Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rewolucja w Muzeum Wsi Kieleckiej. Zobacz jak będzie wyglądał skansen w Tokarni za dwa lata

Lidia CICHOCKA
Tak będzie wyglądała nowa karczma w skansenie w Tokarni.
Tak będzie wyglądała nowa karczma w skansenie w Tokarni.
Wygodny parking i nowe obiekty w skansenie w Tokarni, wyremontowany dworek Laszczyków z pięknym otoczeniem - to niektóre ze zmian zachodzących w Muzeum Wsi Kieleckiej.

Administracja muzeum już przeprowadziła się do nowego budynku na zapleczu dworku Laszczyków. - Musieliśmy wynieść się jak najprędzej, by rozpocząć remont w zabytkowych wnętrzach. On musi zakończyć się w czerwcu - wyjaśnia Janusz Karpiński, dyrektor MWK.

ZWIEDZANIE JESIENIĄ

W osiemnastowieczny dworku zostaną przywrócone stropy deskowe, wrócą drewniane podłogi, a w części murowanej zostanie odtworzony kamienny portal nad drzwiami. Na razie budowlańcy nieopodal wejścia odkryli kilkunastometrowy komin z cegły.

Goście będą mogli zwiedzać dworek dopiero późną jesienią. - Pierwszą wystawą w nowych wnętrzach będzie ta związana ze świętami Bożego Narodzenia - wyjaśnia dyrektor. - Wtedy po raz pierwszy wykorzystamy także ogród, nad urządzeniem którego pracować będziemy już od wiosny. Odbędzie się tutaj kiermasz świąteczny z potrawami i ozdobami.

Dyrektor z dumą pokazuje wizualizacje nowych obiektów - potężnej karczmy i wygodnego parkingu. Przetarg na ich budowę zostanie rozstrzygnięty w marcu, a prace mają się zakończyć do października 2011 roku.

ZESTAWIĆ, CO ZŁOŻONE

Teraz muzeum walczy o pieniądze na postawienie w Tokarni kolejnych zabytkowych obiektów. Teraz jest ich 40, docelowo ma być 120. - Dwadzieścia rozebranych spichlerzy, zagród leży pod wiatami od lat siedemdziesiątych - wyjaśnia Karpiński. - Nigdy nie było pieniędzy na ich złożenie, bo wykreślono je z rejestru zabytków, traktując jako eksponaty muzealne, a troska o stan eksponatów jest sprawą gospodarza obiektu. Udało mi się jednak przekonać wiceministra Tomasza Mertę, że bez pomocy ministerstwa nie damy rady tego problemu rozwiązać i pieniądze w postaci promesy się znalazły - dodaje.

Muzeum dostało 18 milionów złotych, ale Zarząd Województwa wniosek muzeum o sfinansowanie budowy z programu operacyjnego, a więc za unijne pieniądze, umieścił na liście rezerwowej. - Poradzono nam jednocześnie, byśmy starali się o środki z programu promocji województwa, więc wniosek - cztery opasłe skoroszyty, złożyliśmy w poniedziałek i czekamy - mówi dyrektor.
Jeśli decyzja będzie pozytywna, na terenie skansenu stanie rekonstrukcja dworu z Mirogonowic (muzeum posiada detale z niego i bardzo dobrą dokumentację), który ma pełnić rolę centrum edukacyjno-naukowego. We wszystkich sektorach stanie 26 zabytkowych chałup, spichlerzy, a także młyn i młockarnia. - Ten etap zakończy się w 2013 roku, a my już planujemy kolejne kroki - mówi dyrektor.

- Jednocześnie złożyliśmy wniosek o sfinansowanie budowy amfiteatru. Stanie w tym miejscu, co obecny, ale będzie większy, taki na tysiąc osób. Potrzebny jest też remont kolejnego budynku gospodarczego oraz postawienie złożonego z dwóch budynków obiektu konferencyjno-dydaktycznego. Te prace warte są 17 milionów złotych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie