Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rocznica powieszenia na Rynku mieszkańców Ostrowca. Wieczorem uroczystości

Anna Śledzińska
Anna Śledzińska
Chwile po egzekucji przedstawił na swoim obrazie artysta malarz Tadeusz Szypowski.
Chwile po egzekucji przedstawił na swoim obrazie artysta malarz Tadeusz Szypowski. Tadeusz Szypowski
W poniedziałek, 30 września mija 77. rocznica powieszenia przez Niemców, na Rynku w Ostrowcu Świętokrzyskim, 29 mieszkańców miasta. Wieczorem przy pomniku ich upamiętniającym, odbędą się uroczystości.

Dokładnie 30 osób aresztowali Niemcy we wrześniu 1942 roku. Przez wiele lat jako powód aresztowania podawany był odwet za przeprowadzoną wcześniej w okolicy Ostrowca akcję dywersyjną. Niedawne ustalenia mówią też o rozpracowywaniu w tym czasie siatki konspiracyjnej, do której mogła należeć przynajmniej część aresztowanych.

Do aresztu trafili Leon Braziulewicz, Jerzy Cywiński, Józef Duda, Jan Dzienniak, Kazimierz Gałka, Józef Gierdalski, Antoni Grad, Jan Gronwald, Tadeusz Gryglewicz, Stefan Kosmaciński, Teodor Kosmaciński, Stanisław Liburski, Stefan Łosiński, Zbigniew Madejski, Zbigniew Martin, Stanisław Matyas, Władysław Opala, Michał Pakuła, Feliks Pieterek, Jan Plaskota, Zygmunt Salmonowicz, Stanisław Saski, Leon Smoleński, Franciszek Späth, Bronisław Szymczyk, Józef Szymczyk, Józef Trepczyński, Jan Widmański i Witold Wróblewski. Były to osoby w różnym wieku, reprezentujące różne zawody - pracownicy Zakładów Ostrowieckich, urzędnicy Zarządu Miejskiego, pracownicy Ubezpieczalni Społecznej i Urzędu Skarbowego, nauczyciele, lekarz, właściciele sklepów i restauracji, właściciel browaru, pracownicy Urzędu Pocztowego oraz jeden uczeń.

Po brutalnych przesłuchaniach, jeden z nich – Henryk Widmański - nie dożył wyznaczonej na 30 września egzekucji na Rynku. Pozostałych powieszono, co upamiętnia dziś pomnik – pętla, symbolizujący wybudowaną tam szubienicę. Ciała zamordowanych ostrowczan zostały wrzucone do masowego grobu, a tuż przed ewakuacją Niemców w 1945, zalane żrącą substancją. Ofiary terroru mają do dziś wspólny grób, obecnie jest to teren cmentarza parafialnego na ulicy Denkowskiej.

W 77. rocznicę egzekucji, odbędą się uroczystości upamiętniające to wydarzenie. O godzinie 17.30 nastąpi zapalenie zniczy pod pomnikiem na cmentarzu przy ulicy Denkowskiej. O godzinie 18 w kolegiacie pod wezwaniem świętego Michała Archanioła rozpocznie się msza w intencji ofiar, po której nastąpi przejście na Rynek. Na godzinę 19 zaplanowano okolicznościowe wystąpienia i składanie wiązanek przy pomniku. W uroczystościach jak co roku wezmą udział potomkowie i przedstawiciele rodzin powieszonych.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

To najpopularniejsze pułapki języka polskiego



Czy matura z języka polskiego jest trudna?

10 gadżetów dla modnego przedszkolaka


Ile pamiętasz z podstawówki? Quiz


Gdzie studiować, żeby zarabiać?


od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie