Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rocznica pacyfikacji Skalbmierza. Upamiętnili zamordowanych mieszkańców Rosiejowa. Zobaczcie zdjęcia

OPRAC.:
Krzysztof Wieczorek
Krzysztof Wieczorek
Wspólnie z mieszkańcami Rosiejowa, przedstawiciele samorządu miasta i gminy upamiętnili w niedzielę, 30 lipca czterech mieszkańców tej miejscowości, którzy zostali zamordowani w trakcie pacyfikacji Skalbmierza.
Wspólnie z mieszkańcami Rosiejowa, przedstawiciele samorządu miasta i gminy upamiętnili w niedzielę, 30 lipca czterech mieszkańców tej miejscowości, którzy zostali zamordowani w trakcie pacyfikacji Skalbmierza. Urząd Miasta i Gminy w Skalbmierzu
Wspólnie z mieszkańcami Rosiejowa, przedstawiciele samorządu miasta i gminy upamiętnili w niedzielę, 30 lipca czterech mieszkańców tej miejscowości, którzy zostali zamordowani w trakcie pacyfikacji Skalbmierza w sierpniu 1944 roku.

Ofiary hitlerowskiego terroru w Rosiejowie to:

  • Stanisław Kuś
  • Andrzej Matecki
  • Zofia Otmianowska
  • Stefan Sokół

Niewinni ludzie zostali zamordowani podczas pacyfikacji Skalbmierza. Rosiejów znalazł się na trasie przemarszu oddziałów niemieckich i ukraińskich nacjonalistów od strony Miechowa, nocą z 4 na 5 sierpnia 1944 roku. Mieszkańcy zostali rozstrzelani zanim okupant dotarł do Skalbmierza i spalił miasto.

Pierwsza ofiara pacyfikacji Skalbmierza w 1944 roku

Warto również pamiętać, że pierwszą ofiarą pacyfikacji Skalbmierza był Michał Nowiński – rolnik z pobliskiego Kościejowa, który również niefortunnie znalazł się na trasie zmierzających do Skalbmierza hitlerowców. Michał Nowiński został pochowany na cmentarzu w Racławicach.
Andrzej Matecki (13 V 1913 - 5 VIII 1944), żona z domu Dutkiewicz. Krzysztoforia była obciążona licznymi spłatami rodzinnymi, gdy na parę lat przed wojną objął ją Matecki. Oddał się z zapałem gospodarowaniu, co absorbowało jego czas. W okresie okupacji nie angażował się w ruch oporu. Jednak, jak podaje Łukasz Grzywacz-Świtalski w swoich wspomnieniach, gdy poległ mjr „Hubal”: a jego oddział został rozwiązany, Andrzej Matecki przyjął do swego domu dwóch „Hubalczyków" i przechowywał ich od wiosny 1940 do czerwca 1941. Podczas przeprowadzanej pacyfikacji Skalbmierza w dniu 5 VIII 1944 roku oddział SS Ukraińców pacyfikował również Krzysztoforię. Ludność tej wsi uciekła, natomiast Andrzej Matecki pozostał na miejscu i został rozstrzelany. Spoczywa na cmentarzu w Skalbmierzu.

Wiązanki kwiatów i znicze pamięci przed tablicą im poświęconą ofiarom pacyfikacji

Po mszy świętej odprawionej między innymi w intencji pomordowanych złożyliśmy wiązanki kwiatów i zapaliliśmy znicze pamięci przed tablicą im poświęconą.

- Dziękujemy mieszkańcom Rosiejowa za kultywowanie pamięci o pomordowanych mieszkańcach i udział w dzisiejszej uroczystości oraz księdzu Gabrielowi Pietrali za wspólną modlitwę – czytamy na profilu facebookowym Urzędu Miasta i Gminy w Skalbmierzu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie