Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rozrasta się sieć naszego dziedzictwa kulinarnego

Paulina STROJNA-GIL
Sad, dwie piekarnie, spółdzielnia Nadwiślanka oraz trzy gospodarstwa - agroturystyczne, sadownicze oraz ekologiczne - wszyscy zostali przyjęci do sieci "Dziedzictwo Kulinarne Świętokrzyskie".

To część Europejskiej Sieci Regionalnego Dziedzictwa Kulinarnego, które ma rozwinąć turystykę kulinarną poprzez wspieranie lokalnej produkcji żywności naturalnej, bezpiecznej i smacznej. Przedsiębiorstwa należące do sieci w poszczególnych regionach wzajemnie promują swoje kulinarne tradycje.

EKOLOGICZNI OD LAT

Do świętokrzyskiej sieci należą w sumie 43 przedsiębiorstwa. Te najnowsze, niedawno przyjęte, to: sad Danków w Dankowie Dużym we Włoszczowie - tu produkuje się ekologiczne owoce od 100 lat. Tu powstają też przetwory z wiśni nadwiślanki.
Piekarnia Ernest Noga w Mąchocicach Kapitulnych, w Masłowie - istnieje od 1963 roku. Tu pieczywo wypieka się metodą tradycyjną, bez użycia polepszaczy i konserwantów. Specjalnością zakładu jest chleb wąchocki.

Piekarnia Maspek w Zawichoście - powstała w 1993 roku. Produkuje się tu między innymi chleb wiejski na zakwasie, chleb staropolski i blaszkowy, chleb bartos z nasionami soi, chleb razowy.
Gospodarstwo Sadownicze Bernadety i Grzegorza Brodów w Milczanach, w Sandomierzu - to sad owocowy kilku gatunków i odmian owoców: jabłoni, czereśni, moreli i śliw. Jabłka stąd zostały wpisane na Listę Produktów Tradycyjnych.

ZIELONONÓŻKI, ZIOŁA I MALINY…

Gospodarstwo Ekologiczne Wiesławy i Dariusza Wójcik w Trzcince w Nowej Słupi - właściciele uprawiają ziemię i hodują zwierzęta metodami ekologicznymi. Specjalnością są hodowla kur zielononóżek kuropatwianych oraz uprawa ziół w uprawie współrzędnej z malinami.

Gospodarstwo Agroturystyczne U Bogusia w Łosieniu, w Piekoszowie - znane jest głównie z wyrobu tradycyjnych wędlin: polędwiczek świątecznych Prokopa, salcesonu cwaniaka i kiełbasy łosieńskiej, które zostały wpisane na Listę Produktów Tradycyjnych.

Spółdzielnia Producentów Owoców i Warzyw Nadwiślanka w Ożarowie - w produktach, które wprowadza do obrotu, dominują wiśnia nadwiślanka, porzeczka czarna, jabłko, śliwka i aronia. W 2006 roku wiśnia nadwiślanka została wpisana na Listę Produktów Tradycyjnych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie