Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rozwój transportu publicznego w Kielcach. Miasto może dostać 300 milionów złotych

Agata Kowalczyk
archiwum
Modernizacja skrzyżowań, nowe buspasy, ścieżki rowerowe dojścia do przystanków i instytucji, czy zakup autobusów hybrydowych, te inwestycje mają skłonić mieszkańców Kielc i okolicznych gmin do ograniczania jeżdżenia swoim samochodem.

Zarząd Transportu Miejskiego ogłosił konsultacje społeczne w tej sprawie.
Mówiąc dokładnie mieszkańcy mają się wypowiedzieć o dokumencie „Plan mobilności dla miasta Kielc i Kieleckiego Obszaru Metropolitalnego”, który przygotowała Politechnika Krakowska.
- Dokument mówi o możliwości rozwoju transportu publicznego, który obejmuje komunikację miejską, taksówki, busy, przewozy regionalne, międzynarodowe, a także ścieżki rowerowe czy dojścia do przystanków i instytucji. Autorzy wskazują jak trzeba zmienić w Kielcach infrastrukturę, aby mieszkańcy miasta i 11 gmin, które tworzą Kielecki Obszar Metropolitarny chcieli ograniczyć korzystanie ze swoich samochodów. Ich nadmiar w mieście jest coraz większym problemem, który będzie narastał z roku na rok. Teraz prawie każdego stać na auto, więc przybywa ich, a miejsc parkingowych nie – przypomina Zbigniew Michnicki z Zarządu Transportu Miejskiego.
Dodaje, że ograniczenie liczby samochód wyjeżdżających do miasta jest konieczne z jeszcze jednego powodu. – Musimy ograniczyć emisje spalin do środowiska – dodaje.

Autorzy planu podpowiadają konieczność budowy i remontu prawie 20 ważnych ulic wojewódzkich między innymi obwodnic Morawicy i Chmielnika, a w samych Kielcach przebudowy ulicy Pakosz i Wapiennikowej i remont Radomskiej. Potrzebne są także parkingi typu park & ride w osiedlach, a także przy dworcach: kolejowym i autobusowym. - Jesteśmy krytykowani za budowę pierwszych takich parkingów na Bukówce i przy Sikorskiego, bo wydano pieniądze, a place są puste. Wybudowaliśmy je z myślą o przybyszach z gmin, którzy będą zmuszeni zostawić tu samochody i dalej jechać komunikacja publiczną. Nie ma odwrotu od takich rozwiązań, bo kiedyś konieczne będą ograniczenie ruchu prywatnych samochodów zarówno przy wjeździe do miasta, jak i do ścisłego centrum.

W Kielcach potrzebne są kolejne buspasy, tak podpowiadają autorzy planu, a także linia autobusowa dowożąca pasażerów do ścisłego centrum (między innymi przez ulice Wesołą, Bodzentyńską i Czerwonego Krzyża). Z myślą o poprawie stanu powietrza władze miasta powinny rozważyć zakup autobusów hybrydowych.

Do realizacji planu ograniczenia ruchu prywatnych samochodów jest konieczna rozbudowa sieci ścieżek rowerowych w gminach i w Kielcach, między innymi przy ulicach: Czarnowskiej, Żelaznej, Seminaryjskiej, Ogrodowej, czy Tarnowskiej.
- Oczekujemy opinii mieszkańców, jak skłonić nas wszystkich do ograniczenia używania prywatnych samochodów. Może poza budową infrastruktury ułatwiającej korzystanie z autobusów, rowerów czy nóg trzeba na przykład podnieść opłaty za parkowanie?- zastanawia się.
Na realizację planu miasta dostanie z Unii Europejskiej 300 milionów złotych.
Uwagi można wnosić do 14 września, na platformie internetowej konsultacje.kielce.eu, albo w siedzibie Zarządu Transportu Miejskiego przy ulicy Głowackiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie