Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ruszyła budowa deptaka, który pozwoli obejść zalew w Mostkach

Mateusz BOLECHOWSKI [email protected]
Wzdłuż czoła zbiornika już ułożono chodniki, wkrótce zacznie się montaż oświetlenia tamy.
Wzdłuż czoła zbiornika już ułożono chodniki, wkrótce zacznie się montaż oświetlenia tamy. fot. Mateusz Bolechowski
Za ponad milion złotych gmina Suchedniów buduje ścieżkę dla rowerzystów i spacerowiczów wokół zalewu w Mostkach. Przy ujściu zbiornika powstanie pływający most, łączący oba brzegi. Deptak zostanie zbudowany w nowoczesnej technologii.

Mieszkańcy wsi Mostki w gminie Suchedniów są znani z aktywności, dbają o swoją małą ojczyznę. I to oni wpadli na pomysł zbudowania ścieżki dla pieszych i rowerzystów wokół zbiornika wodnego. Inicjatywę wsparł samorząd i tak powstał projekt w ramach programu odnowy wsi. Inwestycja kosztuje milion 57 tysięcy złotych, z czego pół miliona dała Unia Europejska. Już rozpoczęto prace, które mają się zakończyć do połowy lipca przyszłego roku. Do tej pory obejść zalew w Mostkach było trudno, bo brzegi są w dużej części zabagnione, poza tym brakuje mostu przy wpływie rzeki Żarnówki do zalewu, po którym można by przejść na drugą stronę zbiornika.

Z PONTONOWYM MOSTEM

Ścieżka będzie miała trzy i pół kilometra długości, poprowadzi wokół zbiornika. Na trasie zostanie ustawionych 58 ławek dla spacerowiczów i kosze na śmieci. Wykonawca, Zakład Usług Wodnych i Komunalnych ze Starachowic, już położył chodnik wzdłuż kamiennego muru w północnej części zalewu. Gotowy jest też duży parking dla samochodów. - Wkrótce zostanie zamontowane oświetlenie na zaporze - zapowiada Janusz Zięba z Wydziału Inwestycji Urzędu Miasta i Gminy w Suchedniowie. Co ciekawe, brzegi zbiornika przy wlocie Żarnówki do zalewu połączy pływający most o długości 46 metrów.

- Będzie zamocowany tylko do brzegów. Dzięki temu most będzie na stałym poziomie, niezależnie od wysokości lustra wody - wyjaśnia Janusz Zięba.

CHODNIK ZROBIĄ Z... ZIEMI

Obecnie trwają przygotowania do kładzenia nawierzchni ścieżki. Będzie miała w różnych miejscach od dwóch i pół do czterech metrów szerokości. Interesujący jest sposób wykonania. Nie będzie asfaltu ani kostki brukowej. Deptak zostanie wykonany metodą geosta.

- Specjalna maszyna, jadąc, będzie zrywała grunt na głębokość 60 centymetrów i mieszała go z cementem i specjalnym składnikiem o nazwie geosta, co da wytrzymałą nawierzchnię. To sprawdzona technologia. U nas mało popularna, ale często stosowana szczególnie na północy kraju - tłumaczy Janusz Zięba.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie