Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ratować się nie opłacało...

/TeZ/
Po miejscu, w którym stała zabytkowa kamienica, jeżdżą spychacze i ciężarówki.
Po miejscu, w którym stała zabytkowa kamienica, jeżdżą spychacze i ciężarówki. Z. Tyczyński
Zburzenie zabytku otworzyło drogę do terenów po starej hucie
Zburzenie zabytku otworzyło drogę do terenów po starej hucie Z. Tyczyński

Zburzenie zabytku otworzyło drogę do terenów po starej hucie
(fot. Z. Tyczyński)

W sąsiedztwie cukrowni rozebrano zabytkową kamienicę. Na jej miejscu powstaje droga prowadząca na teren rozgradzanego terenu tak zwanego Starego Zakładu Huty "Ostrowiec". - Na rozbiórkę wyraził zgodę wojewódzki konserwator zabytków - zapewnia Wojciech Kotasiak, dyrektor Muzeum Historyczno-Archeologicznego.

Teraz zabytkowe piwniczki dosłownie graniczą z przyszłą jezdnią.
Teraz zabytkowe piwniczki dosłownie graniczą z przyszłą jezdnią. Z. Tyczyński

Teraz zabytkowe piwniczki dosłownie graniczą z przyszłą jezdnią.
(fot. Z. Tyczyński)

Zabytkowy budynek pochodził z lat 80. XIX wieku i należał wraz z całym otoczeniem Cukrowni "Częstocice" do strefy ochrony konserwatorskiej Ostrowca Świętokrzyskiego. Wokół cukrowni powstał interesujący układ przyfabrycznego osiedla. W obiekcie, który bezpowrotnie zniknął, mieścił się niegdyś przyzakładowy szpital. - Obiekt znajdował się w fatalnym stanie technicznym - mówi Wojciech Kotasiak, który z wojewódzkim konserwatorem zabytków brał udział w wizji lokalnej i nadzorował sporządzenie dokumentacji budynku. - Grzyb do pierwszego piętra i przegniłe belki stropowe. Ratowanie obiektu wchodziło w grę, ale za ogromne pieniądze. W efekcie byłaby to przysłowiowa skórka za wyprawkę - ocenia Wojciech Kotasiak.

Ostatecznie wojewódzki konserwator zabytków wyraził zgodę na rozebranie zabytkowego obiektu, który kolidował z planowanym dojazdem na teren starej huty. - Z jednej strony znajduje się stara bocznica kolejowa, z drugiej park z pałacem dyrektora cukrowni - mówi Wojciech Kotasiak. - Zatem zbyt dużego pola manewru nie było. Zadbaliśmy jedynie o "odchylenie" drogi, by w jak najmniejszym stopniu ingerować w drzewostan parku.

Wyburzenie zabytkowego budynku odsłoniło inny ciekawy obiekt - zespół starej lodowni, w której niegdyś przechowywano do późnego lata pozyskiwany zimą lód. - Piwniczki pozostaną nietknięte - zapewnia dyr. Kotasiak. - Niestety, dziś aspekt ekonomiczny jest bardzo ważny i musimy się z nim liczyć.

Tymczasem korzyści ekonomiczne, jak zapewniał podczas konferencji prasowej prezydent miasta Jan Szostak, już się ujawniają, gdyż rozgradzaniu terenu starej huty towarzyszy duże zainteresowanie przedsiębiorców, a na włączanym w granice miasta i powtórnie ożywianym obszarze dawnej huty powstają nowe spółki i nowe miejsca pracy.

Tylko czasem zabytków żal.

Cukrownia "Częstocice"

Cukrownia "Częstocice" została uruchomiona w 1826 roku i jest najstarszą, nieprzerwanie czynną cukrownią powstałą na ziemiach Królestwa Polskiego. Zachowany układ zakładu produkcyjnego i osiedla przyfabrycznego, wraz z zarysem dawnego układu wodnego oraz wybudowaną w 1885 roku bocznicą kolejową został wpisany przez konserwatora zabytków do Strefy Ochrony Konserwatorskiej Ostrowca Świętokrzyskiego. Do dziś pozostaje ciekawym i wciąż czytelnym w krajobrazie, XIX-wiecznym przykładem rozwiązania problemu sezonowego zatrudniania robotników, którym zapewniono warunki do życia również poza dającą pracę i zarobek jesienną kampanią cukrowniczą.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie