Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rozpoczęli przygotowania do wielkiej uroczystości

an
– Przygotowujemy też historyczną inscenizację wjazdu do Opatowa Leszka Czarnego Dzisiaj jest taka tendencja, by rekonstruować znamienite wydarzenia. To będzie znakomita reklama naszego miasta w kraju - mówi Tomasz Staniek, przewodniczący Rady Miasta.
– Przygotowujemy też historyczną inscenizację wjazdu do Opatowa Leszka Czarnego Dzisiaj jest taka tendencja, by rekonstruować znamienite wydarzenia. To będzie znakomita reklama naszego miasta w kraju - mówi Tomasz Staniek, przewodniczący Rady Miasta. Michał Leszczyński
W przyszłym roku w Opatowie odbędą się obchody 730 rocznicy nadania praw miejskich. W planach jest sesję naukowa i rekonstrukcja wjazdu do miasta Leszka Czarnego.

By uczcić znamienitą rocznicę, Opatów planuje cykl imprez kulturalnych, popularnonaukowych. Zamierza zaprosić naukowców, profesorów, którzy zajmują się kulturą naszego regionu. Zaproszenia zamierza wysłać w najbliższym czasie, w ciągu dwóch miesięcy, by osoby te miały co najmniej pół roku na przygotowanie swoich wystąpień. Samorząd przygotowuje publikację naukową z tej okazji.

- To było wydarzenie przełomowe dla naszego miasta - mówi przewodniczący Rady Miejskiej Tomasz Staniek. - Przygotowujemy też historyczną inscenizację wjazdu do Opatowa Leszka Czarnego Dzisiaj jest taka tendencja, by rekonstruować znamienite wydarzenia. To będzie znakomita reklama naszego miasta w kraju.

Nowy władze Opatowa kładą nacisk na turystykę. Tym bardziej, że Opatów leży na skrzyżowaniu ważnych traktów drogowych, w kierunku Warszawy, Rzeszowa, Lublina. Od wieków miasto znajdowało się na szlaku handlowym, gdzie przyjeżdżali kupcy. Dzisiaj tą trasą przemieszcza się ponad 20 tysięcy samochodów dziennie. Samorząd chce rozsławiać Opatów, budować turystykę na historii miasta.

Imprezy kulturalne, jak wyjaśnia Tomasz Staniek, też powinny być podporządkowane tej strategii.
- Jarmark opatowski nie może być kolejną imprezą masową, odpustem niczym nie wyróżniającym się od innych. To musi być impreza historyczna, w której będzie przedstawione życie różnych kultur, grup społecznych, różnych narodowości, które zamieszkiwały nasze miasto: Ormian, Polaków, Żydów. Możliwe są też do rekonstrukcji sesje sejmiku województwa sandomierskiego, które odbywały się też w Opatowie. Najlepszy termin to okres letni, od maja do lipca.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie