Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rusza kampania "Pozory mylą, dowód nie". Nie sprzedawaj alkoholu niepełnoletnim

Iza BEDNARZ [email protected]
sxc.hu
Tylko cztery gminy z województwa świętokrzyskiego zgłosiły się do ogólnopolskiego konkursu "Odpowiedzialna gmina", którego celem jest ograniczenie sprzedaży alkoholu nieletnim. W Kielcach po ubiegłorocznej akcji tylko co czwarty sprzedawca sprzedałby alkohol młodzieży. A było gorzej.

Komentarz eksperta

Komentarz eksperta

Krzysztof Gąsior, terapeuta uzależnień, dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Edukacji i Profilaktyki: - Warto włączać się w takie działania, jak kampania ograniczająca sprzedaż alkoholu nieletnim, bo nasze badania pokazują, że ich efektem rzeczywiście jest spadek spożycia alkoholu przez młodzież. Nawet jeśli jest lepiej, nie można spocząć na laurach, bo jeszcze nie wszystko zostało zrobione. Ci, którzy się nie angażują, tracą.

Chcesz kupić alkohol, a wyglądasz młodo, pokaż dowód osobisty, bo sprzedawca ma prawo sprawdzić, czy rzeczywiście skończyłeś 18 lat. Sprzedajesz alkohol klientom wyglądającym na mniej niż 18 lat? Nigdy nie wiesz, czy to nie podstawieni wolontariusze, którzy powiadomią o przestępstwie policję i straż miejską. Właśnie ruszyła IV edycja ogólnopolskiej kampanii społeczno - edukacyjnej "Pozory mylą, dowód nie" organizowana przez Komendę Główną Policji i Browary Polskie.

- Chcemy zaktywizować środowiska lokalne, samorządy, sprzedawców, właścicieli sklepów i wszystkich dorosłych, żeby wzmocnić mechanizmy kontroli społecznej i ograniczyć sprzedaż alkoholu osobom nieletnim - tłumaczy Joanna Długosz z biura prasowego kampanii "Pozory mylą, dowód nie".
Jak nas poinformowano w biurze kampanii, z województwa świętokrzyskiego zgłosiły się tylko cztery gminy: Bieliny, Busko - Zdrój, Raków i Waśniów. To najmniej w całej Polsce. - Wciąż czekamy na samorządy ze świętokrzyskiego - apeluje Joanna Długosz.

W Kielcach mniej sprzedają

Kielce znalazły się w ubiegłym roku wśród dziesięciu gmin w Polsce, które w najbardziej odpowiedzialny sposób podeszły do problemu sprzedaży alkoholu nieletnim. - W ramach badania "tajemniczy klient", w którym brali udział bardzo młodo wyglądający studenci i osoby dorosłe skontrolowaliśmy w dwóch turach ponad 100 sklepów na terenie miasta i gminy. Przeszkoliliśmy sprzedawców, żeby nie bali się zażądać dowodu osobistego i umieli odmówić sprzedaży alkoholu nieletnim - mówi Paweł Pociecha, terapeuta uzależnień i pedagog środowiskowy w Świętokrzyskim Centrum Edukacji i Profilaktyki w Kielcach. W akcję zaangażowana była straż miejska i policja.
Opłacało się. O ile na wstępie akcji aż 39 procent sprzedawców w Kielcach gotowych było sprzedać alkohol nieletnim, to po jej zakończeniu na złamanie prawa pozwoliłoby sobie już tylko 25 procent badanych.

Kielce (spadek sprzedaży alkoholu nieletnim o 14 procent) przebiły w skuteczności nawet wyniki ogólnopolskie. - Dwa lata temu badanie przeprowadzone metodą "tajemniczy klient" przez instytut PBS DGA pokazały, że sprzedaż alkoholu osobom poniżej 18. roku życia spadła po przeprowadzeniu kampanii aż o 10 procent. O tyle samo wzrosła sprawdzalność dowodów osobistych przez sprzedawców. Liczymy na jeszcze lepsze rezultaty w tegorocznej edycji kampanii - mówi Danuta Gut, dyrektor biura zarządu Związku Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego Browary Polskie.

Pilnowane dzieci mniej piją

Jak informuje dr Włodzimierz Wielgus, dyrektor Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego w Kielcach, podczas tegorocznych wakacji do szpitala trafił tylko jeden pijany nastolatek. - Być może jest tak dobrze, albo dzieci nauczyły się lepiej kamuflować. W czasie roku szkolnego były pod większą kontrolą - mówi dr Wielgus.

Spadek spożycia alkoholu przez młodzież w Kielcach potwierdzają też badania przeprowadzone przez pracowników Świętokrzyskiego Centrum Edukacji i Profilaktyki na próbie 1000 uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. - Pełnymi danymi będziemy dysponować po wakacjach, ale już teraz wyraźnie zaznacza się spadek zagrożenia spożyciem alkoholu wśród młodzieży w Kielcach - mówi dr Krzysztof Gąsior, dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Edukacji i Profilaktyki.
Żeby było dobrze, potrzebne są działania długofalowe. - Musi się zmienić mentalność dorosłych i społeczne przyzwolenie na picie nieletnich. Podczas ubiegłorocznej akcji spotykaliśmy się z sytuacjami, że kiedy sprzedawca odmówił sprzedania alkoholu naszym wolontariuszom, z kolejki wychodził dorosły i przed sklepem proponował: "chodźcie, chłopaki, ja wam kupię" - opowiada Paweł Pociecha.

Powiedz "nie"

W tym roku Kielce nie biorą udziału w kampanii. - Stwierdziliśmy, że trzeba trochę odsapnąć, poza tym byliśmy już rozpoznawani przez sprzedawców - wyjaśnia Pociecha.
Ale jak zapowiada dyrektor Gąsior, przez całe wakacje będą prowadzone kontrole sklepów przez pracowników wydziału handlu Urzędu Miasta i Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

- Jeżeli młody człowiek w 2-3 sklepach usłyszy "nie", w końcu się zniechęci i zrezygnuje. Problem w tym, żebyśmy my, dorośli, powiedzieli to "nie" - podkreśla Pociecha.
Wiek inicjacji alkoholowej to w Polsce obecnie 12-13 lat.

Gminy, które przystąpią do kampanii (wystarczy zalogować się na stronie www.pozorymyla.pl), otrzymają bezpłatnie ulotki, plakaty i naklejki informujące, że w tym punkcie nie prowadzi się sprzedaży alkoholu nieletnim, a także instruktażowy film dla sprzedawców jak reagować na próby zakupu alkoholu przez małoletnich oraz prezentujący stosowane przez nich w takich przypadkach sztuczki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie