Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rozsławiły Drożejowice... ogórkami. Obecnie to markowy produkt tradycyjny

Adam Ligiecki
Lata temu... panny Wędrychowskie - dzisiaj panie  z koła gospodyń  rozsławiają Drożejowice ogórkami. Potwierdza to ten certyfikat.
Lata temu... panny Wędrychowskie - dzisiaj panie z koła gospodyń rozsławiają Drożejowice ogórkami. Potwierdza to ten certyfikat. archiwum prywatne
Przepyszne ciasta i wszelkiego rodzaju „swojszczyzna” tradycyjnego wyrobu w domu szefowej, pani Ewy. Kluski z makiem i babka piaskowa u pani Iwony. Wyborna dziczyzna plus uszka z barszczem u pani Małgorzaty, wigilijny karp z kaszą gryczaną serwowany przez panią Agatę. Kasza jaglana ze śliwkami oraz kremówki... pyszne jak te z Wadowic u pani Marioli - wyjątkowo i bardzo, bardzo smakowicie zapowiadają się święta Bożego Narodzenia pań z koła gospodyń w Drożejowicach.

Tradycja to rzecz święta, zaś potwierdzeniem ich kulinarnych talentów jest... ogórek. Uprawiany i po mistrzowsku kiszony w Drożejowicach od wielu, wielu lat. Teraz trafił również na prestiżową Listę Produktów Tradycyjnych.
- Według przekazów, panny Wędrychowskie - właścicielki majątku w Drożejowicach, prowadziły kiedyś uprawę ogórków. Następnie były one kiszone i sprzedawane nie tylko w naszym kraju, ale też w Berlinie, Wiedniu czy Paryżu. Pannom Wędrychowskim przyniosło to sławę, ale ponoć przysporzyło również... niemałego majątku - mówi przewodnicząca koła Ewa Wiejacha, która szefuje grupie aktywnych pań.

W działaniach tej damskiej organizacji wspierają ją mocno: Iwona Mostek, Mariola Mucha, Bożena Krawczyk, Małgorzata Stasiewicz, Agata Jackiewicz. Jak zgodnie podkreślają, najważniejsze są więzi, jakie łączą je na co dzień. - Bardzo się lubimy i szanujemy. Ważne, że możemy zrobić coś razem dla naszej miejscowości. To nie tylko praca, ale przede wszystkim ogromna radość - przyznają zgodnym chórem.

Kiszenie ogórków to ważna, lecz nie jedyna dziedzina działalności koła z Drożejowic. Jego trzon stanowią panie śpiewające w zespole folklorystycznym Drożanie. Udzielają się też w innych projektach artystycznych realizowanych przez Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Skalbmierzu. Pamiętamy je choćby z widowiska „Żeńcy” czy spektaklu plenerowego „Dzień grozy, ognia i krwi”.

Jutro wigilia. Każda z pań dba o to, by ten szczególny wieczór i święta Bożego Narodzenia miały tradycyjną oprawę. Będzie choinka, opłatek, kolędy. Na stole, podczas wieczerzy pojawią się potrawy, które_same przyrządzają. Obok barszczu z uszkami... także sztandarowy ogórek. To naturalne.
- Najważniejsze, że uda nam się zebrać rozrzucone po świecie dzieci, rodziny - podkreśla Ewa Wiejacha. - Wrócą na wigilię z Anglii, Niemiec czy dalekiej Brazylii. I będziemy razem, w naszych domach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie