Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Robotnik na froncie - kielecka wystawa w Wenecji

Krzysztof Krogulec
We włoskiej Wenecji prezentowana jest wystawa - z robotnikami w roli głównej - zaprojektowana przez Dominikę Janicką i Michała Gdaka z kieleckiego Instytutu Designu.

Co dwa lata Zachęta- Narodowa Galeria Sztuki organizuje konkurs na projekt ekspozycji w Pawilonie Polskim podczas Międzynarodowej Wystawy Architektury w Wenecji. Tematem przewodnim na rok 2016 było hasło "Raport z frontu" dające w kontekście architektury duże pole do interpretacji. Spośród blisko 20 prac z całej Polski za najlepszą uznano projekt architektów z Institute of Design Kielce. Ich praca zatytułowana "Podwójna fasada" porusza kwestie etyczne związane z rolą najmniej docenianego uczestnika procesu architektonicznego - robotnika budowlanego. To on, mimo postępu technologicznego jest wciąż na głównym "froncie architektury" - na placu budowy. Złe warunki pracy i wypadki na placu budowy są zmorą branży, lecz pod presją terminów, budżetów i społecznego zapotrzebowania na nową architekturę często się je bagatelizuje. W kulturze napędzanej konsumpcją bardziej troszczymy się o standardy wytwarzania batoników czekoladowych niż o budynki i przestrzenie stanowiące ramę dla współczesnego społeczeństwa.

- Tak naprawdę to realizacja jest efektem architektury, to ją odbierają ludzie, a nie projekty, które często pozostają na papierze - mówi kuratorka wystawy, Dominika Janicka- Nigdy w ten sposób nie myślimy o budynkach, o architekturze dlatego na wystawie poruszyliśmy właśnie ten problem.

- Pomysł Dominiki zwrócił uwagę na to, że każdy uczestnik budowy ma w tym temacie coś do powiedzenia.- dodaje Michał Gdak - Od początku był zamysł, aby tą wystawą rozpocząć globalna debatę o warunkach pracy na budowie. Podczas biennale w Wenecji odbywa się bardzo wiele wystaw, trudno się przebić z prostym przekazem, sądzę, że nam się udało.

Polski pawilon w Wenecji podzielony jest na dwie części. Pierwszą zajmuje instalacja na bazie rusztowania modułowego, nawiązująca do placu budowy. Tu wyświetlane są filmy wideo przedstawiające historie robotników budowlanych, każdy z nich poświęcony jednemu z kluczowych aspektów pracy budowlańca i jej specyfiki.

Drugą część wystawy przypomina salon wystawowy inwestora z infografikami, statystykami na temat branży budowlanej oraz animowany film promocyjny.

Kieleccy architekci przez ponad tydzień montowali wystawę w Wenecji pod koniec maja, uroczyście otworzył ją wicepremier, minister kultury Piotr Gliński. Można ją oglądać we Włoszech do końca listopada, a później najprawdopodobniej także w Kielcach.

Dominika Janicka i Michał Gdak w Pracowni Przestrzeni Publicznej Institute of Design Kielce realizują tematy związane z miastem: po Rynku (salon miejski, uporządkowanie reklam), Parku Miejskim (strefy wypoczynku z hamakami) i Kadzielni zajmą się zagospodarowaniem terenu Wietrzni.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie