MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rekrutacja na studia na finiszu

Dorota KLUSEK, Paweł WIĘCEK
W tym roku Akademia Świętokrzyska przekształciła się w Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy. Zmiana nazwy miała ogromny wpływ na wzrost zainteresowania.
W tym roku Akademia Świętokrzyska przekształciła się w Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy. Zmiana nazwy miała ogromny wpływ na wzrost zainteresowania. D. Łukasik
Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach na fali. Ma więcej kandydatów niż rok temu. Politechniki - w naszym regionie wybierane nie aż tak chętnie.

Politechnika, a może uniwersytet? Jaki kierunek wybrać? Pytań jest wiele, ale czasu na podjęcie decyzji coraz mniej. Na uczelniach państwowych w naszym regionie rekrutacja dobiega końca. Sprawdziliśmy, gdzie jeszcze są wolne miejsca.

Są kierunki bardziej oblegane i tam limit miejsc został już dawno przekroczony. Ale na większości wydziałów można jeszcze śmiało wybierać.

UNIWERSYTET JANA KOCHANOWSKIEGO W KIELCACH

Od trzech do nawet sześciu kandydatów ubiega się o jedno miejsce na niektórych kierunkach na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach. - Jesteśmy bardzo zadowoleni z tegorocznego naboru. Na dzisiaj mamy o 2 tysiące więcej kandydatów, niż rok temu o tej porze - wyjaśnia rzecznik prasowy świętokrzyskiego uniwersytetu, Ryszard Biskup.

Rekordy popularności biją kierunki medyczne. Na fizjoterapii o jednio miejsce, walczy trzech maturzystów. Na pielęgniarstwie limit przyjęć już dziś jest przekroczony o 200 osób. Oblegana jest także administracja (2,5 osoby na jedno miejsce) i filologie obce (ponad 2 osoby).

Zwolenników nie znajdują natomiast informatyka i ekonometria oraz fizyka. Mało osób zgłosiło chęć studiowania na kierunkach artystycznych. Sporym zainteresowaniem cieszy się w tym roku również chemia, na matematyce jest już zapełnionych 50 procent miejsc. Także geografia ma wielu zwolenników.

Skąd ta zmiana? Dlaczego w tym roku tak do góry podskoczyły akcje kieleckiej uczelni? Ryszard Biskup nie kryje powodu. - Ogromny wpływ ma zmiana nazwy. Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy Jana Kochanowskiego przyciąga więcej potencjalnych studentów. Nowa nazwa, nowa jakość kształcenia, na którą pracujemy już od kilku lat.

Rzecznik Uniwersytetu przyznaje, że nadal w świadomości wielu osób pokutuje przekonanie, że uczelnia ta kształci tylko nauczycieli: - Walczymy z tym stereotypem. Liczby mówią same za siebie. Na 33 kierunki kształcenia, tylko 11 jest typowo nauczycielskich. Na przykład chemię kończą nie tylko przyszli pedagodzy. Dziś jest to chemia medyczna, chemia przemysłowa, a więc takie specjalności, które dają możliwość znalezienia zatrudnienia. Zresztą cały czas staramy się śledzić to, co się dzieje na rynku pracy i reagować. Jest zapotrzebowanie na matematyków i w związku z tym matematyka będzie u nas kierunkiem "zamawianym". To znaczy, że młodzież, która podejmie studia na tym kierunku, otrzyma stypendium motywacyjne w wysokości 1000 złotych.

Co wybrać? Na jakim kierunku studiować? Wybór do najłatwiejszych nie należy, ale czasu na podjęcie decyzji maturzyści ma ją już coraz mniej. Na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego, rekrutacja na większości kierunków kończy się już 11 lipca.
Nabór jest prowadzony drogą elektryczną. Wystarczy tylko wejść na stronę internetową uczelni i wnieść opłatę rekrutacyjną. Drugi nabór, ruszy 1 sierpnia.

POLITECHNIKA RADOMSKA

Dużo wolnych miejsc czeka jeszcze na tegorocznych absolwentów szkół ponadgimnazjalnych, którzy zdali maturę, w Politechnice Radomskiej. - Limit miejsc na wszystkich rodzajach studiów, czyli stacjonarnych i niestacjonarnych oraz pierwszego i drugiego stopnia, wynosi około 6,5 tysiąca - informuje Gerard Parzelski, kierownik Działu Promocji radomskiej "polibudy". - Do wczoraj w naszym kompleksowym systemie internetowej rekrutacji kandydatów, który posiadamy jako jedyna radomska uczelnia, zarejestrowało się 3273 chętnych, z czego procedurę rekrutacyjną przeszło 1531 kandydatów. Są to osoby, które uzupełniły wszystkie swoje dane - dodaje kierownik Parzelski.

Całą rekrutacją sprawnie zarządza właśnie IRK, czyli internetowa rekrutacja kandydatów. - W tym roku w wyjątkowy sposób prowadzony jest nabór, bo bieżąca obsługą kandydatów zajmuje się Centralny Punkt Informacji, w którym każdy może uzyskać każdą informację - mówi Gerard Parzelski. - Na terenie całej uczelni znajdują się ponadto kioski multimedialne. W każdym jest telefon, live chat i komputer. Studenci, którzy nie mają dostępu do Internetu, mogą i w punkcie informacji, i kioskach zalogować się do sytemu - przypomina kierownik, Parzelski.

W tej chwili największym zainteresowaniem cieszy się pięć spośród piętnastu kierunków kształcenia. Najpopularniejsza jest ekonomia. Chęć studiowania na tym kierunku zgłosiło obecnie już 259 kandydatów. Druga w rankingu popularności jest administracja (215), następnie pedagogika (213) i transport (156). Stawkę zamyka wychowanie fizyczne. Tu zgłosiło się 114 chętnych.

Wielkiego szturmu nie ma na nowoutworzone kierunki, takie jak inżynieria materiałowa, malarstwo oraz elektronika i telekomunikacja, które ruszą od nadchodzącego roku akademickiego. - Powoli jednak zgłaszają się kolejni chętni - mówi Gerard Parzelski.

System zostanie zamknięty 20 lipca. Wtedy upływa termin pierwszej rekrutacji. Tak jak w latach ubiegłych limity na niektórych kierunkach z pewnością nie będą wypełnione. Uczelnia zorganizuje, więc drugi etap naboru. Ruszy on już od 21 lipca i potrwa do 21 września. Będzie to rekrutacja głównie na studia niestacjonarne - mówi Gerard Parzelski.
POLITECHNIKA ŚWIĘTOKRZYSKA

Wszystkich, którzy mają opanowaną matematykę i wyrażają wolę dalszego kształcenia w kierunkach technicznych, chętnie widziałaby w swych murach Politechnika Świętokrzyska. Liczba zainteresowanych jest większa niż rok temu. Czy są jakieś limity przyjęć? - Mówienie o limitach jest bez znaczenia. Mamy dużą kadrę, jeśli chodzi o liczbę doktorów i samodzielnych pracowników naukowych - uspokaja dr hab. inż. Andrzej Kapłon, prorektor do spraw Studenckich i Dydaktyki kieleckiej "polibudy".

W tym roku najpopularniejsze kierunki to budownictwo, zarządzanie i inżynieria produkcji, ekonomia, inżynieria środowiska oraz informatyka, a także elektrotechnika. - Mniejszym zainteresowaniem kandydaci darzą takie kierunki jak mechanika i budowa maszyn, automatyka i robotyka czy transport. Co prawda widzimy tu dwukrotny wzrost zainteresowania w porównaniu z zeszłym rokiem, ale kandydatów jest mniej niż na pozostałych kierunkach - mówi rektor Kapłon.

Pierwszy etap tegorocznej rekrutacji na większości wydziałów potrwa do 14 lipca. Dodatkowy nabór rozpocznie się od 1 sierpnia, a skończy dopiero 15 września. Z kolei na studia niestacjonarne rekrutacja w pierwszej turze zostanie zamknięta 25 lipca, natomiast w drugiej zacznie się już od 1 sierpnia. - Mimo tego wszystkie komisje rekrutacyjne będę pracować dalej - zaznacza rektor, Andrzej Kapłon.

Coraz wyraźniej rysuje się szansa na utworzenie na Politechnice Świętokrzyskiej tak zwanych kierunków zamawianych, strategicznych dla rozwoju polskiej gospodarki. W związku z tym, że w kraju brakuje ogromnej rzeszy specjalistów w naukach ścisłych, przyrodniczych, inżynieryjnych, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego opracowało specjalny program pilotażowy, stworzyło listę najbardziej pożądanych kierunków i ogłosiło konkurs dla uczelni, który rozstrzygnie, jakie szkoły wyższe dostaną możliwość uczestnictwa w projekcie. Jest się o co bić, ponieważ studenci uczący się na takich kierunkach dostawaliby tysiąc złotych stypendium od pierwszego roku studiów! - Jest szansa, że dostaniemy ofertę od ministerstwa na utworzenie kierunków zamawianych na elektrotechnice, automatyce i robotyce oraz mechanice i budowie maszyn. Stypendium otrzymywaliby ci studenci, którzy wybiorą odpowiednie specjalności w obrębie kierunków - zaznacza rektor Kapłon.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie