MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rekordowe kwesty w powiecie sandomierskim

Małgorzata PŁAZA [email protected]
Pieniądze były zbierane w Sandomierzu między innymi na cmentarzu świętopawelskim.
Pieniądze były zbierane w Sandomierzu między innymi na cmentarzu świętopawelskim. Fot. Małgorzata Płaza
Mieszkańcy byli hojni. Pieniądze na ratowanie zabytkowych cmentarzy zbierano w Sandomierzu, Klimontowie i Sulisławicach.

Rekord został pobity. 14344 złotych zebrał Społeczny Komitet Odnowy Cmentarza Katedralnego w Sandomierzu podczas kwesty na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków. To największa kwota w kilkunastoletniej historii sandomierskich zbiórek. Wyższa od ubiegłorocznej o 500 złotych.
Wojciech Czerwiec, wiceprezes Społecznego Komitetu Odnowy Cmentarza Katedralnego w Sandomierzu podkreśla, że wynik kwesty bardzo cieszy jej organizatorów.

- Szczególnie hojni są przyjezdni, osoby, które przyjeżdżają do Sandomierza na groby swoich bliskich. Oni bardzo chętnie otwierają swoje serca i dzielą się pieniędzmi - mówi Wojciech Czerwiec.
Niektórzy wrzucali do puszek nawet po 100 złotych.

Na cmentarzu katedralnym, dzięki pieniądzom zebranym podczas dotychczasowych 17 kwest, odrestaurowano ponad sto cennych, zabytkowych obiektów. Odnowiona została również brama główna.
Na ten rok Społeczny Komitet zaplanował remont bramy bocznej cmentarza oraz ułożenie alejek z kostki brukowej. Planów tych, między innymi ze względu na powódź, nie zrealizowano.

Udało się jednak odglonić, umyć i zaimpregnować 67 nagrobków odrestaurowanych przez Społeczny Komitet Odnowy Cmentarza Katedralnego w poprzednich latach. Staraniem prywatnego inwestora odnowione zostały dwa zabytkowe pomniki - Teodora Bełczykowskiego oraz Eleonory i Michała Świńskich. Urząd Miejski odrestaurował natomiast nagrobek Sylwestra Więckowskiego, burmistrza Sandomierza w latach 1916 -1928.

Plan na przyszły rok to odnowienie trzech lub czterech zabytkowych pomników, a także remont bramy bocznej i wybrukowanie alejek.

- Liczymy na wsparcie finansowe ze strony władz miasta oraz na prywatnych inwestorów - podkreśla Wojciech Czerwiec.

KLIMONTÓW

3700 złotych - takim wynikiem zakończyła się jubileuszowa, dziesiąta kwesta w Klimontowie. To również rekord.

- Osoby odwiedzające klimontowski cmentarz widzą efekty wcześniejszych zbiórek. To kilkanaście uratowanych od zniszczenia zabytkowych nagrobków i wybrukowane alejki cmentarza. Mamy powody do satysfakcji - mówi Andrzej Borycki, prezes Towarzystwa Przyjaciół Klimontowa.

W zbiórce uczestniczyło 35 osób. Byli to członkowie Towarzystwa Miłośników Klimontowa, a także zuchy z miejscowej szkoły podstawowej. Za pieniądze zebrane w dniu Wszystkich Świętych odrestaurowany zostanie kolejny zabytkowy nagrobek.

SULISŁAWICE

W Sulisławicach (gmina Łoniów), podobnie jak przed rokiem, członkowie Stowarzyszenia Miłośników Sanktuarium Maryjnego i Stowarzyszenia Rodzin Katolickich zebrali ponad 5 tysięcy złotych.
- Datki były różne, nawet po 100 złotych - mówi Zdzisława Zwierzyk ze Stowarzyszenia Miłośników Sanktuarium Maryjnego.

Na razie nie wiadomo, na co zostaną przeznaczone zebrane pieniądze, być może na dokończenie chodnika na starym cmentarzu, a być może na witraż do kościoła. - Potrzeb jest mnóstwo - podkreśla Zdzisława Zwierzyk.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie