Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rekonstrukcja Bitwy pod Małogoszczem z okazji 160. rocznicy tej potyczki. Były stroje z epoki, płonące stogi siana, wystrzały oraz wybuchy

Oprac.: Mateusz Zapart
Około 100 rekonstruktorów odtworzyło Bitwę pod Małogoszczem, jedną z bitew powstania styczniowego. Zobaczcie to wyjątkowe widowisko na kolejnych slajdach.
Około 100 rekonstruktorów odtworzyło Bitwę pod Małogoszczem, jedną z bitew powstania styczniowego. Zobaczcie to wyjątkowe widowisko na kolejnych slajdach. DK Małogoszcz
W niedzielę, 18 czerwca w Małogoszczu na polanie odbyła się widowiskowa rekonstrukcja Bitwy pod Małogoszczem z 24 lutego 1863 roku. Około 100 rekonstruktorów ubranych w stroje z epoki oraz oręż z tamtych czasów pokazało zebranej publiczności jak wyglądała ta pamiętna bitwa powstania styczniowego. Tego dnia w Małogoszczu rozlegały się okrzyki zbrojnych oraz wystrzały broni palnej.

Uroczystości z okazji rekonstrukcji historycznej Bitwy pod Małogoszczem z 24 lutego 1863 roku

Bitwa pod Małogoszczem z 24 lutego 1863 roku to jedna z większych i najkrwawszych potyczek powstania styczniowego, której historia odcisnęła swoje piętno na historii ziemi małogoskiej. W 2023 roku przypadła 160. rocznica tej bitwy.

Rekonstrukcję bitwy poprzedzono uroczystościami na cmentarzu parafialnym w Małogoszczu gdzie po Apelu Poległych przybyłe delegacje złożyły wiązanki kwiatów i zapaliły znicze na grobach poległych powstańców styczniowych w obu bitwach stoczonych na terenie gminy. Wartę honorową przy mogiłach zaciągnęła Szkolna Grupa Przysposobienia Obronnego Orlęta Poland Commando LOK Survival oraz Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej 4 Pułku Piechoty Legionów. Nie zabrakło także Małogoskiego Oddziału Powstańczego 1863 roku, który oddał salwę honorową na cześć poległych.

Następnie mszę Świętą w kościele pod wezwaniem Świętego Stanisława poprowadził proboszcz małogoskiej parafii pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny ksiądz Henryk Makuła. Podczas mszy poświęcono kopię sztandaru powstańczego, który był obecny w trakcie bitwy pod Małogoszczem. Sztandar powstał dzięki staraniom kwatermistrza Małogoskiego Oddziału Powstańczego Grzegorza Szymańskiego i jego żony Edyty. Oryginał sztandaru, ocalony przez jednego z powstańców, obecnie znajduje się w zbiorach Muzeum imienia Przypkowskich w Jędrzejowie.

Pokazowa inscenizacja z udziałem około 100 rekonstruktorów, koni i armat odbyła się na polanie przy ulicach Jaszowskiego i Włoszczowskiej. Widzowie mogli obejrzeć scenę żegnania przez matkę powstańca, tabor powstańczy, kuźnię, wyszkolenie kawaleryjskie, umundurowanie zarówno strony polskiej, jak i rosyjskiej. Efekty pirotechniczne, armaty, konie i zbrojni stali się oknem w przeszłość dla licznie zgromadzonej widowni. Ponad setka rekonstruktorów odegrała pokazową bitwę pod Małogoszczem wraz ze sceną podpalenia miasteczka. Całość znakomicie komentował Przemysław Bednarczyk jeden z największych polskich znawców tego okresu historycznego naszego kraju.

Obchody uświetniła obecność gościa specjalnego - pani Moniki Jaszowskiej praprawnuczki poległego w Małogoszczu kapitana Stanisława Jaszowskiego.

W uroczystościach wzięli udział między innymi burmistrz Miasta i Gminy Małogoszcz Mariusz Piotrowski, przewodniczący Rady Miejskiej w Małogoszczu Michał Borowski oraz radni Rady Miejskiej w Małogoszczu: Dariusz Strychalski oraz Stanisławem Tracichleb zaproszeni goście oraz mieszkańcy i przyjezdni przybyli specjalnie na to wyjątkowe widowisko.

Zobaczcie zdjęcia z tej wyjątkowej i niecodziennej lekcji historii:

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie