Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ruszył Ogólnopolski Świętokrzyski Matematyczny Maraton Maturalny 2022/2023. Politechnika Świętokrzyska zaprasza uczniów

Materiał organizatorów Świętokrzyskiego Maratonu Matematycznego
Finał jednego ze Świętokrzyskich Maratonów maturalnych.
Finał jednego ze Świętokrzyskich Maratonów maturalnych. archiwum
Politechnika Świętokrzyska zaprasza uczniów szkół ponadpodstawowych, a w szczególności uczniów klas maturalnych do udziału w maratońskim konkursie pod nazwą Ogólnopolski Świętokrzyski Matematyczny Maraton Maturalny 2022/2023.

Rusza Ogólnopolski Świętokrzyski Matematyczny Maraton Maturalny 2022/2023

Jest to inicjatywa mająca na celu popularyzowanie wiedzy matematycznej, rozwijanie uzdolnień i zainteresowań matematycznych uczniów, sprawdzenie przez nich własnego poziomu wiedzy i umiejętności w dziedzinie Królowej Nauk, a przede wszystkim doskonalenie umiejętności z zakresu:

  • podstawy programowej kształcenia matematycznego, ważnych dla uczniów przystępujących do egzaminu maturalnego z matematyki,
  • określonego przez nauczycieli akademickich jako kluczowy dla osób rozpoczynających studia na uczelni technicznej

Konkurs odbywa się na trzech etapach. Szkołę do Maratonu zgłasza dyrektor, który rejestruje się na portalu matmaraton.tu.kielce.pl korzystając z elektronicznego adresu szkoły (tego samego, który jest widoczny na stronie internetowej szkoły).

Krótka historia Maratonu

Od roku 2011 Świętokrzyski Matematyczny Maraton Maturalny był organizowany w ramach działalności Seminarium Jakości Kształcenia Matematycznego (cyklicznych spotkań dla nauczycieli matematyki), które istnieje na Politechnice Świętokrzyskiej od 2003 roku. W Maratonie mogli uczestniczyć wszyscy maturzyści województwa świętokrzyskiego. Aby zwiększyć uczestnikom szansę sukcesu w Maratonie, od roku 2014 przebiegał on z podziałem na dwie grupy: liceum i technikum, a w każdej grupie wyróżniano trzy kategorie A ,B, C. Od roku 2021/2022 w spotkaniach Seminarium Jakości Kształcenia uczestniczą zdalnie również nauczyciele z innych województw i dzięki temu po raz pierwszy w Maratonie mogli wziąć udział uczniowie spoza naszego województwa.

Maraton aktualnie

Pomysł zorganizowania Maratonu o zasięgu ogólnopolskim zrodził się przed wakacjami, ale długo trwała budowa portalu zadaniowego, a później także opracowywanie regulaminu. Stąd w tym roku wyjątkowo wyznaczono dość krótkie terminy, w których odbywać się będą poszczególne etapy Maratonu. Zmieniono też formułę Maratonu i obecnie odbywać się on będzie w czterech kategoriach w rywalizacji indywidualnej maturzystów: alfa, beta, gamma, delta oraz dodatkowo (po raz pierwszy) w rywalizacji szkół w kategorii omega, w której mogą uczestniczyć wszyscy uczniowie. W rywalizacji indywidualnej kategoria delta dotyczy głównie poziomu podstawowego, gamma jest na pograniczu obu poziomów: podstawowego i rozszerzonego, beta i alfa dotyczy poziomu rozszerzonego, przy czym alfa ma zwiększony stopień trudności. Pierwszym krokiem wejścia w Maraton jest rozwiązywanie zadań na portalu Politechniki Świętokrzyskiej matmaraton.tu.kielce.pl. Dzięki portalowi możliwe jest przeprowadzenie rywalizacji szkół w kategorii omega, w której o zwycięstwie decyduje liczba zdobytych punktów przypadająca na jednego ucznia danej szkoły. Z kolei kwalifikacja do poszczególnych kategorii w rywalizacji indywidualnej zależeć będzie od liczby punktów zdobytych na portalu oraz od stopnia trudności rozwiązywanych zestawów zadań. Etap II (szkolny) oraz Etap III (finał na Politechnice Świętokrzyskiej) organizowane są w sposób tradycyjny i polegają na rozwiązywaniu zadań przygotowanych przez nauczycieli akademickich pod kierunkiem doktora Andrzeja Lenarcika, natomiast zasady oceniania tych zadań opracuje Zespół Weryfikatorów złożony z nauczycieli matematyki pod kierunkiem Danuty Pyrek. Zespół ten także zweryfikuje porównywalność oceniania prac. Laureaci Maratonu będą przyjmowani na wszystkie kierunki studiów na Politechnice Świętokrzyskiej z pominięciem procedury kwalifikacyjnej, z tym że na kierunku architektura należy dodatkowo zdać egzamin z rysunku. Oprócz Politechniki Świętokrzyskiej w roku 2022/2023 organizatorami Maratonu są: Fundacja im. Jerzego Zaremby oraz Fundacja św. Marcina Patria et Misericordia.

„Osobliwości” w Maratonie

Realizacją zasady swobodnego dostępu do wiedzy jest to, że zadania na portalu Maratonu może rozwiązywać każdy zarejestrowany użytkownik. Natomiast przejście na poziom konkursu wymaga zgłoszenia szkoły do Maratonu przez dyrektora. Następnie dyrektor i nauczyciele przypisują zarejestrowanych uczniów do klas. Należ zwrócić uwagę, że realizacją głównej idei Maratonu, aby uczniowie już od klasy pierwszej przygotowywali się do egzaminu maturalnego, jest zorganizowanie rywalizacji w kategorii omega. Kolejną ciekawą sprawą jest sposób ustalenia liczby uczniów z poszczególnych szkół, którzy kwalifikują się do finału. Odbywać się to będzie według zamieszczonego w regulaminie wzoru, w którym istotną rolę odgrywa liczba punktów zdobytych na portalu przez uczniów danej szkoły. Niebanalną rzeczą jest także to, że regulamin Maratonu określa nagrody finansowe oraz trzydniowy pobyt naukowo-turystyczny w naszym województwie.

Pierwsze głosy potencjalnych maratończyków

Są już pierwsze echa, w jaki sposób niektórzy maturzyści odebrali wymogi regulaminowe. Pierwsze zestawy zadań zamieszczone na portalu dla uczestników Maratonu, to zadania typu ,,matematyczny elementarz rachunkowy”. Nauczyciele przekazują informacje , że niektórzy uczniowie początkowo się uśmiechali, widząc takie zestawy zadań. Jest to zrozumiałe, że uczeń pretendujący do kategorii alfa, może się uśmiechać, gdy ma rozwiązać właśnie taki zestaw zadań. Kolejne zestawy przyjmowane były już bez emocji. To, co podoba się młodzieży, to praca z komputerem i możliwość szybkiego sprawdzenia poprawności wyniku. Dużą satysfakcją jest osiągnięcie bezbłędnych wyników. Organizatorzy celowo położyli akcent na zadania rachunkowe, gdyż ogólnie wiadomo, że uczniowie mają duże problemy rachunkowe zarówno na egzaminie maturalnym jak i na pierwszym roku studiów. Pani Danuta Pyrek podała przykład swojego wybitnego ucznia, który stracił jeden punkt na poziomie rozszerzonym matury przez niepoprawne skrócenie ułamka, i uzyskany wynik 98% nie wystarczył , aby dostać się na wymarzone, prestiżowe studia „z pierwszej listy”, gdzie przyjmowano wówczas olimpijczyków i „100%”. Odpowiedzialność za poprawność obliczeń ma szczególny wydźwięk na uczelniach technicznych, gdzie od poprawnie wykonanych obliczeń podczas konstrukcji budowli, czy maszyn, może zależeć zdrowie i życie człowieka. Z całą pewnością warto więc wziąć udział w tym Maratonie, do czego organizatorzy serdecznie zapraszają !

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie