Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ruiny zamku Krzyżtopór kolejnym Pomnikiem Historii w Świętokrzyskiem [ZDJĘCIA Z DRONA]

Tomasz Trepka
W piątek, 20 kwietnia Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wręczył rozporządzenia wpisując kolejne obiekty na listę Pomników Historii. Wśród wyróżnionych znalazły się ruiny zamku Krzyżtopór w Ujeździe w powiecie opatowskim.

- Ogromnie się cieszę, że z tym większą radością i z tym większym zainteresowaniem nasi rodacy i turyści z zagranicy będą przybywali, żeby te Państwa perełki w naszej historii, kultury, podziwiać – mówił na specjalnie zorganizowanej uroczystości wręczenia rozporządzeń Prezydent Andrzej Duda, zwracając się do osób reprezentujących obiekty, które zostały wpisane na listę Pomników Historii.

Krzyżtopór należy do najlepiej zachowanych w formie trwałej ruiny obiektów typu „palazzo in fortezza”, znanych nie tylko w Polsce ale i za granicą. Zamek został wzniesiony w pierwszej połowie XVII wieku jako siedziba wojewody sandomierskiego Krzysztofa Ossolińskiego. Była to jedna z największych rezydencji w ówczesnej Europie.

Pozostająca w ruinie od początków XIX wieku budowla, zachowała w stanie czytelnym i w dużej mierze oryginalnym, podstawowe elementy: bastionowe fortyfikacje na planie pięcioboku i mury wkomponowanego w nie pałacu z częściowo zachowanym wystrojem elewacji i detalem architektonicznym. – Krzyżtopór jest jednym z symboli magnackiej Rzeczpospolitej, nośnikiem istotnych informacji o swoich czasach i kształcie ówczesnych stosunków społecznych. Niepowtarzalny obiekt obrósł w legendy już niedługo po powstaniu, co zawdzięcza między innymi przypisanemu mu rozległemu programowi ideowemu, ściśle powiązanemu z polską historią i kulturą doby manieryzmu i wczesnego baroku – czytamy w komunikacie przygotowanym przez Narodowy Instytut Dziedzictwa.

Goszczący w naszym województwie przedstawiciele rządu oraz Prawa i Sprawiedliwości poinformowali, że jeszcze w tym roku kolejnym Pomnikiem Historii zostanie Wiślica wraz ze swoimi wyjątkowymi zabytkami archeologicznymi.

Te zabytki są już Pomnikami Historii
Do tej pory w regionie świętokrzyskim Pomnikami Historii zostały: Pałac Biskupów Krakowskich wraz z kielecką katedrą, pobenedyktyński zespół klasztorny na Świętym Krzyżu, zespół opactwa cystersów w Wąchocku, neolityczne kopalnie krzemienia w Krzemionkach nieopodal Ostrowca Świętokrzyskiego oraz historyczny zespół architektoniczno-krajobrazowy w Sandomierzu. Obecnie w całej Polsce znajduje się 91 zabytków i miejsc, które zostały Pomnikami Historii. Jeszcze w tym roku ich liczba ma wzrosnąć do ponad stu.

Czym są Pomniki Historii?
Pomnik Historii to jedna z pięciu form ochrony zabytków. Nadawane są od 1994 roku przez Prezydenta na wniosek Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Do dziś jest to najwyższe wyróżnienie. Znajdują się na niej obiekty o szczególnych wartościach materialnych i niematerialnych oraz znaczeniu dla dziedzictwa kulturowego naszego kraju. Do elitarnego grona pomników historii mogą dołączać obiekty architektoniczne, krajobrazy kulturowe, układy urbanistyczne lub ruralistyczne, zabytki techniki, obiekty budownictwa obronnego, parki i ogrody, cmentarze, miejsca pamięci najważniejszych wydarzeń lub postaci historycznych oraz stanowiska archeologiczne.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie