Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rewolucja śmieciowo-ekologiczna w Staszowie. Powstanie Świętokrzyski Klaster Energii

Maciej Barwinek
Maciej Barwinek
O powołaniu Świętokrzyskiego Klastra Energii dyskutowano w staszowskim magistracie.
O powołaniu Świętokrzyskiego Klastra Energii dyskutowano w staszowskim magistracie. UMiG Staszów
Miasto Staszów i Elektrownia Połaniec dążą do powstania Świętokrzyskiego Klastra Energii. Umowa na projekt, który ograniczy emisję spalin oraz pozwoli na ekologiczną utylizację śmieci ma zostać podpisania w grudniu.

Świętokrzyski Klaster Energii w Staszowie

Staszów pragnie zadbać o ekologiczny rozwój regonu i inwestować w odnawialne źródła energii. Pomóc ma w tym utworzenie nowego systemu pod nazwą Świętokrzyski Klaster Energii. Dotyczy on zrównoważenia zapotrzebowania energii oraz jej wytwarzania, a także dystrybucji i obrotu. Wiodącym celem klastra jest rozwój energetyki opartej zarówno o odnawiane, jak i konwencjonalne źródła energii. Ma on także służyć poprawie bezpieczeństwa energetycznego, wzmocnieniu gospodarki lokalnej oraz poprawie środowiska naturalnego.

- Jest kłopot jeśli chodzi o odpady ściekowe i składowanie śmieci wysokokalorycznych. Istnieje potrzeba, żeby to wszystko scalić w jeden system. Chcemy ograniczyć spalanie węgla, a odpady zarówno śmieciowe, jak i ściekowe utylizować, a nie składować – powiedział Leszek Kopeć, burmistrz Staszowa.

Klaster będzie porozumieniem zrzeszającym między innymi Zakłady Energetyki Cieplnej, Gospodarki Odpadami Komunalnymi i Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej ze Staszowa, miasto i gminę Staszów oraz Eneę Elektrownie Połaniec.

- Klaster powołany jest po to, aby stworzyć program, który pozwoli nam i całej gospodarce odpadowej i osadowej, a także węglowej energetycznej i cieplnej oraz źródłom energii zjednoczyć się z tymi przedsiębiorcami, którzy będą filarem całego sytemu - dodaje burmistrz.

We współpracy najważniejsze będzie dbanie o szeroko pojęte środowisko. Ma ona pomóc w pozyskiwaniu funduszy zewnętrznych, które pozwolą na inwestycje ograniczające emisję szkodliwych substancji. Pierwszy krok na drodze do powstania nowego systemu, czyli podpisanie umowy dotyczącej utworzenia klastra będzie miał miejsce już w grudniu.

-Enea Połaniec czuje się ważną częścią regionu świętokrzyskiego. Inwestując, myślimy o dobru wspólnym. Główną intencją współpracy członków klastra energii jest zatem prowadzenie działalności nakierowanej na poprawę efektów ekologicznych i ekonomicznych z korzyścią dla mieszkańców. Naszym priorytetowym kierunkiem jest elektrownia niskoemisyjna. Być może kiedyś nawet zeroemisyjna. Jedną z dróg, którą chcielibyśmy osiągnąć jest współpraca ze środowiskiem lokalnym, właśnie w kierunku elektrooszczędności czy paliw niskoemisyjnych - tłumaczy Bogusław Rybacki, prezes Enei Elektrowni Połaniec.

Porozumienie ma także pozwolić na wspólne inwestycje dotyczące miejskich i międzymiastowych linii komunikacyjnych autobusowych, kolejowych czy stacji ładowania pojazdów elektrycznych. Być może w przyszłości do klastra dołączą inne samorządy zlokalizowane w sąsiedztwie Elektrowni Połaniec. Klaster energii może zostać zawiązany i funkcjonować na obszarze nie większym niż pięć gmin lub jeden powiat.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie