Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rozwój biznesu, to rozwój miasta. Konferencja w Ostrowcu

Redakcja
Umowę podpisali profesor Piotr Doerffer z Instytutu Maszyn Przepływowych,  profesor Jan Holnicki – Szulc z Instytutu Podstawowych Problemów Technik Polskiej Akademii Nauk, prezydent Ostrowca Jarosław Górczyński i prezes Świętokrzyskiej Izby Gospodarczej Przemysław Plaskota.
Umowę podpisali profesor Piotr Doerffer z Instytutu Maszyn Przepływowych, profesor Jan Holnicki – Szulc z Instytutu Podstawowych Problemów Technik Polskiej Akademii Nauk, prezydent Ostrowca Jarosław Górczyński i prezes Świętokrzyskiej Izby Gospodarczej Przemysław Plaskota. Anna Śledzińska
Gmina Ostrowiec Świętokrzyski, podpisała porozumienie o współpracy ze Świętokrzyską Izbą Gospodarczą, Instytutem Maszyn Przepływowych oraz Instytutem Podstawowych Problemów Technik Polskiej Akademii Nauk.

Dotyczy ono wspólnych działań na rzecz rozwoju przedsiębiorczości Ostrowca i regionu północnej części województwa, promowania innowacji, wspierania prac badawczo - rozwojowych i wdrażania najnowocześniejszych technologii.

Nauka, biznes, samorząd
W Ostrowcu Świętokrzyskim po raz pierwszy zorganizowano konferencję poświęconą perspektywom rozwoju ośrodka oraz miast północnej części województwa, z wykorzystaniem najnowszej myśli badawczej i technicznej. Wzięło w niej udział kilkadziesiąt osób – przedstawicieli świata nauki, biznesu oraz ostrowieckiego samorządu.

- To nasze kolejne działania mające na celu wspieranie rozwoju przedsiębiorczości i przemysłu w Ostrowcu Świętokrzyskim - mówi prezydent miasta Jarosław Górczyński, organizator przedsięwzięcia. - Zależy mi na tym, aby w naszym mieście pojawiały się nowe przedsięwzięcia gospodarcze, szczególnie z wykorzystaniem potencjału sektora B+R (badania i rozwój).

Swoje prelekcje w czasie konferencji wygłosili właśnie przedstawiciele lokalnych przedsiębiorców. Głos zabierał między innymi Robert Martynowski, dyrektor techniczni Zakładu Wyrobów Kutych Celsy Huty Ostrowiec, a także Bieniamin Szczepaniec, dyrektor generalny Walcowni Ostrowieckich WOST.

- Nie ukrywam, że oczekujemy zmian, chcemy trochę więcej niż do tej pory - stwierdził Beniamin Szczepaniec. - Rozwój biznesu to nie tylko kwestia nauki, ale również władze samorządowe. Oczekujemy preferencji, właściwego miejsca na rozwój i większych możliwości. Do tej pory mieliśmy ciągle problemy z infrastrukturą, prądem, wodą. Przez trzy lata walczymy z rzeczami podstawowymi, zamiast myśleć o rozwoju. Oczywiście wiele się zmieniło, ale wciąż za mało.

Pomagają, ile mogą

Jak zapewnia prezydent Ostrowca Jarosław Górczyński, miasto dąży do stworzenia jak najlepszych warunków dla rozwoju przedsiębiorstw.

- Zależy nam, by w Ostrowcu powstawały trwałe i lepsze miejsca pracy, a przemysł tworzył jak najwięcej innowacyjnych produktów sprzedawanych na rynku krajowym i międzynarodowym - mówił. - Trzeba jednak mieć świadomość, że jest to proces długotrwały, którego efekty nie pojawią się z dnia na dzień. Ulgi podatkowe, zamrożone stawki podatku od nieruchomości, obniżony podatek od środków transportowych, to działania, jakie podejmujemy.

Podczas spotkania nie zabrakło nawiązań do ostatniej propozycji stowarzyszenia Samorządność i Przedsiębiorczość, które sugerowało obniżenie podatków od nieruchomości.

- Robimy tyle, ile możemy. Dla miasta już samo nie podnoszenie stawek jest ogromnym wysiłkiem - uważa Jarosław Górczyński. - Mamy „sztywne” wydatki w określonych obszarach, jakimi są edukacja, sprawy społeczne, sport, infrastruktura., od których nie uciekniemy. Musimy ich pilnować, jednocześnie nie podnosząc podatków. To jest ukłon w stronę przedsiębiorstw. Mamy przecież program wsparcia dla tych przedsiębiorców, którzy zainwestują w nowe miejsca pracy w produkcji. To ona jest najważniejszym elementem, który napędza gospodarkę całego miasta.

Na rozwój będą pracować razem
Prelegenci podkreślali zgodnie, że rozwój współczesnych przedsiębiorstw i gospodarki wymaga stałej wymiany myśli badawczej i technicznej, dostępu do nowoczesnych technologii, co zapewnia współpraca z jednostkami naukowymi.

Podpisując porozumienie, gmina Ostrowiec podjęła się organizacji cyklicznych spotkań i konferencji z udziałem przedsiębiorców i przedstawicieli nauki.

Będą w nich uczestniczyć przedstawiciele instytutów Polskiej Akademii Nauk, których zadaniem będzie między innymi diagnoza potrzeb regionu. Z kolei przedsiębiorcy są zainteresowani podnoszeniem poziomu innowacyjności swoich firm.

ZOBACZ TAKŻE:
Prezes ARP: Polska, to dobre miejsce dla innowacji

(Źródło: Agencja Informacyjna Polska Press)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie