MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rak piersi - zabójca polskich kobiet. Walcz z nim - badaj się!

Luiza Buras Sokół
Badania profilaktyczne powinny stać się nawykiem każdej kobiety.
Badania profilaktyczne powinny stać się nawykiem każdej kobiety. 123rf
Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet w Polsce - co roku rozpoznawany jest u około 17 000 pacjentek. Liczba ta uległa potrojeniu w trakcie ostatnich 20 lat i wciąż rośnie. Niestety wiedza na temat profilaktyki jest bardzo niska. Kobiety zgłaszają się do specjalisty za późno, gdy nowotwór jest już w zaawansowanym stadium. A przecież rak piersi jest stosunkowo łatwy w rozpoznaniu, daje wczesne objawy, a badania przesiewowe mogące go wykryć są dostępne, nieobciążające i stosunkowo tanie.

Rak piersi może wystąpić u kobiety w praktycznie każdym wieku, jednak najczęściej chorują osoby po 35. roku życia. Szczególną grupę stanowią kobiety obciążone genetycznie, gdy przypadki nowotworu stwierdzono w bliskiej rodzinie (u babki, matki lub u sióstr). Istnieje wiele genów, których mutacje znacznie zwiększają ryzyko raka piersi, do najważniejszych należą geny BRCA1 i BRCA2. Inne czynniki ryzyka to otyłość, pierwsza miesiączka przed 12. rokiem życia, menopauza po 55. roku życia, bezdzietność oraz długoletnie (powyżej 8 lat) stosowanie antykoncepcji hormonalnej. Należy jednak podkreślić, że u 70 % chorych nie udało się stwierdzić żadnego ze znanych czynników ryzyka. Okolicznościami chroniącymi nas przed rakiem to duża liczba ciąż (3 i więcej) i długi okres karmienia piersią.

Jednym z najważniejszych elementów profilaktyki raka piersi jest samobadanie. Należy je wykonywać regularnie, co miesiąc, najlepiej tuż po zakończeniu miesiączki. Podczas badania należy zwrócić uwagę na: zmianę w wyglądzie i kształcie piersi, stwardnienie lub wyczuwalny guzek, powiększone węzły chłonne w dole pachowym, zaczerwienienie, zgrubienie lub pomarszczenie skóry (objaw skórki pomarańczy), wciągnięcie brodawki, pojawienie się wydzieliny z brodawki, zwłaszcza z domieszką krwi.

Oczywiście nie każda zaobserwowana zmiana musi oznaczać raka piersi. Większość z nich ma charakter łagodny. Należy jednak pamiętać, że żadnego niepokojącego objawu nie wolno zlekceważyć. Wszelkie wątpliwości trzeba skonsultować z lekarzem.

Szansa na całkowite wyleczenie nowotworu zależy przede wszystkim od stadium, w jakim choroba została zdiagnozowana – im wcześniej rak został wykryty, tym większa szansa na powrót do pełni zdrowia. Do badań profilaktycznych zaliczyć należy przede wszystkim wspomniane już samobadanie, a także USG piersi i mammografię. Te badania, powinny być znane wszystkim kobietom i stać się ich nawykiem. Jeżeli ich wyniki są podejrzane, lekarz może zlecić rozszerzenie diagnostyki o biopsję lub rezonans magnetyczny.

Coraz szerzej dostępne są również badania wykrywające mutacje genetyczne zwiększające ryzyko raka piersi. Stały się one popularne głównie dzięki Angelinie Jolie, której matka i prawdopodobnie babka zmarły przedwcześnie z powodu nowotworu. Aktorka wykonała badanie, które potwierdziło mutację genu BRCA1 i znaczne ryzyko wystąpienia choroby (lekarze określili je na 87 procent). Aby ochronić się przed rakiem aktorka poddała się profilaktycznym operacjom usunięcia obu piersi, a także macicy i jajników, a następnie zapoczątkowała kampanię medialną mającą na celu informowanie kobiet o ryzyku związanym z rakiem piersi.

Diagnostyka w Gemmie
Diagnostyka chorób piersi w Centrum Medycyny Intymnej Gemma.
Centrum Gemma w trosce o zdrowie kobiet, oprócz dotychczasowego pełnego wachlarza usług z zakresu ginekologii i ginekologii estetycznej, od października zapewnia swoim pacjentkom także kompleksową diagnostykę chorób piersi. USG piersi wykonywane profesjonalnym aparatem przez doświadczonego specjalistę radiologa Danutę Klimas Mróz oraz pełen zakres badań genetycznych ( wymaz z policzka) wraz z konsultacją lekarską.
Centrum Medycyny Intymnej Gemma mieści się przy ulicy Podklasztornej 120/2 w Kielcach.
Wszelkie dodatkowe informacje można uzyskać u konsultantek pod numerem telefonu 602-182-321, na stronie internetowej www.gemma-intima.pl oraz na facebookowym profilu Centrum.

Badania profilaktyczne powinny stać się nawykiem każdej kobiety.Najważniejsze fakty

  • Rak piersi jest najczęstszym nowotworem złośliwym u kobiet w Polsce.
  • Ryzyko zachorowania pojawia się już od 20. roku życia i rośnie z wiekiem;
  • wczesne wykrycie raka daje 99% szans na wyleczenie;
  • najważniejszym sposobem profilaktyki jest samobadanie piersi;
  • USG piersi i mammografia to dwa uzupełniające się badania mogące wykryć raka we wczesnym stadium;
  • badania genetyczne mogą wykryć zwiększone ryzyko nowotworu u kobiet z obciążeniem rodzinnym.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie