Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rezerwat Góra Sieradowska otrzymał patrona. Kim był Wiktor Kozłowski?

Mateusz Bolechowski
Mateusz Bolechowski
Rezerwat Góra Sieradowska
Rezerwat Góra Sieradowska Krzysztof Ptak
Położony na terenie Nadleśnictwa Suchedniów rezerwat przyrody Góra Sieradowska otrzymał imię Wiktora Kozłowskiego. Kim był i czym się zasłużył?

Decyzją Dyrektora Regionalnego Ochrony Środowiska w Kielcach znajdujący się w pobliżu Siekierna rezerwat otrzymał nową nazwę - „Góra Sieradowska imienia Wiktora Kozłowskiego”. Pomysł zgłosiło Polskie Towarzystwo Leśne. Rezerwat znajduje się na terenie Nadleśnictwa Suchedniów w gminie Bodzentyn, ma blisko 200 hektarów powierzchni. To jeden z najmłodszych obszarów chronionych w regionie, stworzono go w 1995 roku. Rosnący na górze las ma charakter puszczy, z wąwozami wyżłobionymi przez rzekę Świślinę i jej dopływy. Występują tam chronione gatunki roślin i zwierząt.

Kim był Wiktor Kozłowski, patron rezerwatu?
Żył w latach 1791-1858. Po ukończeniu studiów w Oddziale Fizyki i Matematyki Uniwersytetu Wileńskiego, wstąpił do 18. pułku piechoty wojsk Księstwa Warszawskiego. Brał udział w kampanii napoleońskiej. Po wyjściu z wojska rozpoczął studia w Szkole Leśnej Teoretycznej w Warszawie, zdał egzamin na nadleśniczego i związał się z tym zawodem. W 1822 roku wydał książkę. „Pierwsze początki terminologii łowieckiej”. Został nadleśniczym w Bodzentynie, w 1828 roku objął posadę kierownika i wykładowcy w Szkole Praktyki Niższej w Siekiernie, która była oddziałem Szkoły Szczególnej Leśnictwa w Warszawie. Miał rozległe plany związane z rozwojem tego ośrodka kształcenia leśnego. Stworzył w Siekiernie ogród leśno-botaniczny, którego część stanowi dzisiaj zadrzewienie objęte ochroną prawną, jako zespół przyrodniczo-krajobrazowy. Prowadził także badania w zakresie doświadczalnictwa leśnego. Kolekcjonował eksponaty przyrodnicze („księgi drzewne”, zbiory jaj rodzimych ptaków), które przekazywał instytucjom krajowym i zagranicznym. W 1829 roku za liczne zasługi mianowano go Kawalerem Orderu Świętego Stanisława IV klasy.

Wziął udział w powstaniu listopadowym. Po jego upadku zwolniony z pracy. Publikował kolejne prace naukowe, pracując w lasach Ordynacji Zamojskiej. W 1839 roku powrócił do lasów rządowych, przez 17 lat, do śmierci był nadleśniczym w Chlewiskach. W latach 1846-1847 opublikował „Słownik leśny, bartny, bursztyniarski i orylski”.

- Nadanie Rezerwatowi Przyrody „Góra Sieradowska” imienia Wiktora Kozłowskiego to przywołanie pamięci o tym utalentowanym pedagogu i znawcy tematyki leśnej, który kładł podwaliny dla rozwoju leśnictwa na ziemi świętokrzyskiej. Tym bardziej, że położone na północnych zboczach Góry Sieradowskiej tereny dzisiejszego rezerwatu przyrody były prawdopodobnie miejscem, gdzie Wiktor Kozłowski prowadził swoje badania i obserwacje przyrodnicze. Leśnicy działają na rzecz zachowania pamięci o tej niezwykłej osobie. Trwają prace nad renowacją zabytkowego nagrobka Wiktora Kozłowskiego, który znajduje się na Cmentarzu Parafialnym w Chlewiskach - informuje Jacek Koba z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie