Różne spojrzenia na biżuterię w Galerii Otwartej w...

  Różne spojrzenia na biżuterię w Galerii Otwartej w Sandomierzu

  /GOP/

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Uczestnicy wernisażu z dużą uwagą oglądali prezentowaną biżuterię.

  Uczestnicy wernisażu z dużą uwagą oglądali prezentowaną biżuterię. ©Małgorzata Płaza

  Różne materiały, różnorodne formy, zarówno klasyczne, jak i bardzo awangardowe, ponad 20 autorów i tyle samo spojrzeń na biżuterię. Nową wystawę złotniczą można oglądać od soboty w Galerii Otwartej w Sandomierzu.
  Uczestnicy wernisażu z dużą uwagą oglądali prezentowaną biżuterię.

  Uczestnicy wernisażu z dużą uwagą oglądali prezentowaną biżuterię. ©Małgorzata Płaza


  Wystawy otworzył Mariusz Pajączkowski, założyciel Galerii Otwartej. W wernisażu uczestniczyli członkowie Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej. Małgorzata Płaza


  Wystawy otworzył Mariusz Pajączkowski, założyciel Galerii Otwartej. W wernisażu uczestniczyli członkowie Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej.
  (fot. Małgorzata Płaza)


  Wystawa zatytułowana "Biżuteria - wspólny punkt widzenia" to zbiorowa prezentacja 20 absolwentów łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych imienia Władysława Strzemińskiego. Swoje pokazali na niej również pracownicy tej uczelni. To pierwsza tego typu prezentacja.

  - Po raz pierwszy absolwenci naszej uczelni prezentują swoje prace na wspólnej wystawie. Autorzy nie mieli postawionego konkretnego zadania, każdy miał pokazać to, co robi po ukończeniu studiów - powiedział doktor Jarosław Kolec, wykładowca w Katedrze Biżuterii.

  Na wystawie można zobaczyć przekrój różnych materiałów, również tych mało kojarzonych ze złotnictwem, kamieni, technik i form. Są te klasyczne, ale i nowoczesne, jak choćby bransoletka czy spinki w formie pen drive'a.

  - Biżuteria bardzo się zmienia. Trudno jednoznacznie powiedzieć, jaka jest ta współczesna - podkreślił Mariusz Pajączkowski, twórca Galerii Otwartej. - Autorzy poszukują, kierują swoje myśli w różne strony - do historii złotnictwa, do klasycznego warsztatu lub odwrotnie - idą w kierunku pomysłów konceptualnych, znaków graficznych, czy też traktują hasło "biżuteria" w pełnym tego słowa znaczeniu, wychodząc z założenia, że to każda ozdoba ciała i stroju, niekoniecznie ta tradycyjna noszona na nadgarstku, palcu czy na szyi.

  Jednym z autorów prac jest Jakub Śliwowski, młody twórca, mający już na swoim koncie nagrody.

  Sandomierski złotnik Cezary Łutowicz otrzymał gratulacje z okazji 40-lecia pracy twórczej oraz podziękowania za współpracę z Katedrą Biżuterii Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Małgorzata Płaza


  Sandomierski złotnik Cezary Łutowicz otrzymał gratulacje z okazji 40-lecia pracy twórczej oraz podziękowania za współpracę z Katedrą Biżuterii Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi.
  (fot. Małgorzata Płaza)


  - Jest to bardziej biżuteria do noszenia, złota z kamieniami szlachetnymi, z brylantami - powiedział o swoich pracach Jakub Śliwowski.

  Dla części autorów udział w wystawie nie był pierwszym spotkaniem twórczym w Sandomierzu. Wielu z nich uczestniczyło w Sandomierskich Warsztatach Złotniczych, organizowanych przez Muzeum Okręgowe oraz Gold&Silver Gallery Cezarego Łutowicza. W czasie wernisażu ten złotnik, popularyzator krzemienia pasiastego otrzymał gratulacje z okazji 40-lecia pracy twórczej oraz podziękowania za współpracę z Katedrą Biżuterii Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi.

  Magdalena Paszkiewicz, jedna z uczestniczek prezentacji złotniczej wystąpiła również jako autorka wystawy indywidualnej. Na wystawie "Abstrakcja - obraz rzeczywisty" pokazała 13 swoich grafik. Artystka w tym roku ukończyła łódzką Akademię Sztuk Pięknych. W 2010 roku otrzymała dyplom z wyróżnieniem w Pracowni Technik Drzeworytniczych i Książki Artystycznej, zaś drugi w roku 2011 w Pracowni Form Złotniczych. Była stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, uczestniczyła w wielu wystawach w kraju i poza jego granicami. Obecnie zajmuje się grafiką warsztatową, projektowaniem biżuterii i fotografią.

  "Echo Dnia" objęło patronat medialny nad wystawami.

  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Świętokrzyskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  Weź udział w Teście Wiedzy o UE i wygraj atrakcyjne nagrody!

  Weź udział w Teście Wiedzy o UE i wygraj atrakcyjne nagrody!

  IV ŚWIĘTOKRZYSKI FESTIWAL SMAKÓW. ZAPRASZAMY

  IV ŚWIĘTOKRZYSKI FESTIWAL SMAKÓW. ZAPRASZAMY

  AKTUALNIE W KIELCACH - Miesięcznik Urzędu Miasta Kielce

  AKTUALNIE W KIELCACH - Miesięcznik Urzędu Miasta Kielce

  Wideo

  Galerie

  Jedzenie i zabawa

  Styl życia

  Na językach

  Zdrowie i uroda