Rowerem po miejscach pamięci

  Andrzej Nowak

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Uczestnicy rajdu spotkanie się na zakończeni przy ognisk, piekli kiełbaski, śpiewali pieśni partyzanckie.

  Uczestnicy rajdu spotkanie się na zakończeni przy ognisk, piekli kiełbaski, śpiewali pieśni partyzanckie. ©A. Nowak

  Ostrowieckie Stowarzyszenie Historyczne "Solidarność i Pamięć’ zorganizowało w piątek rajd rowerowy w 70 rocznicę wybuchu II wojny światowej. Uczestnicy zwiedzili miejsca pamięci narodowej: Jeleniec, Gościniec Iłżecki, Kaplica, Karczma Miłkowska.
  Uczestnicy rajdu spotkanie się na zakończeni przy ognisk, piekli kiełbaski, śpiewali pieśni partyzanckie.

  Uczestnicy rajdu spotkanie się na zakończeni przy ognisk, piekli kiełbaski, śpiewali pieśni partyzanckie. ©A. Nowak

  To pierwszy z cyklicznych rajdów, które co roku zamierza organizować stowarzyszenie. - Należy młodym ludziom, uczniom mówić o wojnie podając przykłady konkretnych walk partyzanckich, bohaterstwa, a także zwykłego życia podczas sześciu lat okupacji - mówi prezes stowarzyszenia Paweł Gotowiecki. - W naszym regionie mamy wiele miejsc pamięci z II wojny światowej i powstania styczniowego. Uważamy, że trzeba je przypominać. Ta pamięć musi trwać w nas, wolność nie jest nam dana raz na zawsze.

  Dyrektor Szkoły Podstawowej Iwona Pomykała opowiada, jak uczniowie i mieszkańcy dbają o pomnik ku czci trzykrotnie pomordowanych podczas okupacji mieszkańców wsi, który znajduje się na placu przy szkole. Jej placówka zresztą objęła też opieką pomnik Armii Krajowej w Jeleńcu i pomnik w Babich Górach na trasie do Ostrowca. Uczniowie chodzą tam, dojeżdżają, zapalają znicze, składają kwiaty. Przy ognisku zgromadzili się kombatanci, seniorzy. Na gitarze pieśni partyzanckie grał Janusz Firmanty.

  - Jeszcze uczestniczę we wszystkich uroczystościach patriotyczno-religijnych, spotykamy się z młodzieżą, szerzymy ethos i ideały AK - powiedział przewodniczący Rady Stowarzyszenia Mieczysław Kordos, który ma już 88 lat i jest w sile wieku.

  Michał Pustuła uczeń klasy pierwszej Liceum Ogólnokształcącego imienia Joachima Chreptowicza doskonale zna miejsca pamięci narodowej w naszym regionie, pomniki żołnierzy, którzy walczyli o wolność i niepodległość. Zapamiętał szczególnie opowieści o legendarnym partyzancie "Szarym", który bardzo umiejętnie dowodził oddziałami i dzięki zmysłowi taktycznemu uratował żołnierzy przed zagładą. Historia interesuje też uczennicę klasy drugiej LO imienia Cypriana Kamila Norwida, Gabrielę Pogodę, szczególnie wydarzenia, które uczą nas szacunku do przeszłości.

  Wiceprezes stowarzyszenia Joanna Francuz uważa, że należy pokazywać młodzieży miejsca związane z lokalna historią. Za udział w rajdzie dziękuje dyrektorowi Jerzemu Nowakowi z Liceum Ogólnokształcącego imienia Joachima Chreptowicza, który przyprowadził 12-osobową grupę młodzieży, prof. Wiesławie Kaczmarskiej, wicedyrektorowi Tomaszowi Kwiatkowskiemu z LO imienia Stanisława Staszica. Podziękowania należą się też Dariuszowi Kaszubie i Strzelcom, którzy byli pilotami rajdu.

  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Świętokrzyskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Wideo

  Galerie zdjęć

  Polecamy

  Rolnik Roku 2018 | Finał [zdjęcia, wideo]

  Rolnik Roku 2018 | Finał [zdjęcia, wideo]

  Święta 2018

  Święta 2018