Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ruszył remont stacji i torów w Sandomierzu. Prace idą pełną parą

Michał LESZCZYŃSKI [email protected]
Przez most przejazdu nie ma. Na czas remontu ten odcinek torów jest zamknięty.
Przez most przejazdu nie ma. Na czas remontu ten odcinek torów jest zamknięty. Michał Leszczyński
Rozpoczęła się wyczekiwana od dawna modernizacja sandomierskiej stacji i torów. Prace idą pełną parą, mają zakończyć się w grudniu. Wtedy pociągami pojedziemy szybciej i bezpieczniej.
Od strony Zalesia Gorzyckiego tory przygotowywane są do wymiany.
Od strony Zalesia Gorzyckiego tory przygotowywane są do wymiany. Nichał Lesczyński

Od strony Zalesia Gorzyckiego tory przygotowywane są do wymiany.
(fot. Nichał Lesczyński)

Prace trwają na kilku odcinkach jednocześnie. Most kolejowy na Wiśle jest oczyszczany z rdzy i malowany. Na stacji część torów już bezpowrotnie zdemontowano. Niektóre położą od nowa.
Dzięki modernizacji Sandomierz zyska więcej połączeń osobowych, takie są przynajmniej plany. Jak będzie w rzeczywistości, to się okaże. Jednak najważniejsza jest wymiana torów, która umożliwi poruszanie się pociągów z większą prędkością niż była do tej pory, czyli niewiele ponad dwadzieścia kilometrów na godzinę.

Potencjału sandomierskiej stacji nigdy nie wykorzystywano. Jak mówił Piotr Małek, zastępca dyrektora Zakładu Linii Kolejowej w Skarżysku Kamiennej, stacja była zbyt rozbudowana. Funkcjonowały dwie części osobowa i towarowa. Przed rokiem 2000 z Sandomierza można było bezpośrednio dojechać do Przeworska, Nowej Sarzyny, Skarżyska czy Warszawy. W części osobowej funkcjonował kanał do przeglądu pociągów osobowych, zwanych elektrycznymi zespołami trakcyjnymi. Rozmieszczenie torów umożliwiało szybkie przemanewrowanie lokomotywy na przeciwny kierunek jazdy. W części towarowej liczne bocznice były w stanie przyjąć kilka składów pociągów jednocześnie.

Most kolejowy na Wiśle jest oczyszczany z rdzy.
Most kolejowy na Wiśle jest oczyszczany z rdzy. Michał Leszczyński

Most kolejowy na Wiśle jest oczyszczany z rdzy.
(fot. Michał Leszczyński)

Według kolejarzy, stacja była za duża. Z punktu widzenia dzisiejszej ekonomii część torów przestanie istnieć. Do wymiany pójdą rozjazdy. Pojawią się nowe, przystosowane do większych prędkości. Będzie też bezpieczniej. Przebiegu ruchu przypilnują nowsze i pewniejsze urządzenia. Do wymiany pójdą też tory z Zalesia Gorzyckiego do Sandomierza (kierunek Skarżysko-Kamienna). Nową nawierzchnię dla samochodów zyska sześć przejazdów kolejowych. Mosty na Wiśle i Trześniówce zostaną wyremontowane. Koszt inwestycji oszacowano na ponad czterdzieści milionów złotych.

Na czas remontu od strony Zalesia Gorzyckiego tor całkowicie zamknięto. Ruch towarowy odbywa się od strony Tarnobrzega. Tą drogą piach w wagonach lokomotywy ciągną do huty szkła. Jedyny pociąg pasażerski, pośpieszny Warszawa - Przemyśl na razie przez miasto nad Wisłą nie kursuje. Piotr Małek poinformował, że jeżeli nikt i nic nie zakłóci spokoju ekipom modernizacyjnym, to w grudniu prace skończą się i stacja będzie jak nowa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie