Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ruszają "turystyczne" inwestycje w Koprzywnicy. Będą wsparte unijnymi pieniędzmi

Małgorzata PŁAZA [email protected]
Otoczenie zalewu w Koprzywnicy zmieni się nie do poznania.
Otoczenie zalewu w Koprzywnicy zmieni się nie do poznania. M. Płaza
W najbliższych tygodniach powinny rozpocząć się prace związane z modernizacją zalewu i zagospodarowaniem terenów wokół akwenu w Koprzywnicy. To nie jedyna "turystyczna" inwestycja w tym mieście.

ZALEW Z ATRAKCJAMI

Urząd Miasta i Gminy ogłosił już przetarg na prace przy zalewie.
17-hektarowy zbiornik wodny w Koprzywnicy ma zmienić wizerunek, ma być atrakcyjnym miejscem wypoczynku dla mieszkańców i turystów.
Wydzielone kąpielisko rekreacyjne zostanie powiększone, a sam zalew przystosowany do wędkowania. Wybudowane zostaną dwa mola - jedno prowadzące w głąb kąpieliska, drugie - w głąb dużego zalewu.

Zmieni się otoczenie akwenu. Wybudowane zostaną parkingi, boisko sportowe oraz plac zabaw dla dzieci. Przygotowany zostanie utwardzony teren pod amfiteatr. - Będzie to amfiteatr przenośny. Ze względu na zalewowy charakter terenu nie uzyskaliśmy zgody na trwały obiekt - mówi Marek Jońca, burmistrz Koprzywnicy.
Będą oczywiście tereny namiotowe z miejscem do grillowania. Zalew będzie posiadał zaplecze sanitarne. Dodatkowo wybudowana zostanie ścieżka rowerowa wokół zalewu o długości 2,5 kilometra. Ścieżka zostanie połączona ze szlakiem pielgrzymkowym w kierunku Sulisławic.

Koszt całej inwestycji wyniesie 1,2 miliona złotych, z czego 670 tysięcy to fundusze z Regionalnego Programu Operacyjnego. Zadanie zaplanowane zostało na dwa lata, zalew będzie gotowy na następny sezon.
Burmistrz Jońca zapewnia, że mimo prac, tego lata z zalewu będzie można korzystać bez przeszkód.

BUDOWA SZLAKU JUŻ RUSZYŁA

Budowa szlaku pielgrzymkowego już trwa. Ruszyła na początku maja. Szlak będzie liczył pięć kilometrów. Rozpocznie się przy drodze krajowej numer 79. Najpierw będzie prowadził przez osiedle Cegielnia, ulicą Floriańską. Ten półtorakilometrowy odcinek będzie miał pięć metrów szerokości, chodniki i odwodnienie. Zrobione zostaną wjazdy do posesji.

Potem droga zwęzi się do trzech metrów, ale z obu stron będzie miała metrowe pobocza. Co pewien czas będą "mijanki" dla samochodów.
Na 3,5-kilometrowym odcinku do Beszyc przewidziane są miejsca odpoczynku, kapliczki. W Beszycach szlak będzie się łączył z drogą powiatową prowadzącą do Sulisławic. Droga będzie zamknięta dla ciężkich samochodów.

Budowa Szlaku Pielgrzymkowego ma kosztować około 4 milionów złotych. Również na to zadanie udało się uzyskać wsparcie unijne w wysokości 60 procent kosztów.

KLASZTOR ODZYSKA BLASK

Modernizacja zalewu i budowa szlaku pielgrzymkowego mają podnieść atrakcyjność turystyczną gminy. W ogromnym stopniu przyczyni się do tego także rewitalizacja pocysterskiego klasztoru w Koprzywnicy. Projekt, który będzie realizowała parafia, zakłada przywrócenie świetności tej jednej z najstarszych fundacji cysterskich, poprzez odrestaurowanie jej i dostosowanie do współczesnych potrzeb. W wyremontowanym klasztorze mają powstać miejsca noclegowe dla około 60 osób oraz baza gastronomiczna. Planowane jest uporządkowanie terenu wokół zabytkowego kompleksu, będą tam między innymi boiska i alejki spacerowe.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie