Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ratujmy kielczan!

Iwona ROJEK
Czarek Śliwiński, ratownik ze Stowarzyszenia Fraktal demonstruje jak działa defibrylator AED. Stowarzyszenie było inicjatorem akcji wyposażenia Kielc w tego rodzaju defibrylatory. Jedno takie urządzenie zostało przekazane przez Fraktal kieleckiej Straży Miejskiej i znajduje się na wyposażeniu patrolu.
Czarek Śliwiński, ratownik ze Stowarzyszenia Fraktal demonstruje jak działa defibrylator AED. Stowarzyszenie było inicjatorem akcji wyposażenia Kielc w tego rodzaju defibrylatory. Jedno takie urządzenie zostało przekazane przez Fraktal kieleckiej Straży Miejskiej i znajduje się na wyposażeniu patrolu. Łukasz Fiałkowski
O konieczności natychmiastowego zakupienia defibrylatorów ratujących kielczan w przypadku nagłego zatrzymania krążenia mówiono podczas wtorkowej komisji zdrowia, rodziny i spraw społecznych kieleckiej rady miasta.

CO TO JEST DEFIBRYLATOR?

CO TO JEST DEFIBRYLATOR?

Defibrylator to automatyczny przyrząd medyczny, który powoduje krótkotrwały przepływ prądu przez serce pomiędzy dwiema płaskimi elektrodami przyłożonymi do klatki piersiowej pacjenta. Impuls ten usuwa komorowe zaburzenia rytmu i przywraca normalny rytm serca.

- Trzeba założyć je w halach sportowych, przy ul. Żytniej i Bocznej, na Stadionie, tam, gdzie odbywają się masowe imprezy sportowe, może w Kieleckim Centrum Kultury, na ruchliwej ulicy Sienkiewicza - mówił radny Włodzimierz Wielgus. - Z tego co się orientuję to jedno urządzenie kosztuje kilka tysięcy, pewne koszty powoduje też ich stała konserwacja, trzeba także pomyśleć o przeszkoleniu ratowników i osoby pracujące w pobliżu miejsca ich zainstalowania.

TRZY MINUTY I…

Tego samego zdania, że defibrylatory są bardzo potrzebne jest profesor Marianna Janion, wojewódzki konsultant ds. kardiologii. - Jedną z najczęstszych przyczyn zgonów w miejscach publicznych jest nagłe zatrzymanie krążenia, nazwane również nagłą śmiercią sercową - tłumaczy pani profesor. - Największe szanse na przeżycie mają osoby, którym właściwej pomocy udzielono w ciągu 3 minut od wystąpienia zatrzymania krążenia. Aby skutecznie zastosować defibrylację konieczne jest rozmieszczenie urządzeń w misjach dużych skupisk ludności, na dworcach, halach, wzdłuż głównych ciągów komunikacyjnych tak, aby dotarcie do najbliższego defibrylatora nie zajmowało dłużej, niż 3 minuty.
BĘDĄ PIENIĄDZE?

Przewodniczący komisji Mariusz Goraj podsumował, że lada dzień komisja wystąpi z wnioskiem do prezydenta, aby zajął się tą palącą kwestią i wygospodarował pieniądze z budżetu miasta na kupno defibrylatorów.
- Na pewno nie uda się kupić tyle urządzeń, ile potrzeba, ale dwa, trzy na pewno zostaną zakupione - obiecał prezydent Wojciech Lubawski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie