności imienia Wielkiego Polaka, świętego Jana Pawła II". Nie został on przyjęty. Wynik głosowania był szokujący. Zobaczcie kto jak głosował.

Radni Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego nie przyjęli uchwały o obronie Jana Pawła II

W poniedziałek, 27 marca od godziny 10 w Sali Kameralnej Filharmonii Świętokrzyskiej imienia Oskara Kolberga w Kielcach odbywa się 58. sesja Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego. Jednym z jego punktów był projekt uchwały "W sprawie obrony czci i godności imienia Wielkiego Polaka, świętego Jana Pawła II".

od 16 lat

- Jan Paweł II był, jest i pozostanie autorytetem moralnym nie tylko dla Polaków, ale także dla obywateli całego wolnego świata - mówił wicemarszałek Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego, Marek Bogusławski z Prawa i Sprawiedliwości.

Przed głosowaniem był burzliwa dyskusja między radnymi koalicji, którą tworzą radni Prawa i Sprawiedliwości wspomagani przez grupę radnych związanych z prezydentem Kielc Bogdanem Wentą - to Grzegorz Świercz, Henryk Milcarz, Sławomir Gierada a opozycji w skład której wchodzą w większości radni Polskiego Stronnictwa Ludowego, a także radni Platformy Obywatelskiej.

Za wprowadzeniem uchwały było 15 radnych i zabrakło jednej osoby, by mogła ona być dalej procedowana. 12 radnych nie wzięło udziału w głosowaniu.

Ostatecznie za głosowali: Grzegorz Banaś, Marek Bogusławski, Maciej Gawin, Mieczysław Gębski, Renata Janik, Marek Jońca, Artur Konarski, Paweł Krakowiak, Marcin Piętak, Andrzej Pruś, Marek Strzała, Elżbieta Śreniawska, Waldemar Wrona i Magdalena Zieleń - wszyscy Prawo i SPrawiedliwość oraz Słąwomir Gierada - obecnie radny niezależny, wybrany z list Koalicji Obywatelskiej.

Przeciw była 1 osoba - Jan Maćkowiak z Platformy Obywatelskiej

Nie zagłosowali Tadeusz Kowalczyk z Polskiego Stronnictwa Ludowego i Henryk Milcarz z Lewicy.

Nie wzięli udziału w głosowaniu choć byli na sesji Sejmiku: Arkadiusz Bąk, Agata Binkowska, Andrzej Swajda, Jolanta Tyjas, Bogusława Wypych i Piotr Żołądek - wszyscy Polskie Stronnictwo Ludowe, Józef Bryk z Platformy Obywatelskiej, Grzegorz Gałuszka - niezależny, wybrany z list Polskiego Stronnictwa Ludowego, Grzegorz Świercz z Projekt Świętokrzyskie.

Nie było na poniedziałkowej sesji trójki radnych: Agnieszki Buras z Prawa i Sprawiedliwości, Janusza Kozy - niezależnego ale wybranego z list Prawa i Sprawiedliwości oraz Leszka Wawrzyły z Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Przypomnijmy ,że z listy Prawa i Sprawiedliwości do Sejmiku zostało wybranych 16 radnych.

„Za” wprowadzeniem uchwały głosowało piętnastu radnych. „Przeciw” opowiedział się członek Paltformy Obywatelskiej, Jan Maćkowiak. Zaskakująca dla niektórych może być postawa Polskiego Stronnictwa Ludowego – Tadeusz Kowalczyk wstrzymał się od oddania głosu, a jego pozostali koledzy z partii w ogóle w głosowaniu udziału nie wzięli. Głosu nie oddał również Henryk Milcarz z Lewicy.

Tak tą sytuację komentowały obie strony.
Radny z Prawa i Sprawiedliwości, Paweł Krakowiak zapytany o sprawę stwierdził, że sytuacja jest dla niego niespodziewana i zaskakująca. - Nie ma co rozmawiać na ten temat… Święty Jan Paweł II był wielką postacią, której należy się cześć i hołd poza wszelkimi ramami. Są rzeczy, których nie powinno się dotykać.

Jana Maćkowiaka z Platformy Obywatelskiej: - Jestem przekonany, że takie tematy jak obrona czyjejś świętości albo godności nie powinny być przedmiotem obrad sejmiku województwa. Mamy wiele innych merytorycznych problemów, którymi powinniśmy się zajmować. Godności i świętości nie da się udowodnić uchwałą w sejmie czy sejmiku.

Zapytaliśmy Jana Maćkowiaka o jego opinię na temat braku udziału w głosowaniu przez członków Polskiego Stronnictwa Ludowego. - Brak udziału w głosowaniu również jest formą opowiedzenia się. Taką postawą moi koledzy i koleżanki z Polskiego Stronnictwa Ludowego przyczynili się do tego, że ta uchwała nie weszła do porządku obrad.

od 16 lat

Warto dodać,że połowie marca Rada Miasta Kielc przyjęła uchwałę o obronie Jana Pawła II.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie