MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rozmowa o obwodnicach w Staszowskim Ośrodku Kultury. Zaprasza Starosta

/MJR/
Obok zabytkowego Ratusza w centrum Staszowa przejeżdża setki ciężarówek. Ruch wszystkich pojazdów zmierzony w 2010 roku wyniósł tutaj blisko 10 tysięcy samochodów na dobę.
Obok zabytkowego Ratusza w centrum Staszowa przejeżdża setki ciężarówek. Ruch wszystkich pojazdów zmierzony w 2010 roku wyniósł tutaj blisko 10 tysięcy samochodów na dobę.
W czwartek w Staszowskim Ośrodku Kultury jedno z ważniejszych spotkań w kwestii przyszłości drogowej mapy miasta i budowy obwodnic. Urzędnicy chcą podsumować dotychczasowy przebieg konsultacji i zebrać dodatkowe opinie od mieszkańców.

Spotkanie, w Staszowskim Ośrodku Kultury zaplanowano na czwartek 24 stycznia na godzinę 16.30. Urzędnikom zależy, aby jak najwięcej zainteresowanych pojawiło się na spotkaniu i aby w miarę szybko zebrać wszystkie istotne uwagi w kwestii zaproponowanych przebiegów tras układu obwodnicowego Staszowa. Układu, który jest na razie w fazie koncepcji i szkiców, a którego budowa mogłaby być realizowana w "kawałkach" najwcześniej od 2017 roku.

- Do tej pory odbyło się kilka spotkań lokalnych, na których omawialiśmy kwestie przebiegu tras z osobami bezpośrednio zainteresowanymi. Tam przedstawiliśmy swoje stanowisko. Teraz chcemy posłuchać szerszego gremium. Mieszkańcy bardzo interesują się tym tematem, chcemy, aby mieli pełną wiedze w tym zakresie - mówi Andrzej Kruzel, starosta staszowski.

Centrum Staszowa od lat boryka się z problemami komunikacyjnymi. Z wykonanych w 2010 roku pomiarów ruchu wynika, że obok zabytkowego Ratusza w ciągu jednej doby przejeżdża ponad 9600 samochodów.

Drogowy pierścień wedle złożeń koncepcyjnych ma przebiegać po północno - zachodniej części miasta. Początek i koniec obwodnice będą miały na obwodnicy południowej i ulicy Targowej. I tak, jadący od strony Osieka wjadą na obwodnicę już na skrzyżowaniu z ulicą 11 Listopada. Stąd powiedzie ona tuż przy pasie obszaru Natura 2000 przecinając ulice świętokrzyską, Słowiańską i Pocieszka do ulicy Opatowskiej w okolicach Maleńca. Następnie obok wzniesienia ma powstać odcinek do drogi wojewódzkiej w stronę Kielc, gdzie skrzyżowanie przewidziano pomiędzy kanałem Desta a okolicami siedziby Zarządu Dróg.

Następnie albo wzdłuż kanału przecinając ulicę Długą obok ogródków lub w linii niemal prostej przecinając ulicę Rzeczną (kojarzona szerzej jako ścieżka rowerowa w stronę Kurozwęk) do skrzyżowania z drogą wojewódzką w stronę Chmielnika w okolicach zjazdu na Oględów. Jeden z wariantów wskazuje budowę nitki łączącej trasy na Kielce i Chmielnik na granicy miasta z wykorzystaniem leśnej drogi. Wedle planu z okolic Oględowa w niemal prostej linii pojedziemy do drogi wojewódzkiej w stronę Stopnicy. Skrzyżowanie zaplanowano przy wjeździe do miasta w okolicach hurtowni Bel-Pol. Stąd nowy - miejski odcinek obwodnicy będzie wiódł przez plac wspomnianej hurtowni i dalej w niemal prostej linii do skrzyżowania ulicy Targowej i Tadeusza Kościuszki, czyli wlotu na funkcjonującą dziś obwodnicę Południową. Długość zaproponowanych wariantów waha się pomiędzy 10-12 kilometrami nowych dróg.

Organizatorzy spotkania liczą, że czwartkowe spotkanie zakończy etap konsultacji i pozwoli wyłonić ostateczny, optymalny wariant układu obwodnic.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie