Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Reklamą po oczach przechodnia. Jak uporządkować szyldy i billboardy?

Marzena SMORĘDA
Kamienica na skrzyżowaniu kieleckiej ulicy Źródłowej i alei IX Wieków Kielc to jeden z przykładów, gdzie miejską przestrzeń zdominowała reklama. Zamontowane od Sasa do Lasa tablice wyglądają koszmarnie i poza brzydotą, nie dają odbiorcy innego komunikatu.
Kamienica na skrzyżowaniu kieleckiej ulicy Źródłowej i alei IX Wieków Kielc to jeden z przykładów, gdzie miejską przestrzeń zdominowała reklama. Zamontowane od Sasa do Lasa tablice wyglądają koszmarnie i poza brzydotą, nie dają odbiorcy innego komunikatu. Dawid Łukasik
Szyldy, tablice, słupy ogłoszeniowe i ogromne billboardy tworzą na ulicach wizualny galimatias. Szpecą i zasłaniają prawdziwe oblicze otoczenia. Urzędnicy już wkrótce mają to uporządkować.

Są na budynkach, ogrodzeniach i słupach - tysiące tablic reklamowych za wszelką cenę usiłuje przyciągnąć uwagę przechodniów, by zachęcić ich do zakupów. Wszechobecny chaos promocyjny w takim natężeniu wywołuje jednak efekt odwrotny. Z ulgą odwracamy od niego głowy.

REKLAMOWAĆ Z GŁOWĄ

Trwa publiczna dyskusja na temat tak zwanej ustawy krajobrazowej, która ma na celu rozpoczęcie porządkowania polskiego prawa pod kątem ochrony krajobrazu. Trzeba ustalić, co zrobić, aby nasze otoczenie nie było bezkarnie zaśmiecane i szpecone.

Publiczna dyskusja dotyczy dominant krajobrazowych, czyli dużych obiektów w przestrzeni publicznej, a także reklam. Chodzi o to, aby to, co musi koniecznie się w niej znajdować było jak najmniej szpecące i niszczące krajobraz. Prezydencki projekt, który trafił do Sejmu, proponuje uregulowanie między innymi zasad ustawiania reklam. Projekt określa między innymi obowiązek sporządzania przez samorządy województw audytu, czyli raportu z bieżącej sytuacji w przestrzeni publicznej, w którym zostaną określone obszary krajobrazów priorytetowych. Następnie dla tych obszarów sejmik województwa będzie mógł ustalać normy prawne dotyczące wysokości, kształtu budynków i ewentualnie stosowanie materiałów miejscowych lub tradycyjnej architektury. Wybór obszarów priorytetowych będzie poddany publicznej dyskusji i konsultacjom społecznym.

ŚMIECĄ I SZPECĄ

Na razie w przestrzeni publicznej panuje wolna amerykanka. Wystarczy spełnić wymagane przepisami warunki, by uzyskać pozwolenie na postawienie bądź zawieszenie reklamowej tablicy. - Tablic reklamowych wciąż przybywa. W ubiegłym roku wydaliśmy 32 pozwolenia na instalację, w tym roku zgłoszenia w tej sprawie mamy do tej pory od 7 osób. Ale ile takich obiektów jest aktualnie w mieście, trudno policzyć. Myślę, że tysiące - poinformowano nas w Wydziale Architektury i Urbanistyki w Urzędzie Miasta w Kielcach.

O opinię na temat wyglądu miasta zapytaliśmy architekta. - Na ulicach, zresztą nie tylko w Kielcach, panuje wielki bałagan. Moim zdaniem reklama w przestrzeni publicznej powinna być skrupulatnie zaprojektowana i zaprojektowana przez architektów. Wtedy będzie gwarancja, że nie zaśmieci domów i ulic. Brzydkie tablice, bannery szpecą, ładne i przemyślane mogą zdobić. Wiele dobrego mogą na przykład zrobić bardzo starym brzydkim elewacjom domów, których szpetotę można będzie w ten sposób ukryć - mówi Konrad Śmierzyński.

Projekt przewiduje też możliwość ustanowienia przez gminy kodeksu reklamowego, który określi zasady zarówno dla reklam, jak i obiektów małej architektury, na przykład ogrodzeń, na terenie gminy. Ustawa może wejść w życie od początku przyszłego roku. Miejmy nadzieję, że szybko poradzi sobie z reklamową szpetotą.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: RPP zdecydowała ws. stóp procentowych? Kiedy obniżka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie