Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Renowacja zabytkowego, historycznego krzyża w Mircu (ZDJĘCIA)

Kazimierz Cuch
Montaż zabytkowego krzyża w nawie bocznej mirzeckiego kościoła
Montaż zabytkowego krzyża w nawie bocznej mirzeckiego kościoła UG Mirzec
Drewniany, zabytkowy krzyż, stojący od 159 lat obok mirzeckiego kościoła pod wezwaniem świętego Leonarda, doczekał się renowacji i jako parafialny zabytek został przeniesiony do wnętrza świątyni.

Krzyż został postawiony obok kościoła w sierpniu 1861 roku. przez Jadwigę Prendowską, dziedziczkę Mirca, później razem z mężem Józefem Prendowskim, bardzo mocno zaangażowaną w powstanie styczniowe 1863 roku. W postawieniu krzyża wtedy wsparła ją rodzina oraz miejscowi chłopi.

Krzyż został poświęcony pięciu ofiarom patriotycznej demonstracji, jaka miała miejsce 27 lutego 1861 roku w Warszawie. Następnego dnia kościół katolicki ogłosił żałobę narodową. W całej Polsce stawiane były krzyże pamięci. Jednym z nich jest opisywany zabytek w Mircu.

Ten krzyż jest jednym z najstarszych drewnianych krzyży w Polsce, stojących pod gołym niebem. Wykonany został z drewna sosnowego, liczącego sobie w momencie ścięcia około 260 lat. Tajemnica jego długowieczności tkwi w dużym nasyceniu żywicą i w niezwykle małych rocznych przyrostach sosny, z której był wykonany. Sosna podobno pochodziła z lasów w rejonie Gadki i Mirca. W latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku z krzyża odpadło poziome ramię, które zastąpiono dębową poprzeczką.

Szybka renowacja i nowy krzyż
Dzięki Urzędowi Gminy w Mircu i wójtowi Mirosławowi Sewerynowi oraz dzięki przychylności proboszcza mirzeckiej parafii, księdza kanonika Daniela Kobierskiego, narodowa pamiątka w Mircu została odrestaurowana pod nadzorem konserwatora. Wykonała to firma Jana Golińskiego z Rudy Wielkiej, w powiecie radomskim. Pieniądze na renowację pochodziły z budżetu gminy Mirzec.

Krzyż po kompleksowej konserwacji został przeniesiony do wnętrza kościoła i ustawiony na zachodniej ścianie świątyni w lewej nawie bocznej. W minionym tygodniu w obecności księdza kanonika Daniela Kobierskiego, wójta Mirosława Seweryna, komisyjnie odebrano prace konserwatorskie.

Na miejscu wiekowego krzyża przed kościołem ustawiona została jego kopia wykonana przez Zygmunta Sołtykiewcza z Mirca-Poduchownego. Krzyż pomogli zainstalować druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej w Mircu: Paweł Staszałek, Jarosław Derlatka, Piotr Węgrzyn, Marcin Wojciechowski, Michał Sołtykiewicz i Rafał Dudek.

Ten nowy krzyż- dubler przed kościołem w Mircu zostanie uroczyście poświęcony w najbliższą niedzielę 26 lipca, w odpust świętej Anny przed sumą o godzinie 11.40.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie