Rewolucyjne plany dotyczące komunikacji kolejowej w...

  Rewolucyjne plany dotyczące komunikacji kolejowej w Świętokrzyskiem. Pociągiem z Kielc do Centralnego Portu Komunikacyjnego w godzinę

  Zdjęcie autora materiału

  Paweł Więcek

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Od lewej: wicepremier i szef Porozumienia Jarosław Gowin oraz świętokrzyski poseł i lider partii w regionie Michał Cieślak

  Od lewej: wicepremier i szef Porozumienia Jarosław Gowin oraz świętokrzyski poseł i lider partii w regionie Michał Cieślak

  Świętokrzyski poseł Michał Cieślak prezentuje rewolucyjne plany dotyczące komunikacji kolejowej w regionie. Jak przekonuje parlamentarzysta, podróż pociągiem z Kielc do Centralnego Portu Komunikacyjnego zajmie godzinę 10 minut. Kiedy będzie sunąć po torach z „prędkością światła”?
  Od lewej: wicepremier i szef Porozumienia Jarosław Gowin oraz świętokrzyski poseł i lider partii w regionie Michał Cieślak

  Od lewej: wicepremier i szef Porozumienia Jarosław Gowin oraz świętokrzyski poseł i lider partii w regionie Michał Cieślak  W poniedziałek w Krakowie wicepremier oraz szef partii Porozumienie Jarosław Gowin i świętokrzyski poseł, a zarazem prezes tego ugrupowania w regionie Michał Cieślak, opowiadali o korzyściach dla województw małopolskiego i świętokrzyskiego z wybudowania Centralnego Portu Komunikacyjnego.

  - Rząd planuje przedsięwzięcie, które będzie miało wpływ nie tylko na Polskę. To przedsięwzięcie uczyni z Polski jeden z głównych hubów komunikacyjnych w Europie - mówił Jarosław Gowin.

  Jak zaznaczył, w ramach projektu Centralny Port Komunikacyjny zrealizowane zostaną także ogromne inwestycje w infrastrukturę komunikacyjną. - Powstanie około 1300 kilometrów nowych linii kolejowych. Polacy będą mogli szybko dojeżdżać do centralnego punktu w Polsce. 120 największych polskich miast będzie połączonych z CPK w taki sposób, żeby czas dojazdu był nie dłuższy niż 2,5 godziny - mówił Jarosław Gowin.

  Zgodnie z informacjami przekazanymi przez posła Michała Cieślaka przewidywany budżet inwestycji Centralnego Portu Komunikacyjnego to ponad 40 miliardów złotych. Połowa tej kwoty przeznaczona zostanie na budowę lotniska, dziewięć miliardów na drogi, a osiem miliardów na realizację połączeń kolejowych.

  - W ramach tego planu przewidziane jest ekspresowe połączenie kolejowe między Centralnym Portem Komunikacyjnym a województwami świętokrzyskim i małopolskim w linii: Centralny Port Komunikacyjny - Kielce - Busko-Zdrój - Tarnów - Nowy Sącz. To połączenie kolejowe będzie miało wpływ nie tylko na szybkie przemieszczanie się mieszkańców, ale również na zmianę kierunku rozwoju gospodarczego tych miast - podkreślił Michał Cieślak.

  Jak dodał, do 2027 roku, kiedy planowane jest otwarcie Centralnego Portu Komunikacyjnego, zrealizowany zostanie pierwszy etap budowy linii kolejowych, który polega na modernizacji i remontach istniejących już odcinków. - Od 2027 do 2035 roku realizowany będzie drugi etap: budowa nowych odcinków i magistrali - powiedział Michał Cieślak.

  - Oczywiście znaczna część tych środków będzie pochodzić z ponadnarodowego budżetu Unii Europejskiej. W najbliższym czasie będą rozstrzygnięte przez obecną europejską Komisję Infrastruktury polskie wnioski w tej sprawie - zaznaczył Michał Cieślak.

  Parlamentarzysta podał wyliczenia, według których po realizacji inwestycji w sieć kolejową podróż pociągiem z Kielc do Warszawy będzie trwała godzinę 10 minut, a z Buska-Zdroju do stolicy - godzinę 50 minut. Z Kielc do Centralnego Portu Komunikacyjnego skład dotrze natomiast w czasie 60 minut.

  - W tej inwestycji ważne jest również to, że miasta takie jak Kielce, Tarnów, Nowy Sącz, rozpoczną nowy etap współpracy gospodarczej na osi północ-południe. Dziś głównie odbywa się to w relacji wschód-zachód. Dodatkowy kierunek stwarza dużą szansę rozwoju dla tych miast - mówi Michał Cieślak.

  - Warto dodać, że nasz port w rozwijającej się światowej infrastrukturze lotniczej będzie miał kluczowe znaczenie dla całej Unii Europejskiej w zakresie połączeń towarowych i osobowych między Europą a Azją. Bezwzględnie należy go postrzegać jako możliwość szerszej współpracy Polski z Chinami w ramach Nowego Jedwabnego Szlaku - podkreśla Michał Cieślak.

  Dodajmy, że w zeszłym roku władze samorządowe województw łódzkiego i święto-krzyskiego podpisały list intencyjny w sprawie współpracy przy modernizacji i rozbudowie linii kolejowej numer 25 na odcinku Tomaszów Mazowiecki - Opoczno - Skarżysko-Kamienna. To jedyny niezelektryfikowany odcinek sieci kolejowej w południowo-wschodniej części Polski. Modernizacja tego połączenia kolejowego wpisuje się w plan skomunikowania Kielc z Centralnym Portem Komunikacyjnym, który powstanie w miejscowości Stanisławów, w gminie Baranów w województwie mazowieckim.


  POLECAMY RÓWNIEŻ:  Najpiękniejsze polskie cheerleaderki. Zdjęcia


  Praca marzeń. 10 najlepszych ofert pracy  10 najdłuższych małżeństw w świecie show-biznesu  Wille i pałace najbogatszych Polaków. Zobacz, jak mieszkają  Te kraje omijaj szerokim łukiem! Zobacz ranking  Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce?  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Świętokrzyskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (22)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (22) forum.echodnia.eu

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  Zmień się na Zdrowie. Metamorfozy

  Zmień się na Zdrowie. Metamorfozy

  KIELECKA MAPA INWESTYCJI

  KIELECKA MAPA INWESTYCJI

  AKTUALNIE W KIELCACH - Miesięcznik Urzędu Miasta Kielce

  AKTUALNIE W KIELCACH - Miesięcznik Urzędu Miasta Kielce