Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Romantyczna niespodzianka na początek. Uczniowie z powiatu buskiego pisali próbną "Maturę z Echem Dnia"

Adam LIGIECKI [email protected]
W świetnych humorach i... bardzo romantycznym nastroju trzecioklasistki buskiego I Liceum Ogólnokształcącego (od lewej): Dominika Kucięba, Klaudia Lisek, Patrycja Łabęcka, Justyna Wanat i Magdalena Jurczyk kończyły wczoraj pierwszy egzamin próbnej matury z "Echem Dnia”.
W świetnych humorach i... bardzo romantycznym nastroju trzecioklasistki buskiego I Liceum Ogólnokształcącego (od lewej): Dominika Kucięba, Klaudia Lisek, Patrycja Łabęcka, Justyna Wanat i Magdalena Jurczyk kończyły wczoraj pierwszy egzamin próbnej matury z "Echem Dnia”. Adam Ligiecki
Ruszyła próbna matura z "Echem Dnia". W poniedziałek maturzyści zdawali pierwszy egzamin z języka polskiego i... już na starcie czekało ich mnóstwo wrażeń.

Mickiewicz? Prus? Tuwim? Wypracowania na tematy związane z tymi autorami nikt się nie spodziewał! Tak było również w I Liceum Ogólnokształcącym w Busku-Zdroju, gdzie w poniedziałek gościliśmy.

To największa szkoła ponadgimnazjalna na Ponidziu. Maturę z "Echem Dnia" z języka ojczystego pisało tutaj w poniedziałek ćwierć tysiąca uczniów.

ZERO STRESU

O tym, jaka czeka ich niespodzianka, mogli dowiedzieć się dopiero po otwarciu arkuszy. Przed egzaminem starali się zachować niezmącony spokój.

- Zero stresu. Spałyśmy smacznie przez całą noc, normalnie zjadłyśmy śniadanie. Emocje zaczęły się dopiero po wejściu na salę. Ale... nie były wcale większe niż przed studniówką - żartowały Dominika Kucięba i Klaudia Lisek z klasy III G.

Matura próbna z języka polskiego, na poziomie podstawowym, trwała trzy godziny. Buscy licealiści nie ukrywają, że to, co zobaczyli po otwarciu arkuszy egzaminacyjnych, mocno ich zaskoczyło.

PRUS NA TOPIE

Mieli do wyboru dwa tematy wypracowania wiodącego: "Żywy telegraf" Bolesława Prusa albo - łączone "Romantyczność" Adama Mickiewicza i "Śmierć" Juliana Tuwima. Czyli zupełnie inne, niż obstawiali na "giełdzie".

- To była duża niespodzianka! Zwłaszcza utwór Prusa, w szkole w ogóle go nie przerabialiśmy - przyznała Justyna Wanat z klasy III I, która jednak... wybrała Prusa. Podobnie jak większość licealistów.
Magdalena Jurczyk z III C, jako chlubny wyjątek, postanowiła pisać temat drugi. Ten z Mickiewiczem i Tuwimem. - Czemu? Wolę poezję niż czytanie prozy - przekonywała z uśmiechem "Jura - poetycka dusza".

ODBICIE W LUSTRZE

W arkuszu znalazło się także 15 zadań otwartych. Nie stanowiły one żadnego zaskoczenia, nie sprawiły też maturzystom problemów. Zaskoczyło natomiast - i to pozytywnie - czytanie ze zrozumieniem: "Jutro to dziś... tyle, że jutro" Doroty Krzemionki.

- Świetna sprawa. Czytając tekst widzieliśmy w nim siebie samych. Takie nasze odbicie w lustrze - ujęła to obrazowo Patrycja Łabęcka z klasy III I. - Dlatego ten temat pisało się naprawdę fajnie, z przyjemnością.

TERAZ MATMA

Emocje z języka polskiego za nami. we wtorek maturzyści przystąpią do drugiej próby - pisemnego egzaminu z matematyki. Jak nastroje? Poza Magdą Jurczyk, która... już nie może doczekać się wtorkowego egzaminu, buskie licealistki przyznały, że matmy obawiają się trochę bardziej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie