Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ruszył nowy projekt edukacyjny dla młodzieży w powiatach buskim i kazimierskim

Adam LIGIECKI
Renata Krzemień wygłosiła referat - "Szkoła kluczowych kompetencji wyzwaniem współczesnej edukacji”.
Renata Krzemień wygłosiła referat - "Szkoła kluczowych kompetencji wyzwaniem współczesnej edukacji”. Adam Ligiecki
"Kompetencje kluczowe w nowoczesnej szkole zawodowej" - to nazwa projektu realizowanego w ramach unijnego programu Kapitał Ludzki.

Operacja Kapitał

Operacja Kapitał

Projekt "Kompetencje kluczowe w nowoczesnej szkole zawodowej" realizowany jest w ramach unijnego Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Będzie trwał do 30 czerwca 2011 roku, zajęcia pozalekcyjne - do maja 2011 roku.

Rolę lidera pełni Zakład Doskonalenia Zawodowego w Kielcach. Partnerami projektu są samorządy terytorialne - powiaty buski i kazimierski.

BUSKA INAUGURACJA

Uroczysta inauguracja projektu "Kompetencje kluczowe w nowoczesnej szkole zawodowej" odbyła się w miniony czwartek, w sali konferencyjnej buskiego Starostwa Powiatowego. Honory gospodarza pełnił dyrektor buskiego oddziału ZDZ, Grzegorz Solarz.

Po krótkim wstępie powitał liczne grono gości - z posłami Andrzejem Pałysem i Mirosławem Pawlakiem, świętokrzyską kurator oświaty Małgorzatą Muzoł, wiceprzewodniczącym sejmiku wojewódzkiego Józefem Żurkiem, dyrektorem Wojewódzkiego Urzędu Pracy Andrzejem Lato na czele. Na spotkanie przybyli starostowie obu powiatów: buskiego - Jerzy Kolarz i kazimierskiego - Jan Nowak.

CZTERY CERTYFIKATY

"Kompetencje kluczowe" skierowane są do uczniów szkół Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Busku i Kazimierzy. Projektem zostanie objętych 40 osób, a pierwszeństwo mają uczniowie najbiedniejsi, pochodzący z rodzin wielodzietnych i środowisk wiejskich.

Zgodnie z założeniami, będą oni mogli zdobyć cztery podstawowe kompetencje kluczowe (certyfikaty) w zakresie: języków obcych, przedsiębiorczości, rozwoju społeczeństwa informacyjnego, świadomości i ekspresji kulturalnej. Język to angielski, zaś pod "społeczeństwem informacyjnym" kryją się umiejętności posługiwania się nowoczesnym sprzętem komputerowym, korzystanie z Internetu.

Na zajęcia językowe przeznaczono 120 godzin, komputerowe - 127 godzin. Przedsiębiorcy będą szkolić się przez 32 godziny, a w ramach podnoszenia "świadomości kulturalnej" zaplanowano wyjazdy do kina, teatru i filharmonii. Zajęcia pozalekcyjne dla młodzieży są bezpłatne.

ZAPOMNIANE ZAWODY

"Podniesienie atrakcyjności i jakości szkolnictwa zawodowego" - to hasło na sztandarze nowego projektu. Czy rzeczywiście gra warta jest świeczki?
Biorący udział w buskiej inauguracji odpowiedzieli na to pytanie: "Tak". Leży to w interesie i młodzieży, i szkół zawodowych, których ranga - w ostatnich 20 latach, po transformacji ustrojowej w naszym kraju - wyraźnie spadła.

- Reformy w polskiej oświacie poszły trochę za daleko. Zbytnio zapatrzono się na Zachód - ocenił poseł Andrzej Pałys. - Zapomniano o podstawowym zawodzie, który trzeba solidnie wykonywać. Mamy coraz więcej magistrów, a brakuje fachowców od zwykłych zawodów: ślusarzy, tokarzy, murarzy. Tak być nie może - oponował parlamentarzysta.

TRAFNY PROJEKT

Ten punkt widzenia poparł Mirosław Pawlak, poseł i nauczyciel. - W kolejnych reformach oświaty zagubiono całkowicie szkoły zawodowe. Drugi błąd edukacyjny to tworzenie gimnazjów. Dlatego gratuluję tego projektu - zwrócił się do realizatorów "Kompetencji kluczowych".

Wsparcia, ale... duchowego udzielił buski proboszcz Tadeusz Szlachta. - Na polskiej wsi jest dzisiaj ogromna bieda, dlatego jest to bardzo trafny projekt. Trzeba pomagać - podkreślił duchowny.
- Wiele barier trzeba było przejść, aby nasz powiat stał się współpartnerem projektu. O szkolnictwie zawodowym nie zapominamy. Widzimy potrzebę kształcenia zawodowego młodzieży - deklarował starosta buski Jerzy Kolarz.

NUTY Z UKRAINY

Podczas czwartkowego spotkania wysłuchaliśmy dwóch referatów. Renata Krzemień, naczelnik resortu edukacji w buskim starostwie, przygotowała odczyt "Szkoła kluczowych kompetencji wyzwaniem współczesnej edukacji". Z kolei Henryk Radosz, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy, wygłosił referat zatytułowany "Kompetencje kluczowe a buski rynek pracy".

Była też krótka część artystyczna. Inaugurację uświetnił recital zespołu Zalieszczyki z Ukrainy. Igor Fedirko i Igor Wetryrusz zaprezentowali utwory oparte na rodzimym folklorze. Warto dodać, że pochodzą z kurortu nad Dniestrem, gdzie znajduje się zbudowany w 1933 roku zabytkowy dom Józefa Piłsudskiego. Zespół został zaproszony do Buska przez Romana Ilkiwa, prezesa Polsko-Ukraińskiego Centrum Współpracy w Radziemicach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie