Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rewolucja w piłce ręcznej. Od igrzysk w Rio 5 nowych przepisów

(PK)
Dawid Łukasik
Międzynarodowa Federacja Piłki Ręcznej od 1 lipca 2016 zmienia kilka przepisów gry. Oznacza to, że według nowych zasad będzie rozgrywany już turniej olimpijski w Rio de Janeiro.

IHF zamierzała wprowadzić zmiany już na ostatnich mistrzostwach świata kobiet. Potem planowano, że reguły zmienia się po tegorocznych igrzyskach w Rio de Janeiro. Dość zaskakująco światowa federacja rozesłała dziś (2 marca) do krajowych federacji informację, że przepisy zmienione będą już od 1 lipca bieżącego roku, a więc w Rio piłka ręczna będzie funkcjonowała już na innych zasadach. Kilka jest dość istotnych, niektóre będą wzbudzały kontrowersje. Nowe przepisy zostały przetestowane na imprezach juniorskich i młodzieżowych i, zdaniem IHF, spotkały się z pozytywnym przyjęciem zawodników i przedstawicieli krajowych związków.
Zmienione zostaną przepisy w pięciu punktach.

1. Kończy się „wolna Amerykanka” w interpretowaniu przez sędziów gry pasywnej. Do tej pory niektórzy arbitrzy odgwizdywali ją po kilku, kilkunastu sekundach rozgrywania akcji po zasygnalizowaniu gry pasywnej. Teraz przepisy będą uściślone – sędziowie mają odebrać drużynie atakującej piłkę, gdy od momentu zasygnalizowaniu gry pasywnej (podniesienie ręki przez sędziego) drużyna wymieni więcej niż sześć podań. Liczba podań nie jest kasowana do zera, jeśli rzut zostanie zablokowany albo gdy drużyna broniąca popełni faul.

2. Zawodnik, który wymaga pomocy medycznej, po jej udzieleniu musi opuścić boisko i będzie mógł na nie wrócić dopiero, gdy jego drużyna przeprowadzi trzy ataki. Jeśli wejdzie na boisko wcześniej, otrzyma karę dwuminutową. Przepis nie dotyczy sytuacji, gdy pomocy wymaga bramkarz trafiony piłką w głowę.

3. Nie będzie obowiązku zakładania koszulek odmiennego koloru, gdy istnieje potrzeba zdjęcia z boiska bramkarza i wprowadzenia dodatkowego zawodnika. Jeśli jednak drużyna zdecyduje się na taki krok, żaden z zawodników przebywających na boisku w momencie utraty piłki nie będzie mógł stanąć w bramce.

4. Faul taktyczny w ostatnich 30 sekundach meczu (np. uniemożliwienie zawodnikowi drużyny przeciwnej przeprowadzenie kontrataku) będzie karany czerwoną kartką i rzutem karnym, bez względu na miejsce, w którym został popełniony faul.
5. Sędziowie, oprócz żółtych i czerwonych kartek, będą wyposażeni w niebieskie. Niebieskiej użyją od razu po pokazaniu zawodnikowi czerwonej kartki, jeśli zamierzają przewinienie zawodnika ukaranego dyskwalifikacją opisać w protokole, jako niesportowe lub brutalne, co skutkuje potem automatycznym odsunięciem od co najmniej jednego meczu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie