Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ruch Marka Materka ma program dla Ostrowca Świętokrzyskiego. Ważny punkt to dzienny oddział onkologiczny w szpitalu

Sandra Krakowiak
Sandra Krakowiak
Podczas konferencji na ostrowieckim rynku Ruch Marka Materka zaprezentował jeden z pomysłów, który chce wdrożyć jak najszybciej. Ma to być dzienny oddział onkologiczny w ostrowieckim szpitalu.
Podczas konferencji na ostrowieckim rynku Ruch Marka Materka zaprezentował jeden z pomysłów, który chce wdrożyć jak najszybciej. Ma to być dzienny oddział onkologiczny w ostrowieckim szpitalu. Sandra Krakowiak
Podczas środowej konferencji na ostrowieckim rynku Ruch Marka Materka zaprezentował jeden z pomysłów, który chce wdrożyć jak najszybciej. Ma to być dzienny oddział onkologiczny w ostrowieckim szpitalu.

Ruch Marka Materka przedstawił program dla Ostrowca Świętokrzyskiego

W Ostrowcu Świętokrzyskim radni z klubu Marka Materka na specjalnej konferencji zaprezentowali jeden z punktów programu wyborczego. Jest pomysł dla naszego miasta - dzienny oddział onkologiczny.

Karol Wójcik, radny i szef Ruchu MM w Ostrowcu Świętokrzyskim podkreślił, że założenia programu są opracowane przy współpracy specjalistów.

- Ludzi, którzy mają konkretnie doświadczenie w konkretnych postulatach naszego programu, naszych pomysłów. W związku z tym mogę już zapowiedzieć, że w najbliższym czasie przy Ruchu Marka Materka powiatu ostrowieckiego powstanie rada ekspercka doświadczonych ekspertów w rożnych dziedzinach, którzy będą nam doradzać

– mówił Karol Wójcik, który zaprezentował jeden z pierwszych pomysłów Ruchu. To utworzenie dziennego oddziału onkologicznego w szpitalu powiatowym w Ostrowcu Świętokrzyskim.

- Jeśli chodzi o zachorowalność na nowotwory złośliwe, w Polsce to jest 200 tysięcy chorych rocznie, a 100 tysięcy zgonów z tego powodu. W powiecie ostrowieckim i Ostrowcu te liczby no tez niestety te liczby nie napawają optymizmem, bo jest to około 5 tysięcy chorych onkologicznie a w samym mieście około 2 tysiące. To jest podstawa do tego, by podjąć natychmiastowe działania – dodaje radny.

Dotychczas pacjenci z powiatu ostrowieckiego, z Ostrowca Świętokrzyskiego leczą się onkologicznie w Kielcach.
- Oczywiście jest to placówka na światowym poziomie – zaznacza Karol Wójcik. - Ilość chorych, którzy muszą tam dotrzeć i kontynuować leczenie jest ogromna – dodaje.

Dzięki utworzeniu oddziału onkologicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim pacjenci nie musieliby podróżować, mając zapewnioną opiekę w mieście.

By powstał taki oddział bardzo ważne są finanse, o tym aspekcie mówił radny Marcin Marzec.
- Zaczerpnęliśmy wiedzy na temat działania takiego oddziału. Oprócz onkologii w Kielcach istnieje jeszcze leczenie szpitalne na terenie powiatu starachowickiego. Kosztowo się to kształtuje w ten sposób, że całość się tam bilansuje. Jest to niewielka różnica finansowa. Pacjentów jest tam około 2 tysięcy rocznie no u nas zakładamy podobne liczby – mówił Marcin Marzec, który zaznaczył, że ościenne samorządy dokładałyby się do finansowania takiego oddziału.

- Wszystkie samorządy z terenie powiatu ostrowieckiego, by się włączyły w ten proces finansowy, bo mają ku temu możliwości. Nie byłyby to kwoty, które sprawiłyby zamieszanie w budżetach czy gminy Bodzechów, Bałtów Ćmielów, Kunów czy Waśniów, o Ostrowcu nie wspominam bo Ostrowiec od wielu lat wspiera szpital wieloma rodzajami dofinansowań. I oczywiście kontrakt z NFZ jako podstawowe źródło finansowania – dodał Marcin Marzec.

Radny Włodzimierz Stec zauważa, że powstanie takiego oddziału spowodowałoby skrócenie czasu w oczekiwanie na leczenie.
- To skrócenie czasu na dojazdy i przede wszystkim skrócenie stresu chorym oraz osobom, które z nimi jeżdżą. Taki oddział nie posiadałby nocnych lekarzy, pielęgniarek oraz pozostałego personelu, oznacza to, że koszty osobowe sprowadzone by były do minimum. W takim oddziale dziennym funkcjonowałaby dziennie sale pacjenta, pokój chirurgiczno- zabiegowy, pokój lekarski, między innymi pokój do przygotowywania cytostatyków, a także do ich podawania. Taka chemioterapia mogłaby być podawana między innymi doustnie, dożylnie a także przez infuzor. Powołany zostałby także interdyscyplinarny zespół terapeutyczny, który kierowałby wszystkich chorych na leczenie onkologiczne – zapewnia Włodzimierz Stec.

Na oddziale byłoby zatrudnionych 2 lub 3 lekarzy i około 5 pielęgniarek.
Karol Wójcik powiedział, że lekarze, którzy pracowaliby na oddziale w ostrowieckim szpitalu, to byliby lekarze ze Świętokrzyskiego Centrum Onkologii. - Tutaj musiałaby, być podpisana taka umowa między Świętokrzyskim Centrum Onkologii a ostrowieckim szpitalem. Natomiast ten biały personel, oczywiście żeby nie podnosić kosztów funkcjonowania, można by było oczywiście użyć własnych sil, czyli tych osób, które już pracują w ostrowieckim szpitalu – dodał Karol Wójcik.

Doradcą w tej kwestii, działaczy ruchu, jest były dyrektor ostrowieckiego szpitala Jarosław Seweryński.

Teraz pomysł powstania oddziału radni z klubu Ruch Marka Materka, będą rekomendować dyrektorowi Wielospecjalistycznego Szpitala w Ostrowcu Świętokrzyskim a jak zapowiada Karol Wójcik, stosowne pismo w tej sprawie jeszcze w tym tygodniu zostanie skierowane do dyrekcji szpitala.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie