Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ruszył nabór wniosków do programu "Ciepłe mieszkanie". Jak otrzymać dofinansowanie? Komu należą sie pieniądze i ile? Zobaczcie

Paulina Baran
Paulina Baran
Wideo
od 16 lat
W piątek, 29 września ruszył nabór wniosków do kolejnej edycji programu Ciepłe Mieszkanie. Dofinansowania przeznaczone są między innymi na wymianę starych pieców i okien w budynkach wielorodzinnych. W województwie świętokrzyskim jest do rozdysponowania 19 250 000 złotych. O szczegółach mówiono podczas konferencji prasowej zorganizowanej w Wojewódzkim Funduszu Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach. Zobaczcie szczegóły.

2. edycja programu Ciepłe Mieszkanie

"Ciepłe Mieszkanie” to odpowiednik programu „Czyste Powietrze”, kierowanego do właścicieli domów jednorodzinnych. Celem programu „Ciepłe Mieszkanie” jest wsparcie wymiany źródeł ciepła na paliwo stałe i poprawy efektywności energetycznej w lokalach mieszkalnych znajdujących się w budynkach mieszkalnych wielorodzinnych.

-W drugiej edycji tego programu, oprócz właścicieli mieszkań w budynkach wielorodzinnych uwzględniane będą także małe wspólnoty mieszkaniowe, liczące od 3 do 7 lokali, a także najemcy mieszkań komunalnych

- wyjaśniał podczas konferencji prasowej Ryszard Gliwiński, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach dodając, że beneficjentem programu jest gmina i to właśnie do urzędów miast i gmin należy się zwracać z wnioskiem o dotację.

W konferencji uczestniczyła poseł Agata Wojtaszek, która podkreślała że program "Ciepłe mieszkanie" jest bardzo ważny i cieszy się że dodatkowe pieniądze trafią do wspólnot mieszkaniowych. Senator Krzysztof Słoń, który również przybył na konferencję mówił, że ciepłe mieszkanie będzie również oszczędnym i przyjaznym dla środowiska mieszkaniem. - Realizując takie programy poprawia się jakość życia mieszkańców, w tym wypadku małych wspólnot mieszkaniowych. Serdecznie dziękuję za dużą aktywność Wojewódzkiemu Funduszowi Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach - mówił senator Krzysztof Słoń.

Program "Ciepłe mieszkanie". Jak złożyć wniosek?

Program realizowany jest w modelu, w którym Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej udostępnia środki na realizację zadań dla Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a one z kolei podpisują stosowne umowy z zainteresowanymi gminami. Następnie gminy ogłaszają na swoim terenie nabór wniosków wśród mieszkańców – beneficjentów końcowych. To osoby fizyczne, właściciele lokali mieszkalnych w budynkach wielorodzinnych, osoby posiadające ograniczone prawa rzeczowe do lokali mieszkalnych, najemcy lokali mieszkalnych stanowiących własność gminy, a także wspólnoty mieszkaniowe posiadające 3-7 lokali.

Program "Ciepłe mieszkanie". Na co można dostać pieniądze?

W ramach kosztów kwalifikowanych dla osób fizycznych przewiduje się dofinansowanie demontażu nieefektywnych źródeł ciepła na paliwa stałe (tzw. „kopciuchów”) oraz zakupu i montażu źródła ciepła albo podłączenie lokalu mieszkalnego do efektywnego źródła ciepła w budynku. Jeśli to zadanie zostanie wykonane, to dopuszcza się także sfinansowanie: zakupu i montażu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, wykonania stolarki okiennej i drzwiowej, a także przygotowanie niezbędnej dokumentacji projektowej.

W przypadku wspólnot mieszkaniowych dotacja obejmie: demontaż wszystkich nieefektywnych źródeł ciepła na paliwo stałe w budynku oraz zakup i montaż wspólnego źródła ciepła do celów ogrzewania lub ogrzewania i cwu, zakup i montaż: nowej instalacji centralnego ogrzewania i/lub cwu, wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, ocieplenia przegród budowlanych, okien, drzwi, drzwi/bram garażowych, mikroinstalacji fotowoltaicznej, a także na przygotowanie dokumentacji (audyt energetyczny, dokumentacja projektowa, ekspertyzy).

"Ciepłe mieszkanie". Trzy poziomy dofinansowania

Program „Ciepłe Mieszkanie” składa się z czterech części, pierwsze trzy dedykowane są osobom fizycznym, dla których obowiązują trzy poziomy dofinansowania uzależnione od dochodów oraz ostatnia, czwarta część, dla wspólnot. W drugim naborze kwoty dotacji zwiększono o około 10 procent w stosunku do pierwszej edycji programu. Preferencyjne warunki (dodatkowe 5 procent intensywności dofinansowania, co przekłada się także na wyższe dofinansowanie) przewidziano dla mieszkańców najbardziej zanieczyszczonych gmin w Polsce.

Podstawowy poziom dofinansowania – przy dochodach do 135 tysięcy złotych rocznie – to szansa na dotację do 16,5 tysiąca złotych, nie więcej niż 30 procent kosztów kwalifikowanych na jeden lokal mieszkalny oraz do 35 procent w przypadku lokali z gmin najbardziej zanieczyszczonych (do 19 tysięcy złotych). Podwyższone dotacje przewidziano przy dochodach do 1894 złote w gospodarstwie wieloosobowym i do 2651 złotych w jednoosobowym (chodzi o przeciętny miesięczny dochód na jednego członka gospodarstwa domowego). Wówczas można starać się o 27,5 tysiąca złotych, do 60 procent kosztów kwalifikowanych lub 29,5 tysiąca złotych (do 65 procent kosztów) jeśli to lokal z listy gmin najbardziej zanieczyszczonych. Najwyższe wsparcie otrzymają ci, których przeciętny miesięczny dochód na jednego członka gospodarstwa domowego nie przekracza 1090 złotych w gospodarstwie wieloosobowym i 1526 złotych w jednoosobowym lub jest ustalone prawo do jednej z czterech form zasiłku. Wówczas na przedsięwzięcie przewidziano aż do 41 tysięcy złotych wsparcia (do 90 procent kosztów kwalifikowanych) lub do 43,9 tysięcy złotych (do 95 procent kosztów) dla budynków w miejscowości ujętej na liście najbardziej zanieczyszczonych gmin.

Czwarta część programu, adresowana do wspólnot mieszkaniowych, to też różne opcje dotacji, każda maksymalnie do 60 procent kosztów kwalifikowanych. Do 350 tysięcy złotych wsparcia można uzyskać w przypadku kompleksowej termomodernizacji z wymianą źródła ciepła, do 360 tysięcy złotych jeśli przedsięwzięcie obejmuje dodatkowo zakup i montaż mikroinstalacji fotowoltaicznej (lub 375 tysięcy złotych dla zadania uwzględniającego pompy ciepła) oraz do 150 tysięcy złotych jeśli projekt zakłada tylko termomodernizację bez wymiany źródeł ciepła.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie