MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rewolucja w skansenie w Tokarni

Lidia CICHOCKA
Dwór z Mirogonowic zostanie zaadaptowany na Ośrodek Badawczo-Naukowy.
Dwór z Mirogonowic zostanie zaadaptowany na Ośrodek Badawczo-Naukowy. Archiwum
Dzięki pieniądzom z Unii Europejskiej w skansenie w Tokarni rozpocznie się zestawianie zabytkowych obiektów. W środę podpisano umowę wartości 17 mln zł.

Skansen w Tokarni istnieje od 1976 roku, na obszarze ponad 45 ha turyści mogą zwiedzać zabytkowe zagrody i domy, w sumie 40 obiektów.

- Przez lata nie było możliwości dostawienia kolejnych, a projekt skansenu zakłada, że ma ich być 120. Muzeum wykupywało, rozbierało i przewoziło do skansenu zabytkowe budynki - przyznał Janusz Karpiński, dyrektor muzeum. - Niektóre czekały od ponad 20 lat.

Teraz zostaną zestawione, bo Unia Europejska, Ministerstwo Kultury i samorząd województwa dały blisko 17 mln zł na ratowanie dziedzictwa. - W ramach projektu zostanie wzniesionych 30 obiektów etnograficznych o charakterze zabytkowym, które zostały przeniesione z terenu Kielecczyzny w latach 1977-2000 i zmagazynowane w Parku Etnograficznym w Tokarni - wyjaśnia dyrektor.

Wśród przeniesionych obiektów znajdują się wielobudynkowe zagrody - łącznie 42 budowle. Pięć budynków będzie całkowicie zrekonstruowanych: dwór z Mirogonowic, młocarnia z Ogonowic, obora z Mostek, piec z warsztatem garncarskim oraz stodoła ze Szczepanowic. Cztery obiekty zostaną przeniesione, będą to chałupy ze Skorzowa, Kobylnik i Wąchocka oraz młyn ze wsi Piasek. Niektóre, tak jak chałupa ze Skorzowa, którą zrekonstruowano w skansenie w Kazachstanie, zostanie wkrótce przeniesiona.

Wykonawcą tego gigantycznego projektu jest konsorcjum z liderem, firmą Unimax (ona buduje także filharmonię i szkołę muzyczną w Kielcach). Dyrektor Karpiński nie kryje, że zadanie stojące przed budowlańcami jest bardzo trudne, bo zabytki wymagają odtworzenia z niezwykłą pieczołowitością i dbałością o detale.

- Z pewnością te budynki będą inaczej wyglądały niż w ostatnich latach, kiedy właściciele słomę zastępowali papą lub eternitem - dodaje.
Projekt rozbudowy skansenu jest kolejnym realizowanym dzięki wsparciu z Unii, za kilka tygodni zostanie oddany nowy parking, z jego części już korzystają turyści. Zostanie także oddana karczma - na razie w stanie surowym, ale muzeum szybko ogłosi przetarg na wart 5 mln kolejny projekt, związany z wyposażeniem karczmy i hali magazynowej, mieszczącej także pracownie konserwacji. W 2012 roku oba obiekty mają być gotowe, rozbudowa skansenu zakończy się rok później. Przez cały czas, mimo prac budowlanych, skansen będzie normalnie przyjmował gości. Pierwsza sezonowa impreza - XIX Wytopki Ołowiu - już 22 maja.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie