Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rozmowa z Łucją Rugałą, z Zajeziorza, w gminie Samborzec - Spotkanie wielkanocne to czas, kiedy można pokazać świąteczne tradycje

Klaudia Tajs
Historię palmy i tradycji obchodzenia Wielkanocy przybliżyła Łucja Rugała, radna z Zajeziorza w gminie Samborzec, reprezentująca także zespół Przelaski, koło Gospodyń Wiejskich i stowarzyszenie seniorów.  - pierwsza z prawej
Historię palmy i tradycji obchodzenia Wielkanocy przybliżyła Łucja Rugała, radna z Zajeziorza w gminie Samborzec, reprezentująca także zespół Przelaski, koło Gospodyń Wiejskich i stowarzyszenie seniorów. - pierwsza z prawej Klaudia Tajs
Podczas Śniadania Wielkanocnego w sandomierskim zamku uwagę wszystkich zwróciła wysoka na dwa i pół metra palma wielkanocna w kolorach flagi narodowej. Palmę, będącą symbolem wdzięczności za 100 lat niepodległości Polski, przygotowali mieszkańcy Ryłowic w gminie Samborzec. W Niedzielę Palmową palma została poświęcona w kościele parafialnym w Samborcu i wystawiona na konkurs na najpiękniejszą palmę wielkanocną. Historię palmy przybliżyła Łucja Rugała, radna z Zajeziorza w gminie Samborzec, reprezentująca także zespół Przelaski, koło Gospodyń Wiejskich i stowarzyszenie seniorów.

Z panią Łucją rozmawiamy również o innych sprawach związanych ze świętami.
Palma prezentuje się imponująco. Kto jest jej autorem?
Palmę wykonała Elżbieta Bebło, radna miejscowości Ryłowice, w gminie Samborzec. W jej wykonanie chętnie włączyły się także mieszkanki sołectwa.

To największa palma, jaka została zaprezentowana podczas tegorocznej edycji Śniadania Wielkanocnego w sandomierskim zamku. Uwagę przykuwa nie tylko jej wielkość, ale także kolorystyka i misterne kwiaty.
Palma jest wysoka na dwa i pół metra. Jej podstawę stanowi brązowa kryza symbolizująca ziemię, z której wyrasta zieleń. Do ozdoby podstawy wykorzystano bukszpan. Palmę zdobi 1200 kwiatów z bibuły. Wszystkie zostały wykonane ręcznie. To kwiaty polne. Można doszukać się maków, chabrów i stokrotek. Nie mogło zabraknąć kłosów.

Palma z Ryłowic w swoim wyglądzie nawiązuje także do 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
Tak. Nad kolorowymi kwiatami jest odcinek palmy w kolorze biało-czerwonym. Został wykonany z bibułowych najszlachetniejszych kwiatów. Całość wieńczy orzeł w koronie z wysuszonych bazi posklejanych w kształt symbolu narodowego.

Zespół Przelaski reprezentujący swoje sołectwo także włączył się w obchody w nadchodzących Świąt Wielkanocnych. W jaki sposób?
Także wykonałyśmy palmę w tradycyjnym stylu niepodległościowym. Palma została w gminie i też została wyróżniona. Ponadto w Sandomierzu reprezentujemy naszą gminę Samborzec koszem wielkanocnym. Wszystkie jaja malowane były sposobem tradycyjnym czyli systemem łupinowym - cebulowym. Nie było tam żadnego jajeczka malowanego farbami, czy sztucznymi barwnikami. W koszu było także jedzonko.

Czym dla Państwa jest możliwość udziału w sandomierskim Śniadaniu Wielkanocnym?
Spotkanie jest okazją do integracji międzypokoleniowej. To także możliwość porównania. My jesteśmy już taką oceną dla wykonanych rzeczy. W dobie, kiedy ktoś odchodzi i nie będzie już mógł przekazywać tradycji i zwyczajów, chcemy przekazać młodym te tradycje. Młodzież dziś więcej czasu poświęca internetowi niż pracy twórczej. My chcemy pokazać młodzieży, że warto kultywować tradycje i zwyczaje.

Zobacz najpiękniejsze dziewczyny Studniówek 2018 w Świętokrzyskiem

POLECAMY RÓWNIEŻ:


Umiesz przeklinać po świętokrzysku? Sprawdź się! QUIZ

Sprawdź, czy znasz świętokrzyską gwarę! Co znaczą te słowa? [QUIZ]

Czy zdałbyś egzamin na prawo jazdy? Rozwiąż test! [10 ZDJĘĆ - QUIZ]

Janusze projektowania w akcji - te dzieła są bezużyteczne [zdjęcia]


Najseksowniejsze imiona. Zobacz czy jesteś na liście!

Jakie sklepy będą czynne w niedziele w Kielcach?

ZOBACZ TAKŻE:Wzruszające Misterium Męki Pańskie w koneckim domu kultury

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie