Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Remont oddziału rehabilitacji i termomodernizacja. Ważne zmiany w opatowskim Szpitalu świętego Leona. Jakie plany na przyszłość?

Sandra Krakowiak
Sandra Krakowiak
W Szpitalu świętego Leona w Opatowie trwają intensywne prace remontowe. Na parterze powstaje nowoczesny oddział rehabilitacji, będzie nowoczesna wentylacja a w przyszłości Klinika Budzik i centrum dializ.
W Szpitalu świętego Leona w Opatowie trwają intensywne prace remontowe. Na parterze powstaje nowoczesny oddział rehabilitacji, będzie nowoczesna wentylacja a w przyszłości Klinika Budzik i centrum dializ. Sandra Krakowiak
W Szpitalu świętego Leona w Opatowie trwają intensywne prace remontowe. Na parterze powstaje nowoczesny oddział rehabilitacji, będzie nowoczesna wentylacja a w przyszłości Klinika Budzik i centrum dializ.

Nowoczesny oddział rehabilitacji w Opatowie

Z rehabilitacji w opatowskim szpitalu korzysta wiele osób, w ciągu dnia prawie 100. Oddział powstaje na parterze, w części, która w stanie surowym nie była oddana do użytku i do tej pory była zamknięta.

- Rehabilitacja będzie zajmowała cały parter, kiedyś były tam powierzchnie administracyjne, częściowo było to w stanie surowym, zamkniętym. Dziś będzie tam nowoczesna rehabilitacja

– mówi starosta opatowski Tomasz Staniek.

Jak podkreśla starosta ma to być nowoczesne centrum rehabilitacyjne.
- Myślę, że będzie ono służyło bardzo dobrze naszym mieszkańcom, bo jesteśmy społeczeństwem, niestety, starzejącym się, dużo osób potrzebuje tej rehabilitacji. Mamy dużo terenów rolniczych, gdzie ciężko spracowani rolnicy, doznają różnych dysfunkcji, nawet we wczesnym wieku, niedogodności i chorób związanych z ciężką pracą, dlatego to miejsce będzie bardzo przydatne i jest ono potrzebne w naszym szpitalu – mówi.

Rocznie z rehabilitacji w opatowskim szpitalu korzysta około od 15 do 20 tysięcy osób.
- Myślę, że te liczby dużo mówią. Chcemy żeby to było miejsce przyjazne, wnętrza kolorowe – dodaje Tomasz Staniek.

Koszt powstanie oddziału to około 3 milionów złotych, część pieniędzy pochodzi z funduszów rządowych. Zakończenie prac planowane jest w lipcu.

W przyszłości basen rehabilitacyjny

Planów oraz pomysłów związanych ze szpitalem jest dużo, jak chociażby ten z wykorzystaniem w przyszłości tej części szpitala, w której znajduje się niecka basenu.

- W zamierzeniu projektowym szpitala miał być basen rehabilitacyjny. Ta część jest nadal niewykorzystana i być może w przyszłości będziemy chcieli uruchomić ten basen. To na pewno byłaby świetne miejsce do ćwiczeń korekcyjnych, zabiegów masażu wodnego, aquaaerobiku. Myślę, że byłaby to hydroterapia z prawdziwego zdarzenia. Jedyny mankament jest taki, że zabiegi wodne są bardzo kosztowne. Ale jeśli nasz szpital będzie się rozwijał dalej, tak jak teraz to będziemy w stanie tę część oddać do użytku – zaznacza Tomasz Staniek.
Ta część szpitala pozostaje w tej chwili zamknięta.

Centrum dializ i Klinika Budzik?

Starosta mówi, że obecnie trwają prace nad powstaniem w szpitalu świętego Leona centrum dializ.
- Chcemy uruchomić stacje na 10 stanowisk do dializy. W tej chwili już mamy kosztorys, około 2 milionów złotych ma kosztować przystosowanie pomieszczeń i zakup urządzeń do przeprowadzania zabiegów dializ. Coraz więcej osób boryka się z problemami, które skutkują praktycznie co 48 godzin, potrzebą dializy – tłumaczy Tomasz Staniek.
Mieszkańcy powiatu opatowskiego na zabiegi dializy muszą jeździć do Sandomierza, Staszowa czy nawet do Kielc.

Kolejnym planem na przyszłość jest powstanie Kliniki Budzik. Jak zaznacza starosta, jest to możliwe dzięki zapisowi w regionalnym programie.
- Teraz prowadzimy rozmowy, aby ta klinika wybudzeń powstała u nas w Opatowie – dodaje.

Hospicjum i Zakład Opiekuńczo - Leczniczy

- Realizowaliśmy także przez dwa lata program hospicjum, czego u nas nie było wcześniej. Hospicjum było prowadzone na 10 łóżek, a teraz od września chcemy zwiększyć do 20 łóżek hospicyjnych. Jest to opieka bardzo potrzebna nad osobami z chorobami nowotworowymi, którym trzeba podawać leki uśmierzające ból właśnie w warunkach szpitalnych. I to jest takie miejsce zbliżone do warunków domowych, gdzie pacjentów trzeba otoczyć troską i atencją ale także miłością, bo to jest miejsce dla ludzi na ostatnim etapie ziemskiego życia. To takie miejsce dla pacjentów i ich rodzin, które przede wszystkim ma być godne – zaznacza.

W opatowskim szpitalu funkcjonuje również Zakład Opiekuńczo – Leczniczy, który powstał cztery lata temu. Na początku swojej działalności obejmował 10 łóżek, dziś jest tutaj 30 miejsc ale jak mówi starosta to za mało.
- Ciągła kolejka oczekujących. W tej chwili mamy około 16 osób, które są w kolejce na miejsce w ZOL-u. To świadczy o tym, że ta usługa dla osób starszych, usługa opieki paliatywnej jest bardzo potrzebna w naszym powiecie.

Operacje zaćmy w Opatowie

Lecznica w Opatowie prowadzi również zabieg okulistyczne, które cieszą się popularnością wśród mieszkańców naszego powiatu ale także województwa i kraju.

- Nigdy tutaj w naszym mieście tradycji okulistycznych, jak i poradni okulistycznej z prawdziwego zdarzenia nie było. My po pozyskaniu środków rządowych i dzięki środkom z budżetu powiatu, stworzyliśmy pracownię i poradnie okulistyczną wraz z salą operacyjną i salami pozabiegowymi. W tej chwili nasza placówka prowadzi operacje zaćmy i jesteśmy praktycznie pionierami w województwie świętokrzyskim w tego rodzaju zabiegach. Rocznie przyjmujemy około 4 i pół tysiąca pacjentów w samej poradni okulistycznej. A pacjenci wybierają naszą poradnię ze względu na to, że mamy świetną kadrę, przede wszystkim miło i fachową oraz świetny sprzęt, który kosztował około milion złotych. Jest to najnowocześniejszy sprzęt w naszym województwie i również sale operacyjne są specjalnie dedykowane operacjom okulistycznym. To nasz duży sukces, bo tę pracownię pacjenci sobie chwalą – wymienia starosta.
Tomasz Staniek zaznacza, że szpital ma także inne poradnie i oddziały, które składają się na sukces opatowskiego szpitala. To między innymi pracownia diagnostyki obrazowej czyli tomograf komputerowy, aparaty USG najnowszej generacji.

Pacjenci chętnie wybierają Szpital świętego Leona

Szpital świętego Leona wybiera około 80 tysięcy pacjentów rocznie. Starosta zauważa, że gdy powiat przejmował lecznicę, w 2019 roku, zatrudnionych było tu 80 osób, dziś w szpitalu, na różne formy umowy, pracuje 350 osób.

Opatowski szpital przechodzi także termomodernizację.

-Wymienione będą okna, zmieni się elewacja budynku, powstanie także nowa wentylacja, która będzie wyposażona w specjalne filtry wyłapujące bakterie i wirusy, będzie to sprzyjało zdrowszemu powietrzu w szpitalu i będzie mniej zakażeń tak zwanych szpitalnych - mówi Tomasz Staniek.

To zadanie prowadzone jest w ramach projektu termomodernizacji 3 budynków użyteczności publicznej: budynku, w którym mieszczą się warsztaty terapii zajęciowej, siedziby Powiatowego Środowiskowego Domu Samopomocy oraz szpitala. Poprawi to funkcjonowanie tych obiektów, które będą bardziej komfortowe dla pacjentów i pracowników. Zmianie powinny ulec także koszty utrzymania budynków i ich ogrzania. Prace mają się zakończyć na przełomie lipca, sierpnia.

Zobaczcie zdjęcia z remontu

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grupę krwi u człowieka można zmienić, to przełom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie