MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rozbudowana siedziby Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach. Co się zmieniło? Zobacz zdjęcia

Tomasz Trepka
Tomasz Trepka
Wideo
od 7 lat
Zakończyła się rozbudowa siedziby Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach. Dostępne są już między innymi nowa sala konferencyjna, czytelnia akt oraz magazyn. Zobaczcie jak teraz wygląda nowa siedziba Delegatury w Kielcach.

W piątek, 7 czerwca będzie miała miejsce uroczystość otwarcia rozbudowanej siedziby Instytutu Pamięci Narodowej. My zwiedziliśmy obiekt już w czwartek.

To kolejny z ważnych, przełomowych momentów w historii Delegatury. Jesteśmy już na ostatniej prostej do otwarcia. Przy kompleksie starych budynków przy Alei Na Stadion powstał nowy obiekt po 20 miesiącach. Część z pomieszczeń zostanie wykorzystane przez pracowników, inne będą udostępniane na potrzeby osób korzystających z naszych zbiorów

– powiedział doktor Robert Piwko, naczelnik Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach.

Zapewnia również, że rozbudowa siedziby sprawi zmianę jakościową w działalności placówki. – To zmiana warunków przechowywania materiałów, do dyspozycji będą nowe urządzenia potrzebne do prac konserwatorskich. Dzięki tej inwestycji zyskaliśmy pełen dostęp do kompleksowego zaplecza dostosowanego do naszego obiektu – dodał.

Wśród nowych pomieszczeń znajduje się między innymi sala konferencyjna.

Będzie ona mogła odciążyć Centrum Edukacyjne „Przystanek Historia” przy ulicy Warszawskiej. Nie zawsze był on wydolny, ze względu na powierzchnię, na organizację niektórych wydarzeń. Dzięki nowoczesnej sali konferencyjnej otrzyma on ważne wsparcie. Również tutaj chcemy gościć badaczy z całej Polski, ale także udostępniać salę tym wszystkim, którzy chcą przy naszym wsparciu chcą spotkania organizować

– powiedział doktor Robert Piwko.

Z nowej siedziby skorzystają także osoby korzystające z zasobu Delegatury. – To będzie duża zmiana jakościowa. Zwiększyła się jej powierzchnia, dzięki czemu, od września, czytelnia będzie otwarta przez pięć dni w tygodniu. To realna zmiana sytuacji z udostępnianiem dokumentów – dodał naczelnik.

Bardzo ważną zmianą w działalności delegatury stanowi nowy magazyn. Stary nie mógł już pomieścić nowych materiałów, które przekazywane były między innymi przez darczyńców, a tylko tych do 2024 roku przyjęto ponad 100 kolekcji.

Magazyn stanowi serce naszej Delegatury. To tutaj trafiają wszystkie materiały archiwalne, które są przechowywane w Instytucie Pamięci Narodowej w Kielcach. Coraz częściej osoby prywatne, instytucje przekazują nam artefakty, swoje rodzinne pamiątki, zdjęcia, które wpisują się w problematykę, którą zajmuje się Instytut. Pociągnęło to konieczność rozbudowy magazynu

– powiedziała Iwona Czyżyk, kierownik Działu Archiwalnego Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach. Na dzień dzisiejszy Delegatura Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach posiada w swoim zasobie 1870 metrów bieżących akt.

Niektóre z przekazanych przez darczyńców materiałów będzie można oglądać podczas otwarcia nowej siedziby 7 czerwca. Należy do nich spuścizna po świętej pamięci Wandzie Madejczyk.

Wanda Madejczyk z domu Sołhaj była rodzinnie związana z Sieradzem. W pierwszych miesiącach II wojny światowej z rąk Niemców straciła ojca. Wraz z matką oraz dwoma małoletnimi braćmi została przymusowo przesiedlona do Sandomierza. Tu związała się z Armią Krajową, uczyła się w ramach tajnych kompletów. Przeżyła wojnę, a w latach osiemdziesiątych XX wieku w wierszach sławiła odwagę i poświęcenie sandomierskich żołnierzy Armii Krajowej.

W piątek, 7 czerwca o godzinie 16 rozpocznie się część otwarta i potrwa do godziny 19. Uczestnicy będą mogli zwiedzić najciekawsze miejsca w siedzibie Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach – nową salę konferencyjną, magazyn główny, pracownię reprograficzną czy schron. Jednocześnie, w nowych wnętrzach dostępne będzie stoisko księgarni Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie oraz wystawa poświęcona projektowi Archiwum Pełne Pamięci.

W części otwartej Instytutu Pamięci Narodowej zachęca do udziału w pikniku przed budynkiem Delegatury. W jego ramach sprzęt wojskowy będą prezentowali żołnierze z 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej i Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach. Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej 4 Pułku Piechoty Legionów wystawi replikę stanowiska ogniowego w Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte. Całość komentarzem historycznym o związkach Kielc i Westerplatte omówi Jakub Mularczyk, pracownik Referatu Edukacji Narodowej w Delegaturze Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach. Oprócz tego, edukatorzy z kieleckiej Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej przygotują specjalne stoisko dedykowane najmłodszym gościom wydarzenia. O godzinie 18 uczestnicy pikniku będą mogli skosztować wojskowej grochówki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie