Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rarytasy regionalne, czyli kaczka z Samborca górą!

Małgorzata PŁAZA
W kulinarnych zmaganiach uczestniczyła również gmina Dwikozy.
W kulinarnych zmaganiach uczestniczyła również gmina Dwikozy. Małgorzata Płaza
Kaczka nadziewana owocami z gminy Samborzec wygrała konkurs "Nasze sandomierskie - kulinaria regionalne", który odbył się w niedzielę na dziedzińcu zamkowym w Sandomierzu.

Kaczka po wiejsku

Tak w czasie konkursu prezentowała się gmina Koprzywnica.

Tak w czasie konkursu prezentowała się gmina Koprzywnica. Małgorzata Płaza

Tak w czasie konkursu prezentowała się gmina Koprzywnica.
(fot. Małgorzata Płaza)

Kaczka po wiejsku

Składniki: kaczka o wadze około 2 kilogramów; marynata: sól, pieprz, czosnek, masło, sok z cytryny; nadzienie: jabłka, gruszki, morele, śliwki suszone, majeranek, pieprz, do skropienia białe wino; sos - chrzan.

Wykonanie: Kaczkę umyć i natrzeć marynatą. Zostawić w marynacie na 10-12 godzin w chłodnym miejscu, obracać co jakiś czas, aby ptak nabrał smaku. Środek wypełnić owocami z własnego ogrodu, mogą być jabłka, gruszki, morele, śliwki suszone, posypane majerankiem i pieprzem. Piec 60-80 minut, skrapiając w tym czasie kaczkę wytrawnym białym winem i wytworzonym w trakcie pieczenia sosem. Potem sos wytworzony w czasie pieczenia połączyć z utartym chrzanem i częścią jabłek, chwilę poddusić i polać nim kaczkę. Podawać z fasolą z wody lub białym gotowanym grochem.

Kulinarne zmagania, jak co roku, ściągnęły mnóstwo osób - mieszkańców Sandomierza i turystów.

Tym razem o Srebrną Chochlę rywalizowały potrawy z drobiu. Przygotowały je reprezentacje sześciu gmin z powiatu sandomierskiego.

DRÓB NA RÓŻNE SPOSOBY

W czasie konkursu stoły uginały się od dań z drobiu - kaczek, kurczaków i gęsi pieczonych z różnymi dodatkami, były roladki z jabłkiem z Bilczy w gminie Obrazów, potrawka z Wilczyc oraz pasztet ze Słupczy w gminie Dwikozy. Gmina Łoniów przygotowała gęś nadziewaną po dworsku.

- To gęś nadziewana mięsem drobiowym, wołowym i podrobami drobiowymi. Nasza potrawa nawiązuje do tradycji dworu hrabiów Moszyńskich w Łoniowie - powiedział Marek Bisztyga, dyrektor tamtejszego Gminnego Ośrodka Kultury.

Panie z Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Koprzywnicy i Koła Gospodyń Wiejskich w Zbigniewicach postanowiły odwołać się do mocno osadzonych w swojej okolicy tradycji gołębiarskich.

- Do konkursu zgłosiłyśmy gołębie pieczone faszerowane bardzo ciekawym nadzieniem. To wyjątkowe, wykwintne danie - mówiła Alicja Stępień, dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Koprzywnicy.

Koprzywnica postanowiła zaskoczyć jurorów i publiczność również aranżacją swojego stoiska.
- Uznałyśmy, że powinna być żywa i przypominać prawdziwy kurnik. Są zatem akcesoria, które znajdowały się w dawnym kurniku. Mamy również żywe ptactwo: kury, koguty, kaczki i gęsi, a przede wszystkim gołębie - dodała pani dyrektor.

Zwycięskie danie - kaczkę po wiejsku prezentują przedstawiciele Samborca.

Zwycięskie danie - kaczkę po wiejsku prezentują przedstawiciele Samborca. Małgorzata Płaza

Zwycięskie danie - kaczkę po wiejsku prezentują przedstawiciele Samborca.
(fot. Małgorzata Płaza)

NATURALNIE, PO WIEJSKU

Jury, pod przewodnictwem Anny Rzeszut z zespołu Lasowiaczki, brało pod uwagę przede wszystkim związek potrawy z tradycją oraz sposób wykonania i prezentacji.
- To kaczka ze wsi, "ekologiczna", wypełniona owocami pochodzącymi z naszych sadów - jabłkami, gruszkami, śliwkami i morelami, doprawiona majerankiem i polana sosem jabłkowo-chrzanowym. Podajemy ją na białym gotowanym grochu - tak zwycięskie danie opisywała Halina Jakuszewska z gminy Samborzec.

Halina Jakuszewska zaznaczyła, że z mięsa kupionego w sklepie tak smaczne danie nie wyjdzie. Wyjątkowy smak doceniło jury. - W tym daniu nie ma sztuczności. To jest prawdziwie wiejski smak i zapach. Takie smaki i zapachy pamięta się z dzieciństwa - podkreśliła Anna Rzeszut.

Wszystkich dań można było oczywiście posmakować. W trakcie konkursu na scenie prezentowały się zespoły folklorystyczne.
Konkurs "Nasze sandomierskie - kulinaria regionalne" odbył się po raz dziewiąty. Organizatorem było Muzeum Okręgowe w Sandomierzu.

Jury miało niełatwe zadanie.

Jury miało niełatwe zadanie.
Małgorzata Płaza

Jury miało niełatwe zadanie.

(fot. Małgorzata Płaza)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie