Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rolnicy świętują udane plony podczas Dożynek Powiatu Kieleckiego i Gminy Raków w Rakowie (zdjęcia, video)

Kinga ANIOŁ-BZÓWKA
Ł. Zarzycki
- Dożynki to uwieńczenie całorocznej pracy nas, rolników. Zawsze staramy się, aby było to święto sute i wesołe. Wszystko po to, żeby przez cały następny rok nikomu nie zabrakło chleba - tłumaczyła Barbara Michalska z gminy Bieliny.

Dożynki Powiatu Kieleckiego w Rakowie

Za tegoroczne plony rolnicy z powiatu kieleckiego dziękowali w kościele parafialnym pod wezwaniem Świętej Trójcy w Rakowie. Podczas mszy świętej poświęcony został także chleb i wieńce dożynkowe.
Tuż po nabożeństwie, barwny korowód dożynkowy przemaszerował na plac przy Gimnazjum w Rakowie.

- Utrzymujemy tradycję naszych ojców, w wieńcu są przede wszystkim cztery zboża, czyli pszenica, żyto, jęczmień i owies. Jest też kolorowo przybrany. Jego wicie trwało cały tydzień - opowiadała Alina Buczyńska z zespołu Wincentowianie z gminy Piekoszów. Imponujące wieńce ustawione zostały przy scenie, z której popłynęły podziękowania dla rolników. - To dzięki waszej ciężkiej pracy możemy dziś świętować udane tegoroczne plony - mówił starosta kielecki Zenon Janus. Wszystkich uczestników poczęstowano chlebem wypieczonym z mąki z tegorocznych zbiorów.

"Przynieśliśmy plon w gospodarza dom…" - zwyczajowo ośpiewał wieńce dożynkowe zespół ludowy "Leśnianie" z Leśnej w gminie Bodzentyn.

Nie zabrakło ludowych tańców, muzyki, ani śpiewu. - Atmosfera jest podniosła, a ludzie pięknie się bawią - zachwalał Bronisław Skowroński z zespołu Bęczkowianie. Najmłodsi piszczeli z radości w wesołym miasteczku, starsi podziwiali rękodzieła artystyczne oraz sprzęt rolniczy i kosztowali regionalne potrawy. - I my i nasze córki bardzo miło spędzamy tu czas. Z niecierpliwością czekamy na rozwiązanie konkursu na najpiękniejszy wieniec - mówili Dorota i Kazimierz Wróblowie z Nowej Huty w gminie Raków.

Irena Wawrzczak, która od lat ocenia wieńce dożynkowe, tłumaczyła, że w tym roku wybór, był bardzo trudny. - Wszystkie bazują na tradycji, a jednak każdy wnosi coś nowego. Są nie tylko piękne, ale i pełne symboliki - twierdziła. Największe wrażenie zrobił jednak ten, który reprezentował gminę Raków. - Codzienny chleb i symbol winnej latorośli, zwieńczone są w nim krzyżem - opisywała Wawrzczak.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie