Rusza przebudowa i rozbudowa dróg w powiecie włoszczowskim za ponad 13,5 miliona złotych. Umowa podpisana. Zobaczcie zdjęcia

Marek Piórecki
Marek Piórecki
Starosta włoszczowski Dariusz Czechowski (z prawej) przekazuje jeden egzemplarz podpisanej umowy prezesowi firmy Dukt Arturowi Piwowarowi.
Starosta włoszczowski Dariusz Czechowski (z prawej) przekazuje jeden egzemplarz podpisanej umowy prezesowi firmy Dukt Arturowi Piwowarowi. Starostwo Powiatowe we Włoszczowie
Udostępnij:
Umowa na przebudowę i rozbudowę trzech dróg powiatowych została podpisana w Starostwie Powiatowym we Włoszczowie. Wartość tych inwestycji to ponad 13,5 miliona złotych. Będą one dofinansowane z programu Polski Ład.

W czwartek, 7 kwietnia, starosta włoszczowski Dariusz Czechowski, wicestarosta Łukasz Karpiński i skarbnik Powiatu Agnieszka Górska podpisali z przedstawicielem firmy Dukt - prezesem Arturem Piwowarem umowę na realizację zadania pod nazwą „Przebudowa i rozbudowa dróg powiatowych numer 0401T i 0258T Oleszno – Wola Świdzińska, numer 0221T Wymysłów – Ludynia oraz numer 0233T w miejscowości Secemin”, którego wartość wynosi 13.763.693,40 złotych.

Na uroczyste podpisanie umowy zostali zaproszeni włodarze gmin: burmistrz Gminy Włoszczowa Grzegorz Dziubek, wójt Gminy Secemin Tadeusz Piekarski i wójt Gminy Krasocin Ireneusz Gliściński, który z powodu innych obowiązków służbowych nie mógł uczestniczyć w wydarzeniu.

Przy podpisaniu umowy obecni byli: przewodniczący Rady Powiatu Włoszczowskiego Zbigniew Matyśkiewicz, członkowie Zarządu Powiatu Małgorzata Gusta i Rafał Pacanowski, radny włoszczowskiej Rady Miejskiej Michał Szafrański oraz mieszkańcy miejscowości, przez które przebiegają zaplanowane do przebudowy drogi i sołtysi: Łukasz Wolski – sołtys Wymysłowa, Barbara Andzel – sołtys Ludyni i Małgorzata Skwarek – sołtys Oleszna.

Inwestycja Powiatu Włoszczowskiego, która uzyskała dofinansowanie z Rządowego Funduszu Polski Ład Program Inwestycji Strategicznych podzielona jest na trzy zadania:

1. Przebudowę i rozbudowę drogi powiatowej numer 0401T i numer 0258T Oleszno – Wola Świdzińska o długości 2766 metrów.

Wartość zadania to 10.434.164,51 złotych z czego dofinansowanie z Polskiego Ładu wynosi 9.912.456,28 złotych. Gmina Krasocin dołożyła 260.854,11 złotych, tyle samo zapłaci Powiat Włoszczowski.

Zakres prac:
- wykonanie nawierzchni drogi powiatowej Nr 0401T na odc. o dł. 0,6 km o szerokości jezdni 6,00 m z betonu asfaltowego AC 11 S z lokalnym poszerzeniem do 7,00 m (od km 5+636 do 5+901) oraz normatywnymi poszerzeniami na łukach;
- wykonanie nawierzchni drogi powiatowej Nr 0258T na odc. o dł. 2,166 km o szerokości jezdni 6,00 m z betonu asfaltowego AC 11 S z normatywnymi poszerzeniami na łukach;
- budowę ronda na skrzyżowaniu dróg powiatowych Nr 0401T i Nr 0258T;
- budowę, przebudowę lub remont chodników o szer. 2 m;
- budowę ciągu pieszo-rowerowego szer. od 3 m do 4,6 m;
- budowę pobocza utwardzonego z tłucznia;
- budowę zjazdów z kostki betonowej do posesji zabudowanych i na działki budowlane;
- budowę, przebudowę lub remont obiektów inżynieryjnych;
- wykonanie systemu odwodnienia poprzez budowę kanalizacji deszczowej oraz rowów;
- przebudowę infrastruktury kolidującej z rozbudowywaną drogą;
- wykonanie oznakowania poziomego i pionowego;
- wycinkę drzew.

2. Przebudowę drogi powiatowej numer 0221T Wymysłów – Ludynia o długości 1800 metrów.

Wartość zadania to 2.412.059,96 zł, z czego dofinansowanie z Polskiego Ładu wynosi 2.291.456,96 złotych. Powiat Włoszczowski zapłaci 69.758,62 złotych. Zadanie sfinansują również dwie gminy, przez które biegnie droga – proporcjonalnie do długości odcinków leżących na ich terenie. Gmina Krasocin zapłaci 39.145,89 złotych (odcinek 1450 metrów, co stanowi 80,6 procent długości drogi), Gmina Włoszczowa dołoży 11.698,49 złotych (odcinek 350 metrów, co stanowi 19,4 procent długości drogi).

Zakres prac:
- wykonanie nawierzchni drogi o szerokości 4,50 metra/z mijankami do 5,00 m/, w tym warstwa ścieralna nawierzchni z betonu asfaltowego AC 11S o grubości 5 cm, warstwa wiążąca nawierzchni z betonu asfaltowego AC 16 W o grubości 7 cm, podbudowa zasadnicza z kruszywa łamanego stabilizowanego mechanicznie o grubości 20 cm, stabilizację podłoża cementem MC przy użyciu zespołu do stabilizacji o wytrzymałości Rm=2,50 Mpa o grubości warstwy 20 cm;
- wykonanie ulepszonych poboczy obustronnych o szerokości 1,00 m;
- budowę kanalizacji kablowej-kanał technologiczny Ktu dł. 1820 mb. oraz budowę studni kablowych SKR1 - 26 szt.;
- wymianę przepustów pod koroną drogi – 4 szt.;
- wykonanie przepustów pod zjazdami;
- wykonanie ścianek czołowych;
- wykonanie oznakowania pionowego;
- wycinkę drzew.

3. Przebudowę drogi powiatowej numer 0233T w miejscowości Secemin o długości 360 metrów.

Wartość zadania to 917.468,93 złotych, z czego dofinansowanie z Polskiego Ładu wynosi 871.595,48 złotych. Gmina Secemin dołożyła 22.936,72 złotych, tyle samo zapłaci Powiat Włoszczowski.

Zakres prac:
- wykonanie poszerzenia jezdni o nawierzchni mineralno-bitumicznej do szerokości 6,0 metrów;
- wykonanie prawostronnego chodnika o szerokości 2,0 m z kostki betonowej grubości 8 centymetrów;
- wykonanie lewostronnego chodnika o szerokości 2,0 m z kostki betonowej gr. 8 cm;
- wykonanie poboczy z kruszywa łamanego o szerokości 1,0 m;
- wykonanie zjazdów o nawierzchni z kostki betonowej gr. 8 cm;
- wykonanie przepustów drogowych z rur PEHD;
- wykonanie przepustów żelbetowych;
- wykonanie drenażu francuskiego;
- wykonanie studni kanalizacji deszczowej -1 sztuka;
- wykonanie wpustów deszczowych wraz z przykanalikami – 10 szt.;
- wykonanie oznakowania poziomego i pionowego;
- przebudowa skrzyżowania z drogą wojewódzką Nr 786 (ul. Czarnieckiego);
- wycinkę i nasadzenie drzew;
- montaż 4 sztuk lamp hybrydowych oświetlenia przejścia dla pieszych (hybrydowe lampy uliczne LED o mocy 38 W).

Inwestycja ma być zrealizowana w przeciągu 15 miesięcy.

- W imieniu Zarządu Powiatu Włoszczowskiego pragnę serdecznie podziękować samorządom trzech gmin: Krasocina, Secemina i Włoszczowy za dofinansowanie inwestycji Powiatu. Dzięki dofinansowaniu w wysokości 95 procent z Polskiego Ładu i wspólnemu finansowaniu inwestycji przez samorząd powiatowy i samorządy trzech gmin uda się zrealizować trzy bardzo ważne zadania drogowe, na które od lat czekali mieszkańcy. Poprawi się nie tylko komfort jazdy, ale przede wszystkim bezpieczeństwo użytkowników tych dróg – powiedział starosta włoszczowski Dariusz Czechowski.

W ramach Polskiego Ładu będą remontowane również drogi powiatowe we Włoszczowie - ulice Kusocińskiego, Wschodnia i Ogrodowa. Burmistrz Grzegorz Dziubek zadeklarował wsparcie gminy dla tych inwestycji. - Biorąc pod uwagę potrzebę poprawy bezpieczeństwa w samej Włoszczowie, po analizie budżetu proponuję wsparcie w kwocie 400 tysięcy złotych, z przeznaczeniem właśnie na inwestycje w mieście: modernizację ulicy Kusocińskiego - 181.090,32 złotych, przejścia dla pieszych na ulicy Wschodniej - 5.746,57 złotych, rozbudowę ulicy Ogrodowej - 201.464,62 złotych. Propozycja będzie rozpatrywana przez Radę Miejską na sesji kwietniowej - wyjaśnił burmistrz Grzegorz Dziubek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Jakie znaczenie ma wejście Finlandii i Szwecji do NATO

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Więcej informacji na stronie głównej Echo Dnia Świętokrzyskie
Dodaj ogłoszenie