Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ratują Bartka - wykonali pierwsze w Europie, unikalne badanie wnętrza naszego słynnego drzewa (zdjęcia)

Iwona Rojek
We wtorek od samego rana trwały specjalistyczne ba-dania słynnego Bartka specjalnym tomografem pod okiem fa-chowców.  1784  Flaga: Marek Siewniak, profesor z Politechniki Kra-kowskiej: W czasie tego nowatorskiego badania dąb został opa-sany siecią sensorów, które połączone z czujnikami będą prze-kazywały dane do komputera. Powstanie z tego diagram, który zobrazuje przekroje drzewa i jego konarów, a na jego podsta-wie opracujemy system skutecznych zabezpieczeń.
We wtorek od samego rana trwały specjalistyczne ba-dania słynnego Bartka specjalnym tomografem pod okiem fa-chowców. 1784 Flaga: Marek Siewniak, profesor z Politechniki Kra-kowskiej: W czasie tego nowatorskiego badania dąb został opa-sany siecią sensorów, które połączone z czujnikami będą prze-kazywały dane do komputera. Powstanie z tego diagram, który zobrazuje przekroje drzewa i jego konarów, a na jego podsta-wie opracujemy system skutecznych zabezpieczeń. A. Piekarski
We wtorek przyjechali do Zagnańska najlepsi polscy i niemieccy specjaliści od ochrony drzew, aby wykonać unikalne badanie wnętrza naszego słynnego Bartka.

To pierwsze w Europie badanie drzewa tomografem sonicznym, które pomoże ustalić jego ustalić jego kondycję i sposób na przetrwanie.

Już od wczesnych godzin porannych badacze zaczęli rozkładać sprzęt, a punktualnie o godzinie 9 rozpoczęła się ciężka praca. Arborysta Bodo Siegiert z Niemiec sprawdzał, aby przy-rząd skontrolował wszystkie części drzewa. Pomagał mu alpinista, który umieszczał sensory na konarach - Przyjechaliśmy prosto z Chorwacji, jesteśmy zachwyceni majestatem Bratka - mówił specjalista od pielęgnacji drzew.

Badanie przy pomocy ultradźwięków zgromadziło licznych obserwatorów i trwało od rana do wieczora, ponieważ specjaliści chcieli sprawdzić dokładnie cały pień, wchodzono w koronę drzewa i wszystkie ko-nary. Wspólnie z niemieckimi naukowcami z Uniwersytetu w Stuttgarcie zespół pod kierownictwem prof. Marka Siewniaka z Politechniki Krakowskiej przygotował bezinwazyjną metodę, która pozwoliła na precyzyjne zbadanie drzewa.
W badaniu uczestniczył też nadleśniczy Tomasz Kuszewski. - Bardzo się cieszę, że jest tyle wspaniałych osób, które chcą pomóc naszemu Bartkowi - mówił. - Ciągle powstają nowe technologie, metody badawcze dzięki, którym można wybrać docelowe zabezpieczenie drzewa, aby się nie rozpadło. Bartek zdobi nasza piękną Ziemią Świętokrzyską i chcemy, żeby to robił jak najdłużej.

Szerzej na temat tego niezwykłego badania przeczytacie w środowym wydaniu gazety.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie