Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Raport po próbnych egzaminach gimnazjalnych

Piotr Burda
Próbny egzamin gimnazjalny w Gimnazjum numer 4 w Kielcach
Próbny egzamin gimnazjalny w Gimnazjum numer 4 w Kielcach Aleksander Piekarski
Jest problem z matematyką. To ostrzeżenie po próbnych egzaminach gimnazjalnych przeprowadzonych jesienią.

Pod koniec ubiegłego roku odbyły się próbne egzaminy gimnazjalne, które mają przygotować uczniów do kwietniowego egzaminu. Te próby były bardzo ważne, ponieważ od 2012 roku zmienia się formuła egzaminu gimnazjalnego. Dotychczasowe testy humanistyczne, matematyczno - przyrodnicze i językowe podzielono na części. W efekcie zamiast trzech testów uczniowie będą pisać ich aż sześć.
Język esemesów
Pierwszy z próbnych egzaminów został przeprowadzony w październiku ubiegłego roku. Pisało go 1,3 tysiąca kieleckich gimnazjalistów. Samorządowy Ośrodek Doradztwa Metodycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach - organizator próby, przekazał nam informacje o wynikach. - Zadania z historii okazały się trudniejsze niż z wiedzy o społeczeństwie. Uczniowie mieli problemy z wyszukiwaniem i porównywaniem informacji historycznych pozyskiwanych z różnych źródeł oraz z wyciąganiem wniosków. W zakresie wiedzy o społeczeństwie słabo wypadła znajomość zasad i procedur demokracji - czytamy w informacji. Nauczyciele zwracają też uwagę, że uczniowie słabo dostrzegają manipulacje w wypowiedziach. - Najwięcej problemów stwarza napisanie nawet krótkiej wypowiedzi poprawnej językowo i stylistycznie, uczniowie piszą gwarą młodzieżową, językiem esemesów, nie przywiązują wagi do interpunkcji - twierdzą organizatorki próbnego egzaminu.
Geometria szwankuje
Są też problemy z matematyką. - Zadania matematyczne sprawiły uczniom więcej trudności niż zadania przyrodnicze. Najtrudniejsze dla uczniów było zapisanie związków między wielkościami za pomocą równania pierwszego stopnia z jedną niewiadomą, wyznaczanie średniej arytmetycznej, obliczanie pola powierzchni graniastosłupa prostego w zadaniu osadzonym w kontekście praktycznym oraz rozpoznawanie wielokątów foremnych i korzystanie z ich podstawowych własności, a także obliczanie pola koła - czytamy w informacji przekazanej nam przez metodyków. Łatwiejsze okazały się dwa zadania, dotyczące obliczania wartości nieskomplikowanych wyrażeń arytmetycznych zawierających liczby wymierne oraz interpretowanie danych przedstawionych za pomocą diagramów.
Poniżej 50 procent
Pojawiają się też informacje o wynikach kolejnego próbnego testu dla gimnazjalistów, który w grudniu zorganizowała Centralna Komisja Egzaminacyjna. Potwierdzają się słabe wyniki z matematyki. Uczniowie dostali z tych testów od 40 do 50 procent - takie wyniki pojawiają się na forum Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Kadry Kierowniczej Oświaty. Trochę lepiej wypadły testy z przedmiotów przyrodniczych. O wiele lepiej gimnazjaliści poradzili sobie z testami z historii i języka polskiego, gdzie średnie wyniki z egzaminu przekraczają 60 procent.
Wyniki próbnych egzaminów komentuje Małgorzata Muzoł, świętokrzyski kurator oświaty: - Każdy uczeń już dostał lub dostanie teraz swoje próbne testy. Powinien razem z nauczycielem dokładnie je przejrzeć i wyciągnąć wnioski. Są prawie cztery miesiące na poprawkę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie